News

Tylko u nas: Andrzej Sapkowski nie uznaje gier z serii Wiedźmin za kanoniczną kontynuację swoich dzieł

Krzysiek Ogrodnik, 10.02.2012 11:26 147

Zadaliśmy Andrzejowi Sapkowskiemu jedno pytanie – czy w obliczu pisania kolejnego tomu przygód Wiedźmina ma zamiar uznać wydarzenia z gier wideo i się do nich odnosić. Stanowisko autora w kilku słowach najlepiej streszcza fragment jego odpowiedzi - „kanoniczną gra być nie może i nie wolno ją za kanon uważać”.

Dziesięć dni temu Internet obiegła informacja, że Andrzej Sapkowski zaczyna pisać nowego Wiedźmina. Tuż po publikacji wiadomości zapytaliśmy pisarza, czy zamierza uznać wydarzenia z gier jako kanoniczne i czy będzie się do nich jakoś w swoim nowym dziele odnosił. Dziś rano otrzymaliśmy odpowiedź o takiej treści:

Wyjaśniam: gra komputerowa w najmniejszym nawet stopniu nie może być uważana za kontynuację cyklu wiedźmińskiego, ani za sequel ani za ciąg dalszy wydarzeń opisanych w ostatnim tomie opowieści "wiedźmińskich", zatytułowanym "Pani Jeziora". Wszelkie adaptacje - filmy, komiksy czy też gry, w tym i gra "The Witcher", są wyłącznie adaptacjami, stanowią całkowicie odrębne byty fabularne, będące dziełem ich twórców. Do spisanych przeze mnie przygód wiedźmina Geralta nie mają one żadnego odniesienia a już absolutnie nie mogą być traktowane jako jakikolwiek kanon - albowiem kanon taki stanowią wyłącznie rzeczy mojego autorstwa, wydane w formie drukowanej. Dlatego też, jeśli opowieść o wiedźminie faktycznie podejmę - niezależnie od tego, czy w formie prequelu, sequelu czy spin-offu - w najmniejszym nawet stopniu nie oprę się na żadnej adaptacji, elementy tych adaptacji całkowicie pominę - w rzeczywistym kanonie opowieści wiedźmińskich nie ma bowiem na nie miejsca. Zaznaczam, że w żadnym wypadku nie wystawiam tu ocen - w szczególności grę "The Witcher" mam za produkt wysokiej klasy, za adaptację niezwykle udaną i wierną wobec pierwowzoru literackiego.

Ale kanoniczną gra być nie może i nie wolno ją za kanon uważać. Świat gry i świat literatury do światy całkowicie odrębne - pisze nam Andrzej Sapkowski.

Z jednej strony rozumiem autora sagi, bo nie pracował nad fabułą gry i ta mogła zostać tak rozwinięta, że nie godzi się z jego ogólnym planem rozwoju uniwersum. Z drugiej jednak walka z REDami może być ryzykowna – co, jeśli wizja chłopaków z CDP-u w oczach fanów będzie lepsza i to właśnie ona zostanie przez nich uznana za kanoniczną?

Wydaje się jednak, że Sapkowski zabezpieczy się przed takim stanem rzeczy w jakiś sprytny sposób – podobno nowy Wiedźmin nie będzie ani sequelem, ani prequelem, tylko czymś całkowicie odrębnym od sagi.

najnowsze