Zmiany, ale nie nowości, czyli marki które powinny wrócić do korzeni - ranking TOP 10

Mateusz Mucharzewski
2023/05/20 12:00
5
0

Kilku markom przydałby się reset. Nie zawsze oznacza on jednak reboot. Czasami najlepszym rozwiązaniem jest powrót do korzeni.

Oczywiście mechaniki ze starych gier najczęściej nie mają zastosowania w dzisiejszych czasach. Idee potrafią jednak przetrwać lata. Tak było w przypadku serii Doom, której reboot nie oznaczał wymyślania koła na nowo, a powrót do korzeni przy jednoczesnym, nowoczesnym wykonaniu. Podobnie zrobił Capcom z Resident Evil, który w nowych odsłonach mocno nawiązuje do pierwszych części.

Czasami więc dobrze, aby jakieś marki spojrzały na swoją historię i przypomniały sobie skąd się wzięły. W wielu przypadkach to właśnie to czego oczekuje rynek. Dzisiaj omówimy sobie dziesięć moim zdaniem najlepszych tego typu przykładów.

Need For Speed

Obecnie niekwestionowanym numerem jeden jeśli chodzi o gry wyścigowe jest Forza Horizon. Dla Need For Speed nadal jest miejsce, głównie jeśli chodzi o ściganie się w mieście. Niestety ostatnie części to ciągłe kombinowanie raz w jedną, raz drugą stronę. Tej marce brakuje jasnej wizji tego czym ma być. Oczywiście ktoś powie, że tak było zawsze. Mówiąc o korzeniach mam więc na myśli najlepsze czasy marki, a więc okres obu odsłon Underground oraz Most Wanted. Wtedy koncepcja nielegalnych, nocnych wyścigów robiła dobre wrażenie, a grom nie brakowało klimatu i wysokiego poziomu dopracowania. Myślę, że nawiązanie do tych czasów dzisiaj dałoby serii Need For Speed szansę na powrót do dawnej świetności.

Zmiany, ale nie nowości, czyli marki które powinny wrócić do korzeni - ranking TOP 10

Assassin's Creed

Kilka lat temu Assassin’s Creed przeszedł mały reboot, którego efektem był jeszcze większy świat, mnóstwo zadań do wykonania oraz sprzętu do zebrania, a także zmniejszenie nacisku na historię. Wydawało się, że to może dać marce nowe życie, ale po trzech częściach czuć, że potrzeba kolejnych zmian. Te mogłyby przyjść wraz z powrotem do korzeni, w których Assassin’s Creed mocniej stawiał na historię, wierne odwzorowanie realiów historycznych oraz klimat. Podobnego zdania jest sam Ubisoft. Ta seria to jedyny opisany w tekście przykład na to, że potrzebę powrotu do korzeni oficjalnie widzi też deweloper. Kolejna odsłona o podtytule Mirage ma więc być bliższa pierwszym częściom cyklu. Osobiście jestem bardzo podekscytowany efektami.

Battlefield

Mało jest serii, które zaliczyły tak duży zjazd formy co Battlefield. Przed laty marka EA rywalizowała z Call of Duty, ale w pewnym momencie totalnie opadła z sił, a ostatnia odsłona kompletnie zawiodła. Problemem, oprócz błędów technicznych, okazało się wiele nietrafionych decyzji designerskich i odejście od tego, z czego Battlefield zawsze był znany. Dzisiaj marka nie potrzebuje więc świeżych pomysłów, a powrotu do korzeni. Dużych map z pojazdami czy określonymi klasami postaci oraz rolami na polu walki. Rynek pierwszoosobowych shooterów ewoluuje, ale ewidentnie jest na nim duża dziura, którą Battlefield mógłby zapełnić. Najlepiej w postaci gry, która będzie też miała kampanię dla pojedynczego gracza, w sam raz dla tych, którym nie zawsze odpowiada styl rozgrywki znany z Call of Duty.

GramTV przedstawia:

Komentarze
5
Nalfein
Gramowicz
21/05/2023 13:18

Najlepsze czasy NFS to 3, 4 i Porsche.

MisioKGB
Gramowicz
20/05/2023 23:16

Spoko lista, ale mocno brakuje mi tutaj serii Rayman, HoMM i Splinter Cell. 

koNraDM4
Gramowicz
20/05/2023 16:28
dariuszp napisał:

Tak patrząc na tę listę:​

 • Sim City - Cities: Skylines pokazało jak robić Sim City. Więc ja mam już swój city builder. Musieli by wyjść z czymś nowym żeby mnie zainteresować. W zasadzie jedyne co brakuje Cities to grafiki.

Jeśli chodzi o City Buildery to Sim City w tej formule i tak nie ma szans. Tak jak powiedziałeś Cities: Skylines stało się niekwestionowalnym królem tego gatunku we współczesnych realiach, a do tego nadchodzi druga część wielkimi krokami więc mam nadzieję, że poprawią problemy z pociągami czy ogólnie z transportem towarów (zapchane tory bądź statki jeden na drugim to norma w dużych miastach) może nie na modłę Transport Fever bądź W&R: Soviet Republic bo to wciąż city builder. Co do grafiki to kwestia gustu (i ewentualnie modów :D) aczkolwiek druga część być może przyniesie spory upgrade w tej kwestii. Z nowego Sim City podobał mi się tylko jeden element - modułowa rozbudowa niektórych budynków :D

dariuszp
Gramowicz
20/05/2023 15:45

Tak patrząc na tę listę:

 • ​NFS - wg mnie ta marka po prostu nie ma potencjału. Arcadowy shooter to wszystko co mogą zrobić. Wydaje mi się że mogli by iść w stronę Underground. Wyścigi nocne. Każdy kogo zapytasz powie że najlepiej wspomina te 2 części. Wszystko inne co wymyślisz - jest od tego lepsza ścigałka. 
 • Assassin Creed - wg mnie ta gra NIGDY nie była dobra. I jeszcze ubiła grę którą lubiłem czyli Prince of Persia bo była tym co Prince tylko się lepiej sprzedała bo była bardziej nastawiona na walkę. Powrót do pierwszej części? Wg mnie pierwsza była najbardziej powtarzalna i najnudniejsza. 
 • Battlefield - tu się zgadzam. Powrót do demolki gdzie można było zrównać z ziemią całą mapę. Dodać budowanie osłon i innych elementów z piątki. I powiększyć mapy do 128 a nawet 256 graczy. Albo w ogóle pójść w kierunku Planetside. Ogromna mapa na 2000 graczy z bitwami 24/7 o rejony. Obecne problemy BF-a wynikają z prostego faktu - gra zawsze jest wydana popsuta. Poza tym nie sprzedaje się jak COD i dlatego EA próbuje z tego zrobić coś jak Apex albo COD co zabija serię bo wtedy ludzie idą grać w Apex lub COD.
 • Tony Hawk - był ostatnio udany remake. Nie wiem co tu jeszcze można zrobić.
 • Fallout - tylko jeżeli do zrobienia go dostanie Laryan Studio lub Obsidian. Obsidian jest bardziej prawdopodobny bo należy teraz do MS tak samo jak marka.
 • Call of Juarez - w zasadzie gier o kowbojach nigdy za dużo. Jakiś klasyk by się przydał. Bez żadnych super mocy, czarnej magii i innych bzdur.
 • Sim City - Cities: Skylines pokazało jak robić Sim City. Więc ja mam już swój city builder. Musieli by wyjść z czymś nowym żeby mnie zainteresować. W zasadzie jedyne co brakuje Cities to grafiki.
 • Batman - szczerze... Arkham City już mnie znudziło. Arkham Knight był dobry jeżeli zignorowałeś wszystkie powtarzalne zadania, wyścigi i inne bzdury związane z Batmobilem. Reszta była kiepska. Ale... chciałbym innego Batmana. Year One. Gdzie Batman dopiero wszystko wykombinowuje. Gdzie nie jest jeszcze machiną która rozwala na ulicy 50 chłopa stojąc w miejscu robiąc kontry. 
 • Fable - już zostało zapowiedziane. Nie znamy szczegółów. Ale Fable wraca.
 • Syndicate - tylko jeżeli położy większy nacisk na zarządzenie terytorium. 
MisticGohan_MODED
Gramowicz
20/05/2023 13:52

Powrót Syndicate jak najbardziej tak... ale połączenia Syndicate z xcom'em to ja nie chcę.