XCOM: Enemy Unknown

Producent: Firaxis Games Wydawca: Cenega Poland Premiera: 12.10.2012 Gatunek: strategia Wersja językowa: PL/EN, PL, EN Wydania tej gry: XCOM: Enemy Unknown (edycja premierowa), XCOM: Enemy Unknown (Premium Games), XCOM: Enemy Unknown - Wydanie kompletne (edycja premierowa), XCOM: Enemy Unknown - wersja cyfrowa (edycja premierowa), XCOM: Enemy Unknown - Wydanie kompletne - wersja cyfrowa (edycja premierowa), XCOM: Enemy Unknown - Wydanie kompletne (Pomarańczowa Kolekcja Klasyki)

XCOM: Enemy Unknown to gra strategiczna autorstwa studia Firaxis Games, znanego z serii Cywilizacja. Jest to nowa odsłona cyklu, którego pierwsza część, UFO: Enemy Unknown, pojawiła się w 1994 roku.


Tytułowy XCOM to organizacja powołana do walki z obcymi stworami chcącymi przejąć kontrolę nad Ziemią. Fabuła traktuje głównie o starciu z intruzami, ale podczas wykonywania kolejnych zadań musimy również szerzej poznać wroga, w tym między innymi technologie, które wykorzystuje. Gra zawiera także aspekt ekonomiczny – podejmowane przez nas działania mogą doprowadzić do wycofania się sponsorów, co spowoduje, że będziemy dysponowali znacznie uboższymi zasobami.


Walka w XCOM: Enemy Unknown, w trakcie której sterujemy jednostką składającą się z kilku żołnierzy, prowadzona jest w turach, lecz przed przystąpieniem do starcia, podczas przygotowywania, wszystko odbywa się w czasie rzeczywistym. Wówczas możemy śledzić informacje na temat oponentów i dowiedzieć się między innymi więcej o rodzajach broni, jakie znajdują się w nich arsenale, by wiedzieć, czego spodziewać się na polu bitwy.


Żywotność XCOM: Enemy Unknown z pewnością przedłuża system losowego generowania zadań. Wszystkie misje poboczne mogą za każdym podejściem wyglądać nieco inaczej.

XCOM: Enemy Unknown

Borderlands 2 i NBA 2K13 motorami napędowymi Take-Two. Firma podsumowała kwartał

Patryk Purczyński
0

Take-Two podało swoje wyniki finansowe za kwartał zakończony 31 grudnia. Przy okazji firma ujawniła wyniki sprzedaży gier, a także przedstawiła kalendarz wydawniczy na najbliższy okres.

Artykuł: Tydzień z XCOM: Koszary

Łukasz Wiśniewski
19

Wiemy już prawie wszystko o kulisach działalności agencji XCOM, pora na zapoznanie się z działaniami w polu. Dowódca operatorów XCOM zaprasza was na pokład Skyrangera, zobaczcie elitę ziemskich żołnierzy w akcji!

Artykuł: Tydzień z XCOM: Laboratorium

Łukasz Wiśniewski
5

Badanie Obcych, poznawanie ich biologii i wyciąganie z nich informacji o technologii, to jedna z podstaw działalności XCOM. Poprosiliśmy szefową działu naukowego, by nam nieco przybliżała ten aspekt działania agencji.

Artykuł: Tydzień z XCOM: Hangar

Łukasz Wiśniewski
0

UFO niezbyt często grzecznie ląduje, by można było je sobie zwiedzać i łupić. W większości przypadków najpierw musi zostać zestrzelone. Przy poważnej przewadze technologicznej Obcych nie jest to proste zadanie. Poprosiliśmy eksperta z bazy XCOM o przybliżenie tematu.

XCOM Enemy Unknown - już graliśmy

Łukasz Wiśniewski
19

Wczoraj, na pokazie zorganizowanym przez firmy Cenega i 2K mieliśmy okazję przez trzy kwadranse testować wczesną wersję gry XCOM Enemy Unknown. To mało czasu, jak na rozbudowaną strategię, ale i tak warto podzielić się garścią pierwszych spostrzeżeń...

Kalendarz wydawniczy Take-Two: XCOM znów przesunięty

Patryk Purczyński
8

Twórcy strzelaniny XCOM najwyraźniej mierzą się ze sporymi problemami. Po raz kolejny premiera ich produkcji została przełożona. Nadal nie znamy natomiast terminu wydania GTA V.