Dziesięć najlepszych RPG tej generacji

Adam Wieczorek
2010/08/30 11:34
0
0

Serwis GamingUnionNet przygotował ciekawe zestawienie. Redaktorzy postanowili wyszukać dziesięć najlepszych gier RPG obecnej generacji.

Wszelkie rankingi to temat budzący wiele kontrowersji. Nie inaczej jest w przypadku zestawienia dziesięciu najlepszych gier RPG tej generacji, który przygotowali redaktorzy serwisu GamingUnionNet. I choć twórcy unikają podania zwycięzcy ustawiając gry w porządku alfabetycznym, to i tak ich wybór budzi kontrowersje.

W ranking uwzględniono tytuły, które ukazały się od roku 2005, gdy zaczęła się obecna generacja konsol.

Demon's Souls. Tytuł, który w październiku 2009 roku trafił tylko na PlayStation 3. Okazał się sporym zaskoczeniem, przyciągając do zabawy mroczną atmosferą i niezwykle wymagającą rozgrywką. Zanim gra dotarła do Europy była sprowadzana w hurtowych ilościach zza oceanu.

Dragon Age: Początek. Tytuł ukochanego przez wielu studia BioWare, który miał pokazać pazur. Gra ukazała się w listopadzie 2009 roku i zyskała równie wielu zwolenników, jak i przeciwników. Mimo, że tytuł był przeznaczony na PC oraz konsole Xbox 360 i PlayStation 3, to najlepszą wersją pozostaje ta pierwsza.

Elder Scrolls IV: Oblivion. Jeden ze starszych tytułów w rankingu, bo do sprzedaży trafił w marcu 2006 roku. Był to przedsmak tego, jak gry RPG mogą wyglądać w erze HD. I choć narzekano na błędy, sztuczną inteligencję przeciwników i monotonność niektórych wątków scenariusza, to gra do dziś cieszy się sporym powodzeniem.

Fallout 3. Jeden z najbardziej kontrowersyjnych tytułów. Przez purystów uważany za zniszczenie legendy serii, dla innych po prostu kolejny mocny RPG. Przeniesienie tytułu na konsole okazało się strzałem w dziesiątkę. Tytuł doczekał się stada dodatków, a popularność zagwarantowała, że już lada chwila doczekamy się swoistej kontynuacji w postaci Fallout: New Vegas.

Final Fantasy XIII. Tytuł ukazał się na konsolach Xbox 360 i PlayStation 3. Nie ulega wątpliwości, że na tej drugiej gra wyglądała wizualnie lepiej. Graczom podobała się grafika i zwarty system walki. Krytykę wzbudziła z kolei liniowość scenariusza. Tak czy inaczej był to komercyjny sukces.

GramTV przedstawia:

Final Fantasy VII: Crisis Core. Pierwszy i jedyny tytuł w rankingu przeznaczony na konsolkę PSP. Jedna z niewielu gier powstałych na kanwie ukochanego przez wielu Final Fantasy VII, która okazała się godna pierwowzoru. Również graficznie był to pokaz możliwości handhelda Sony.

Lost Odyssey. Tytuł przeznaczony tylko dla konsoli Xbox 360, który miał zachęcić japońskich graczy do zakupu sprzętu Microsoftu. I choć za scenariusz odpowiadał twórca Final Fantasy, to gra nie odniosła oczekiwanego sukcesu. Był to też jeden z pierwszych RPG na konsolę Xbox 360, który nie zmieścił się na jednej płycie (gra rozłożona została aż na cztery krążki).

Mass Effect 2. Kolejny tytuł ze stajni BioWare, który według wielu mniej ma wspólnego z RPG, a więcej ze strzelaniną TPP. Jednak ładnie poprowadzony wątek fabularny oraz olśniewająca grafika zrobiły swoje – gra odniosła sukces. Początkowo przeznaczona tylko na PC i Xboksa 360 doczeka się w styczniu 2011 roku wersji na PlayStation 3.

Tales of Vesperia. Tytuł, który okazał się ożywczym powiewem w zastałym gatunku jRPG. Świetne połączenie klasycznych i innowacyjnych elementów mechaniki, a także ciekawa fabuła okazały się kluczem do sukcesu, choć dopiero po przeniesieniu gry z konsoli Microsoftu na sprzęt Sony.

Valkyria Chronicles, to kolejny tytuł na wyłączność dla konsoli PlayStation 3. Podobnie, jak wspomniany na początku Demon's Souls okazał się czarnym koniem na zachodnim rynku gier, a dystrybutor musiał w pośpiechu tłoczyć więcej płyt. Piękna oprawa wizualna i ciekawy Turowy system walki zachwyciły graczy.

Tak przedstawia się ranking serwisu GamingUnionNet. Redaktorzy postarali się jeszcze o listę pięciu tytułów zasługujących na honorową wzmiankę. Są to: Dragon Quest IX, Eternal Sonata, Fable II, Folklore oraz Mass Effect.

Czy zgadzacie się z powyższym rankingiem, czy też według was na liście zabrakło ważnych tytułów? Nie omieszkajcie nam o tym powiedzieć.

Komentarze
0Nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Napisz komentarz jako pierwszy!