GTA V nie wystarczy, by poprawić sytuację na rynku w 2012 roku

Małgorzata Trzyna
2012/07/10 01:08

Nie jestem pewien, czy (Grand Theft Auto V) ukaże się w tym roku, a nawet jeśli, prawdopodobnie zauważymy niewielki spadek sprzedaży gier na konsole – powiedział Colin Sebastian, analityk z Robert W. Baird & Co.

GTA V nie wystarczy, by poprawić sytuację na rynku w 2012 roku

Michael Pachter, analityk Wedbush Securities, przewiduje, że gra wygeneruje 700 milionów dolarów w USA, co stanowi mniej niż 10% całkowitej sprzedaży softwaru w tym roku. Tendencja zniżkowa względem ostatnich lat utrzymuje się i jest na tyle duża, że nawet tak silny tytuł, jak GTA V, nie zdoła jej odwrócić.

- Widząc obecne tendencje, wątpię, żeby jakakolwiek większa premiera, nawet rozmiaru GTA V, mogła wyciągnąć rynek gier pudełkowych na plus – powiedział Jesse Divnich, analityk i badacz rynku z EEDARu. – Sektor tradycyjnych gier zalicza teraz poważny spadek i trzeba będzie silnego katalizatora, by odwrócić tę tendencję. Nie sądzę, żeby była to kwestia jakości, ale raczej kwestia nawyków. Po zagraniu w świetny tytuł zaczynamy od razu szukać innych gier. Ta sama sytuacja ma miejsce w przypadku muzyki i filmów – dlatego studia wydają latem hity równocześnie. Jest to rodzaj niepisanej współpracy.

GramTV przedstawia:

Divnich twierdzi, że Sony, Microsoft i Nintendo powinny coś zrobić, by zachęcić klientów do powrotu do sklepów. To zazwyczaj oznacza obniżkę cen sprzętu, ale są jeszcze inne sposoby, by osiągnąć twn sam cel.

- Przykładowo, mogliby po prostu udostępnić jedną z popularnych, cyfrowych gier za darmo przez weekend – dodał. – Koszty byłyby względnie niewielkie, gdyby wypracowali porozumienie z developerem z wyprzedzeniem czasowym. Wystarczy pomyśleć, nawet tytuły z sektora AAA, takie jak Flower, Braid, Limbo czy Castle Crashers i inne tego typu… te gry w tym momencie przez weekend przynoszą mniejsze zyski niż 150 000 dolarów. Jestem pewien, że każdy z tych developerów zaakceptowałby, powiedzmy, 400 000 dolarów, za dystrybuowanie gier za darmo przez określony czas.

Źródło

Komentarze
8
Henrar
Gramowicz
10/07/2012 12:01
Dnia 10.07.2012 o 10:11, NBlast napisał:

Bullshit. Ludzie się powoli przejadają tymi samymi grami, z takim samym pomysłem i ze skomplikowaniem rozgrywki dla ćwierćmózgów.

Gdyby tak było to zainteresowanie nowymi markami rosłoby. A nie rośnie.

Usunięty
Usunięty
10/07/2012 10:40

pitu pitu i do shituWeźcie się za Mirror''s Edge 2. Innowacyjna gra której nikt nie docenił, a wystarczy dopracować parę szczegółów i byłaby jedna z najlepszych gier na przestrzeni kilku lat.

thiefi
Gramowicz
10/07/2012 10:29

Rynek się nasyca.Powinni robić teraz mniej gier, ale za to porządnie dopracowanych i rozbudowanych plus ciekawe pomysły i rozwiązania.Po stokroć wolę jedną bardzo dobrą grę niż 5 przeciętniaków. W tych czasach lepiej już dłubać w nosie niż robić przeciętniaka, który pogrązy studio i wydawcę (patrz Afterfall).Dzisiaj każdy chce mieć swoją grę, a nie mierzą sił na zamiary i później płacz, że studia bankrutują i winne są używki.No i czekam na wyniki sprzedaży tego Loliloop Chainsaw (czy jakoś tak). Ciekaw jestem jak się sprzedają takie gry.

Sinner
Gramowicz
10/07/2012 10:19

Proponuję wypuszczać więcej gier do przejścia w cztery godziny. I jeszcze bardziej obniżmy poziom trudności, bo przecież nie do pomyślenia jest, aby gracz musiał się czasem wysilić podczas zabawy. No i nie zapomnijmy o obowiązkowych, ukochanych przez graczy online passach i może w ogóle najlepiej bądźmy jak Diablo 3 i wymagajmy stałego połączenia z siecią przy grze w singla, bo przecież trzeba achievementy na bieżąco aktualizować.

NBlast
Gramowicz
10/07/2012 10:11

"Nie sądzę, żeby była to kwestia jakości"Bullshit. Ludzie się powoli przejadają tymi samymi grami, z takim samym pomysłem i ze skomplikowaniem rozgrywki dla ćwierćmózgów.

Piotrek54321
Gramowicz
10/07/2012 09:21
Dnia 10.07.2012 o 09:09, Call_me_Kay napisał:

Rzygam tymi newsami. Ile jeszcze przyjdzie czytać mi podobnych? Co jakiś czas, gdy wejdę na gram widzę tytuł "GTA V", ale na mojej twarzy uśmiech potrwa niecałą sekundę po czym zorientuje się, że w tytule jest też coś o analitykach... I tak bez przerwy. Ileż można? Nie ma żadnych ciekawych informacji o grze to możecie darować sobie takie wpisy tym bardziej, że od trailera ukazują się tylko takowe, a minęło już pół roku. Lepiej nie pisać o nowym GTA nic aniżeli to co obecnie.

+1. Skończcie z tego typu "newsami" i tytułami z Faktu.

thiefi
Gramowicz
10/07/2012 09:18

Fakt, 2012 jest dużo dużo słabszy od 2011.W tym roku właściwie poza Diablo 3 to jeszcze nie wyszedł żaden szlagier. Mass Effect 3 niestety nim także nie był, a poza nim to właściwie pustka.Deus Ex, nowy Batman, Skyrim to wszystko wyszło jeszcze w 2011.

Call_me_Kay
Gramowicz
10/07/2012 09:09

Rzygam tymi newsami. Ile jeszcze przyjdzie czytać mi podobnych?Co jakiś czas, gdy wejdę na gram widzę tytuł "GTA V", ale na mojej twarzy uśmiech potrwa niecałą sekundę po czym zorientuje się, że w tytule jest też coś o analitykach...I tak bez przerwy. Ileż można?Nie ma żadnych ciekawych informacji o grze to możecie darować sobie takie wpisy tym bardziej, że od trailera ukazują się tylko takowe, a minęło już pół roku. Lepiej nie pisać o nowym GTA nic aniżeli to co obecnie.