Im szerzej tym lepiej? Acer Nitro XZ2 to gratka nie tylko dla graczy!

Artykuł Sponsorowany
2024/06/19 10:00
0
0

Dobrej jakości ekran który przyda się zarówno do pracy, jak i do codziennich zadań – nie tylko dla graczy.

Im szerzej tym lepiej? Acer Nitro XZ2 to gratka nie tylko dla graczy!

Bardzo długo zastanawiałem się, w którym kierunku powinienem ruszyć test monitora Acer Nitro XZ2. Głównie ze względu na to, iż coraz częściej w przypadku pecetów korzystam z nich głównie do pracy lub kontrolowania streamów, a rzadziej do grania. Tym bardziej że takie zakrzywione ekrany najlepiej jest wykorzystać czy to do FPSów, czy to do gier wyścigowych. Możliwości jest sporo.

Tym razem jednak doszedłem do wniosku, że zasadniczo najlepszym sposobem do zaprezentowania Acer Nitro XZ2 byłoby właśnie wymieszanie obu tematów. Okazało się bowiem, że trudno będzie powrócić do standardowego monitora w momencie, gdy tak naprawdę o wiele łatwiej zarządzać wieloma procesami w jednym miejscu w bardzo dobrej jakości.

Specyfikacja ekranu

Do testów otrzymaliśmy 34-calową wersję Acer Nitro XZ2, który mimo gamingowego wykończenia bez większych problemów może służyć za uniwersalny sprzęt dla każdego. A tak prezentują się dane techniczne przygotowane przez producenta:

Wymiary:

  • 80 cm x 33,5 cm - wielkość ekranu

  • 6,9 kg – waga ze stojakiem

  • 178 stopni – kąt widzenia poziomy i pionowy

  • Od – 5 stopni do 35 stopni – kąt nachylenia ekranu

  • 150 mm – maksymalna regulowana wysokość

Wyświetlacz i grafika:

  • 3440 x 1440 – maksymalna rozdzielczość

  • 21:9 – współczynnik obrazu

  • 2xHDMI, Display Port, Słuchawki – obsługa portów

  • 180 Hz - częstotliwość odświeżania

  • Obsługa AMD FreeSync – Display Port VRR

To, co się rzuca bezpośrednio w oczy to fakt, że Acer Nitro XZ2 w testowanej przez nas wersji 34-calowej, mimo gamingowych sznytów, zasadniczo może być uniwersalnym ekranem pasującym do wielu różnych konfiguracji - bez względu na to, czy są to setupy biurowe, wystrój home office czy gaming roomu. Zwłaszcza, że w odróżnieniu od innych monitorów tego typu o wiele łatwiej jest wpasować go w mniej przyjazne środowisko np. gdy mamy dość wąskie biurko, na którym musimy pomieścić zarówno klawiaturę i myszkę, ewentualny kubek na napój i kilka innych dodatkowych elementów. Ekran bowiem jest na tyle mocno wysunięty do przodu na wysięgniku, że właściwie rozłożone nogi stojaka nie przeszkadzają tak, jak w niektórych modelach konkurencji zabierając miejsce.

GramTV przedstawia:

Z drugiej strony ten problem można również łatwo rozwiązać jeśli macie możliwość zamontowania obrazu na ścianie lub też na wysięgniku. Natomiast w tym przypadku łatwe dostosowywanie wysokości oraz kątu nachylenia ekranu w zależności od potrzeb jest tutaj na bardzo duży plus.

Acer Nitro XZ2 posiada na wyposażeniu dwa wejścia HDMI oraz jedno Display Port, jak również wejście na słuchawki, co tak naprawdę jest standardem, jeśli mówimy o typowo gamingowym ekranie, który mógłby obsłużyć kilka różnych urządzeń. Tutaj mimo wszystko warto pamiętać o tym, że jeśli mielibyście w planach grać na tym monitorze w gry konsolowe, to niestety nie będzie możliwe obsłużenie gier w rozdzielczości 21:9 w jakości Ultra Wide QHD.

A jak Acer Nitro XZ2 wypada w praktyce?

Zdecydowanie Acer Nitro XZ2 bardzo dobrze spisuje się w trakcie pracy biurowej czy z programami użytkowymi. Głównie dlatego, że wykorzystanie dwóch różnych połówek ekranu do pisania tekstu (co robi wyżej podpisany), a z drugiej do obserwowania np. tego co dzieje się w trakcie rozgrywki w Ogame, ewentualnie oglądania klipów ulubionego zespołu muzycznego. Z drugiej strony, większa powierzchnia z dobrym odwzorowaniem kolorów bardzo dobrze przydaje się do pracy, chociażby z programami graficznymi, filmowymi czy też do montowania dźwięku.

Odwzorowanie kolorów w trakcie rozgrywki stoi na bardzo wysokim poziomie m.in. dzięki dodaniu technologii HDR, która jest najbardziej widoczna podczas grania chociażby w Ready or Not. Z jednej strony bardzo mocno stawia na grę światła i cienia w trakcie przemierzania przeróżnych zakamarków, a z drugiej, poszerzone pole widzenia w przypadku rozdzielczości 21:9, również pomaga w kontrolowaniu tego, co dzieje się dookoła gracza.

Acer Nitro XZ2 świetnie wypadał w trakcie rozgrywki w przeróżne gry wyścigowe pozwalając na lepsze rozeznanie się w sytuacji prowadzenia pojazdu i dynamicznej sytuacji na torze np. w trakcie wyścigów długodystansowych. Tutaj bardzo dobrze również działa fakt, iż monitor obsługuje wysokie częstotliwości odświeżania, a dodatkowo trudno tutaj o widoczne rwanie obrazu.

Z drugiej strony Acer Nitro XZ2 bardzo dobrze wypadał w trakcie rozgrywki w przeróżne gry wyścigowe pozwalając na lepsze rozeznanie się w sytuacji prowadzenia pojazdu i dynamicznej sytuacji na torze np. w trakcie wyścigów długodystansowych. Tutaj bardzo dobrze również działa fakt, iż monitor obsługuje wysokie częstotliwości odświeżania, a dodatkowo trudno tutaj o widoczne rwanie obrazu.

Ciężko było zresztą oczekiwać braku płynności przy takiej specyfikacji. Częstotliwość odświeżania tego modelu to aż 180 Hz, a czas reakcji matrycy oscyluje poniżej jednej milisekundy. W zachowaniu doskonałej płynności pomaga też technologia AMD FreeSync Premium. Dodatkowo monitor wykorzystuje Acer Widget Display, dzięki któremu za pomocą myszki z łatwością dostosujesz ekran do swoich potrzeb - bez względu na to czy jest to podział obszaru roboczego czy też dostosowanie odpowiedniego trybu wyświetlania do grania czy pracy.

W ostatecznym rozrachunku z pewnością jeśli chodzi o gry to najlepiej Acer Nitro XZ2 sprawdzi się w grach, w których taki szeroki kąt widzenia przyda się w szczególności tym, którzy lubią grać w shootery, gdy wyścigowe wymagające sprawnego kontrolowania wielu elementów naraz wraz z niesamowitą płynnością obrazu, ale również strategii dzięki łatwiejszej obsłudze pola walki w czasie rzeczywistym.

Jeśli chcesz zobaczyć jak monitor Acer Nitro XZ2 w akcji, to sprawdź materiał przygotowany przez producenta tutaj!

Czy za tę cenę warto kupić Acer Nitro XZ2?

Powiem zupełnie szczerze, że zapewne zakup tego monitora bym rozważył z bardzo prostego powodu – możliwości dostosowania go pod swoje preferencje związane z odpowiednim ustawieniem ekranu jak również jego możliwości w grach potrafią zaskoczyć. Tak samo jak fakt, że mimo iż jest to monitor przeznaczony stricte do gamingu, to zasadniczo nie ma on aż tak wiele typowo gamingowych elementów wpływających na wygląd.

Stosunek ceny do jakości bowiem w tym przypadku jest jak najbardziej dobry biorąc pod uwagę fakt, iż w przypadku gier dużą rolę grały tu będą zarówno wysoka częstotliwość odświeżania, robiąca wrażenie technologia HDR oraz wiele portów, do których można podpiąć kilka urządzeń. Dlatego również Acer Nitro XZ2 będzie dobrym wyborem dla tych, którzy cenią sobie proste przełączanie się i pracę w różnych środowiskach. Nie mówiąc o pracy na jednym ekranie w różnych programach.

Bez względu jednak na to czy Acer Nitro XZ2 będzie tym głównym monitorem, czy też będzie służył jako wsparcie w przypadku różnych innych ustawień, myślę, że będziecie z niego tak samo zadowoleni jak ja po tych kilku dniach.

A monitor łatwo znajdziesz do kupienia tutaj.

Artykuł powstał we współpracy z marką Acer.

Komentarze
0Nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Napisz komentarz jako pierwszy!