News

Jak wypadł powrót legendy? Przegląd ocen Baldur's Gate: Enhanced Edition

Patryk Purczyński, 07.12.2012 19:47 8

Pomysł ponownej kreacji legendarnego Baldur's Gate'a budził skrajne uczucia. Czas sprawdzić, czy okazał się on trafiony, czy też twórcy nie stanęli na wysokości zadania.

Przed kilkoma dniami swój debiut zaliczył odświeżony Baldur's Gate w wersji Ehanced Edition. Premiera ta jest ważna dla światka gier z kilku względów. Po pierwsze - to powrót legendy, którą gracze do dziś wspominają z rozrzewnieniem. Takiej produkcji po prostu nie wypada zepsuć. Po drugie - przyjęcie produkcji Overhaul Games zdefiniuje przyszłość studia. Trent Oster i spółka chcą bowiem odtworzyć także drugą część słynnego RPG-a, a potem już samodzielnie napisać trzecią. Warunkiem jest spore zainteresowanie pierwszą częścią, a to poniekąd związane jest z ocenami.

Baldur's Gate: Enhanced Edition raczej na to szans nie przekreśli, bowiem jego średnia w portalu Metacritic wynosi 81 punktów. Sprawdźmy zatem, jakie są mocne i słabe strony gry według zachodnich mediów.

IncGamers - 90/100

Odkładamy na bok nostalgię i szczerą tęsknotę za grami utrzymanymi w tym duchu - tak, Baldur's Gate naprawdę jest tak dobry.

SpazioGames - 85/100

Długi, ekscytujący, pełen wyzwań i epicki. Wszystkie te przymiotniki idealnie pasują do Baldur's Gate: Enhanced Edition, skorygowanej, rozbudowanej i zaktualizowanej wersji klasycznego RPG-a BioWare'u.

Meristation - 85/100

Bardzo dobra wersja wielkiego klasyka. To także świetny sposób na przypomnienie sobie tego diamentu, a także na odkrycie go, jeśli to twoje pierwsze podejście. Jeśli jednak masz oryginał i możesz instalować mody, korzyści nie są już takie oczywiste.

IGN - 81/100

Pomimo braku widocznych na pierwszy rzut oka zmian, Baldur's Gate zestarzał się z klasą, a nowi gracze odnajdą w nim wiele godzin zabawy. O ile podejdą do jego antycznej konstrukcji ze zrozumieniem.

3DJuegos - 80/100

Klasyka nie umiera nigdy. Baldur's Gate nadal jest wyśmienity. Zakup obowiązkowy dla każdego, kto nie grał w oryginał; dla weteranów serii nie jest to natomiast tytuł aż tak godny polecenia.

Eurogamer - 80/100

Najlepszym sposobem na postrzeganie Baldur's Gate: Enhanced Edition jest wyczucie jego specyficznego smaku - może, ale nie musi on odpowiadać twoim gustom. Z pewnością nie mogę powiedzieć, ze jest to Baldur's Gate w czystej postaci, a poza tym muszę go oceniać mają w głowie grę, którą kocham. Ta nie jest od niej lepsza - jest inna.

Atomic Gamer - 70/100

Wszystkie gry oparte na silniku Infinity Engine są doskonałe i nadal wybijają się ponad inne RPG-i nawet po upłynięciu ponad dekady od ich premier. Overhaul Games wykonało perfekcyjnie kompetentny port gry, która to wszystko zapoczątkowała. Ta przyjemność kosztuje jednak 20 dolarów, a to zdecydowanie zbyt dużo, gdy za połowę tej ceny, a nawet mniej gdy jest wyprzedaż, możesz nabyć oryginał wraz z dodatkiem Opowieści z Wybrzeża Mieczy na GOG-u. Kilka minut instalowania modów doprowadza grę do niemal tego samego stanu.

PC Games (Niemcy) - 69/100

Baldur's Gate nadal jest znakomitą grą, ale Enhanced Edition nie potrafi tego pokazać. Nowa zawartość i kilka pomniejszych zmian w grafice i interfejsie nie wystarczy, by usprawiedliwić wydanie 20 dolarów na grę, która w gruncie rzeczy liczy sobie 14 lat.

najnowsze