Oddaj swój głos w plebiscycie GRAM AWARDS 2022

Artykuł: Total War: Shogun 2: Zmierzch Samurajów - pierwsze wrażenia

Łukasz Wiśniewski
2012/02/10 17:45
14
0

Najnowocześniejsza jak dotąd broń palna, przy której blednie ta z gry Napoleon: Total War, ciekawy moment z historii Japonii i klimat, który tak uwodził w Total War: Shogun 2 - szykuje się mnóstwo świetnej zabawy.

Rozesłana prasie branżowej na całym świecie wersja pokazowa samodzielnego rozszerzenia Total War: Shogun 2: Zmierzch Samurajów pozwala jedynie narobić sobie apetytu na pełną wersję. Dwie bitwy historyczne (lądowa i morska) oraz fragment kampanii to naprawdę jedynie przystawka. Fragment dlatego, że z sześciu frakcji dostępna jest tylko jedna - Domena Satsuma, rządzona przez klan Shimazu. To ziemie na skraju mapy, południe wyspy Kiusiu, więc początkowy rozwój jest dosyć wygodny. Gorzej, że dodano limit tur, po którym wersja demonstracyjna nie pozwala na dalszą zabawę, więc nie da się rozwinąć skrzydeł. Przechodząc ten fragment gry kilkukrotnie można jednak wyciągnąć nieco wniosków na temat całości. Niestety, nie zezwolono dziennikarzom na robienie zrzutów ekranu czy filmików, wiec dla ozdoby dodam jedynie oficjalne materiały.

Cały artykuł, w którym wymieniam po kolei, co nowego oferuje Total War: Shogun 2: Zmierzch Samurajów pod względem zarządzania domeną, bitew morskich i starć lądowych, znajdziecie klikając w czerwoną belkę poniżej:

GramTV przedstawia:

Komentarze
14
Simba
Gramowicz
27/03/2012 13:40

Pierwsze wrażenia.Instalacje bez problemów, rejestracja na steam też. Po uruchomieniu gry wybór frakcji, padło na Saga i jazda.Gospodarka inaczej niż w bazowej, nie trzeba się martwić o brak ryżu, rozbudowa lokacji przynosi dochód w gotówce. Jak brak gotówki, to ciężko, trzeba się postarać, zdobyć jakąś prowincję i splądrować, mimo obniżenia się poziomu honoru rodu.Armia rozbudowana na wzór europejski, jednostki z bronią palną. Co prawda dwie pierwsze bitwy przegrałem sromotnie, armie "starego typu" wycięły mi piechotę, ale nauka nie poszła w las, teraz już sobie radzę.Flota podciągnięta do poziomu pancerników typu "Kotetsu", można bić kto się nawinie.Z minusów po pierwszej rozgrywce:- komputer co najmniej kantuje, rozbudowuje armie do poziomu takiego, że ja przez 20 tur nie mogłem uzbierać, a tu w 5 - 7 turze armie po 20 jednostek i pełen etat po stronie komputera;- bitwy morskie trochę zbyt schematyczne, siły AI ustawiają się tak, żeby zrobić kreskę w literze "T", po podejściu mojej floty zaczyna się ruch i bałagan;- jest jakiś błąd w grze, już któryś raz ze zdumieniem obserwuję, jak wyspy japońskie znikają pod warstwą wody, i armie brodzą po kolana w wodzie. Nie wiem co zacz??? Zrobiłem kilka screen-ów, mogę pokazać.Z plusów:- trzeba się sporo nagimnastykować, żeby wyczuć, kto wróg, a kto przyjaciel, gra zmusza do myślenia;- widok "w pierwszej osobie" podczas bitew :) Nie ma to jak pędzić pancernikiem ku flocie wroga obserując sytuację z pomostu :)Na razie tyle wrażeń, pogram dłużej to się rozpiszę :)

Konrad_III
Gramowicz
25/02/2012 13:19

Jest już jakaś edycja kolekcjonerska?? :)

Mercuror
Gramowicz
11/02/2012 23:10
Dnia 11.02.2012 o 16:52, MrCookie napisał:

Teraz jak już skończyli Zmierzch Samurajów to mogą się zabierać za Rome 2, albo za Medievala 3. Albo jeszcze lepiej za Total War: Europe od -500 do 1500, silnik zostawić a popracować nad AI na mapie kampanii (sojusze itp), wprowadzić więcej historycznych i losowych zdarzeń, i wybory.

Hm, podobałby mi się taki Mega Total War, z całą Ziemią do podboju w przeróżnych okresach od starożytności po nowożytność. Takie podsumowanie dotychczasowych gier z tej serii. A potem mniejsze lub większe zmiany w mechanice i próba przejścia do I WŚ i dalej.

ja33no
Gramowicz
11/02/2012 23:06

Według mnie Napoleon był dużo lepszy od Empire, tym razem będzie chyba podobnie. Niezależne dodatki bardzo dobrze im wychodzą.

Bodzio-Gracz
Gramowicz
11/02/2012 18:36

Rozszerzenie wygląda bardzo ładnie - kolejne kilkadziesiąt, lub więcej godzin ciekawej zabawy :).

MrCookie
Gramowicz
11/02/2012 16:52

Teraz jak już skończyli Zmierzch Samurajów to mogą się zabierać za Rome 2, albo za Medievala 3. Albo jeszcze lepiej za Total War: Europe od -500 do 1500, silnik zostawić a popracować nad AI na mapie kampanii (sojusze itp), wprowadzić więcej historycznych i losowych zdarzeń, i wybory.

BartexooN
Gramowicz
10/02/2012 21:34

Ta lekka, drewniania zmiana interfejsu mi leciutko nie pasuje, ale dobry interfejs na dodatek jako tako jeśli chodzi o okres toczonych wojen.

Carter
Gramowicz
10/02/2012 20:29

Ja tam już zamówiłem ciekawe czy dodacą coś extra jak steam

Mercuror
Gramowicz
10/02/2012 19:58
Dnia 10.02.2012 o 18:42, marekl1975 napisał:

Żeby nie wiem co, mnie już szczerze znudziły się gry z serii Total War. Medieval II jest super ale na Empire mocno się zawiodłem i dlatego z tej serii nic mnie już nie pasi.

Nie przekreślaj od razu całej serii, bo różnica między Empire/Napoleonem a Shogunem 2 jest jak stąd do Kioto.

Bambusek
Gramowicz
10/02/2012 19:31

Ciemnogrodem i konserwatystami w okresie, o którym opowiada dodatek były siły procesarskie. To oni chcieli całej władzy w rękach monarchy i usunięcia obcych ze swojej ziemi. Shogunat po wydarzeniach z lat 50 XIX wieku był za współpracą z zachodem. Dodatek ma zaczynać się w 1864, a więc wojna Boshin i restauracja Meiji. Dopiero po tych wydarzeniach zwolennicy cesarza wraz z samym władcą zmienili zdanie co do zachodu i ostatecznie nie usunęli barbarzyńców. Nie mylmy tego, co w dodatku z Ostatnim samurajem, akcja w filmie toczyła się jeszcze później.

NUM3RIUS
Gramowicz
10/02/2012 19:30

Z kazda kolejna czescia Total War widac ze chłopaki z Creative Assembly nabieraja duzego doswiadczenia :)Mam nadzieje ze teraz wydadza Total War: ROME 2 ! Ale by było epicko heh i do tego na silniku Shoguna 2 ?!Mało tego napewno silnik by dopracowali i dodali nastepne efekty wizualne.. miodzio jednym słowem ;)

Darkstar181
Gramowicz
10/02/2012 18:52

Generalnie tak powinien był wyglądać Shogun 2.Czekam na dodatek z niecierpliwością :)

marekl1975
Gramowicz
10/02/2012 18:42

Żeby nie wiem co, mnie już szczerze znudziły się gry z serii Total War. Medieval II jest super ale na Empire mocno się zawiodłem i dlatego z tej serii nic mnie już nie pasi.

Lucky1982
Gramowicz
10/02/2012 18:04

"Zwykle są to wierze strzelnicze czy artyleryjskie." - A nie powinno być przez "ż". Sam nie wierzę ;D