Zanim zagrasz w Watch Dogs: Legion - TOP 10 filmów, dzięki którym poznasz hakerskie życie

Radosław Krajewski
2020/10/24 09:00
0
0

Chcecie odpowiednio nastroić się przed premierą trzeciej części Watch Dogsów? Te dziesięć propozycji pozwolą wam wejść w klimat gry.

Już za tydzień dołączymy do grupy hakerów DedSec w trzeciej odsłonie serii Watch Dogs. Swoje umiejętności udowadnialiśmy już w Chicago i San Francisco, a teraz przyszedł czas na zmierzenie się z systemami inwigilacji obywatelskiej w pobrexitowym Londynie. Zadanie ułatwi nam wcielenie się w dowolną postać z setek dostępnych w świecie gry, które dysponują innymi zestawami umiejętności. Jak jednak pokazują poniższe tytuły, bycie hakerem to nie tylko kilka kliknięć na ekranie smartfona, ale trudna i wymagająca praca przy łamaniu zabezpieczeń.

Zanim zaczniecie przygodę w najnowszej grze Ubisoftu, sprawdźcie nasze dziesięć propozycji filmów i seriali o hakerach, które przygotują was na nową część Watch Dogsów. Wybór nie był tak łatwy, jakby się mogło wydawać, bo Hollywood rzadko sięga po tę tematykę. Produkcje o hakerach to domena przede wszystkim lat 80. i 90. ubiegłego wieku, ale udało nam się również znaleźć kilka dosyć świeżych produkcji. Zobaczcie nasze propozycje, aby lepiej wejść w klimat Watch Dogs: Legion.

Hakerzy

Rok premiery: 1995

Reżyser: Iain Softley

Oceny: Metacritic – 46, Rotten Tomatoes – 33%

Gdzie obejrzeć: iTunes

Hakerzy, Zanim zagrasz w Watch Dogs: Legion - TOP 10 filmów, dzięki którym poznasz hakerskie życie

Zaczynamy od absolutnego klasyka i jednego z najważniejszych filmów hakerskich w historii kina. Niech nie zmylą was słabe oceny produkcji, bo to wyjątkowy tytuł, do którego sentyment ma z pewnością wiele osób wychowanych na przełomie wieku.

Film opowiada o Dade Murphym, który w wieku 11 lat zasłynął włamaniem się do ponad półtora tysiąca systemów jako Super Zero. Gdy jego tożsamość została ujawniona, sąd zakazał chłopakowi korzystania z komputera i telefonu do czasu ukończenia osiemnastego roku życia. Siedem lat później Dade wyjeżdża z matką do Nowego Jorku, gdzie zaprzyjaźnia się z grupką hakerów. Nastolatek zakochuje się w swojej koleżance Kate Libby, którą internet zna pod pseudonimem Acid Burn. Jeden z hakerów, aby zyskać szacunek w grupie, postanawia włamać się do Gibsona – superkomputera służącego do poszukiwania ropy naftowej. Joey kopiuje pliki znajdujące się na komputerze, lecz nie wie, że Gibson choriony jest przez hakerów. Rozpoczyna się niebezpiecznie groźny pojedynek między hakerami.

Dzisiaj Hakerzy to absolutny klasyk, ale przy premierze filmowi zarzucano zbyt sensacyjne podejście do tematu hakerstwa, kiczowaty styl i przedziwnych bohaterów. Wiele z tych zarzutów ma swoje pokrycie w rzeczywistości, ale po tylu latach wciąż na próżno szukać drugiej produkcji, która w tak efektowny i angażujący sposób pokazywałaby działanie hakerów.

Dodatkowo dla wielu było to pierwsze zetknięcie z Angeliną Jolie, która niedługo później zrobiła zawrotną karierę w Hollywood. Hakerów warto więc obejrzeć nie tylko ze względu na początki słynnej aktorki, ale również, aby przekonać się na własnej skórze, jak hakerów wyobrażała sobie popkultura w połowie lat 90. ubiegłego wieku.

Kod dostępu

Rok premiery: 2001

Reżyser: Dominic Sena

Oceny: Metacritic – 32, Rotten Tomatoes – 25%

Gdzie obejrzeć: Rakuten, iTunes

Kod dostępu, Zanim zagrasz w Watch Dogs: Legion - TOP 10 filmów, dzięki którym poznasz hakerskie życie

Krytykom najwyraźniej nie po drodze z produkcjami opowiadającymi o hakerach, bo Kod dostępu to kolejna kultowa pozycja, która przy okazji premiery zbierała kiepskie oceny. To nie przeszkodziło filmowi Dominica Seny stać się jedną z najważniejszych przedstawicieli gatunku.

Historia opowiada o Gabrielu Shearerze, charyzmatycznym i niebezpiecznym szpiegu, który pragnie ukraść miliardy dolarów z nielegalnych rządowych funduszy. Aby ta sztuka mu się udała, potrzebuje jednego z najlepszych hakerów na świecie, który bez trudu pokona najlepsze zabezpieczenia. Stanley Jobson to jeden z dwóch najlepszych hakerów, przed którym nie obroni się żaden system. Mężczyzna ma zakaz zbliżania się do sprzętu komputerowego po tym, jak włamał się na serwery FBI i ujawnił ich kontrowersyjne operacje w sieci. Gabriel namawia hakera do pracy dla niego, po tym, gdy ten obiecuje mu odzyskanie córki Holly. Stanley nie wie jednak, że bierze udział w o wiele większym spisku, a on jest jedynie pionkiem w całej rozgrywce.

W porównaniu do poprzednio omawianego filmu, Kod dostępu nie infiltruje subkultury hakerów w tak dużym stopniu, pokazując w sensacyjnym kluczu zagrożenia, które w przyszłości miały stać się codziennością. Zamiast więc skomplikowanych kodów na ekranie komputera, mamy tu więcej kryminalnej akcji z ucieczkami i strzelaninami. Czyli dokładnie tym, do czego przyzwyczaiła nas seria Watch Dogs.

Dziewczyna z tatuażem

Rok premiery: 2011

Reżyser: David Fincher

Oceny: Metacritic – 71, Rotten Tomatoes – 86%

Gdzie obejrzeć: Rakuten, iTunes, Chili

Dziewczyna z tatuażem, Zanim zagrasz w Watch Dogs: Legion - TOP 10 filmów, dzięki którym poznasz hakerskie życie

Dla odmiany coś z nowszego repertuaru, który tym razem spodobał się recenzentom na całym świecie. Amerykański remake Millennium na podstawie powieści Stiega Larssona również nie zagłębia tematu hakerstwa w takim stopniu, jakbyśmy tego chcieli, ale to jedna z najlepszych produkcji o tej tematyce wyłącznie ze względu na postać głównej bohaterki.

Dziewczyna z tatuażem przedstawia historię Mikaela Blomkvista, znanego dziennikarza oskarżonego o zniesławienie, który otrzymuje nietypowe zlecenie od jednego z właścicieli koncernu przemysłowego. Ma zbadać tajemniczą sprawę zaginięcia 16-letniej córki Henrika Vangera, które przepadła bez śladu ponad czterdzieści lat temu. Dziennikarz zdaje sobie sprawę, że każdy jego krok śledzony jest przez niezwykle inteligentną i przebiegłą hakerkę, Lisbeth Salander, która na zlecenie Vangera ma pilnować Blomkvista. Podczas śledztwa wychodzą na jaw niebezpieczne szczegóły historii rodziny multimilionera.

Dziewczyna z tatuażem utrwala obraz hakerów, jako osoby dystansujące się od społeczeństwa, egocentryczne, ale genialne, które potrafią pracować bez przerwy, ale proste czynności sprawiają im trudność. Produkcja Davida Finchera również stawia na bardziej kryminalne podejście, w którym nie brakuje wypełnionych akcją scen i dynamicznych pościgów.

Pomimo dobrego odbioru, film nie zarobił kroci i MGM z Columbią Pictures, nie zdecydowały się na kontynuację. Druga część powstała dopiero w 2018 roku z inną aktorką i była delikatnym rebootem serii. Widzowie najwyraźniej nie są zainteresowani takimi produkcjami, bo film zarobił mniej, niż wynosił jego niewielki budżet. Po dwóch komercyjnych porażkach ciężko oczekiwać, że przemysł filmowy da jeszcze jedną szansę Lisbeth Salander i jej przygodom.

Tron

Rok premiery: 1982

Reżyser: Steven Lisberger

Oceny: Metacritic – 58, Rotten Tomatoes – 72%

Gdzie obejrzeć: Rakuten, Chili, vod.pl

Tron, Zanim zagrasz w Watch Dogs: Legion - TOP 10 filmów, dzięki którym poznasz hakerskie życie

Najstarsza produkcja w tym zestawieniu, ale to jeden z najbardziej przełomowych filmów sci-fi lat 80. Tron wykorzystywał nowatorską technologię animacji komputerowej, która na zawsze zmieniła sposób produkcji filmów i zainspirowała kolejnych filmowców do wykorzystywania eksperymentalnych technik. Produkcja Disneya była prekursorem dzisiejszych efektów wizualnych wykorzystywanych we współczesnych widowiskach.

Film opowiada o Flynnie, utalentowanym twórcy gier wideo, który włamuje się do głównego komputera swojego dawnego pracodawcy. Przypadkiem zostaje wciągnięty do wirtualnego świata, w którym musi walczyć w niebezpiecznych wyścigach własnego projektu. Jego przeciwnikami są wojownicy wykreowani przez Główny Program, który grozi unicestwieniem realnego świata.

Tron jak żaden inny film pokazuje skomplikowane jak na tamte czasy, procesy zachodzące w cyfrowym świecie. Niemal cały historia rozgrywa się w wirtualnej przestrzeni, która zmusza głównego bohatera do niekonwencjonalnych działań. Nie jest to hakerski film w dosłownym rozumieniu, ale przygodowa opowieść, która jako pierwsza wybrała sobie wnętrze komputera jako arenę dla swoich wydarzeń.

W 2010 roku pojawiła się dobrze przyjęta druga część, która jednak stawiała w większym stopniu na akcję. Film daje odpowiedzi na nurtujące fanów pytania po pierwszym Tronie. W tym roku oficjalnie zapowiedziano powstanie trzeciej części, której gwiazdą będzie Jared Leto.

Who Am I. Możesz być kim chcesz

Rok premiery: 2014

Reżyser: Baran bo Odar

Oceny: Brak danych

Gdzie obejrzeć: Cineman, vod.pl, cda premium

Who Am I. Możesz być kim chcesz, Zanim zagrasz w Watch Dogs: Legion - TOP 10 filmów, dzięki którym poznasz hakerskie życie

Jedyna produkcja w tym zestawieniu, która nie pochodzi z USA. Niemiecki film został stworzony przez Barana bo Odara, który kilka lat później zrobił zawrotną karierę serialem Dark dla Netflixa. W swoim obrazie pokazał ciekawy obraz współczesnego hakerstwa, który zrodził się z antysystemowych ruchów zapoczątkowanych przez grupę Anonymous.

Film przedstawia historię Benjamina, nieśmiałego i zamkniętego w sobie chłopaka, który jest komputerowym geniuszem. Kiedy na jego drodze staje Max, jego życie ulega zmianie. Mężczyzna jest hakerem, zdolnym włamać się do każdego systemu na świecie. Młodemu chłopakowi imponuje nowy kolega. Niedługo później Ben otrzymuje zaproszenie do grupy hakerów, aby pomóc im zaistnieć w świadomości ludzi na całym świecie, a przede wszystkim osoby ukrawającej się pod pseudonimem MRX. Gdy wreszcie dochodzi do poznania grupy z tajemniczym mężczyzną, dowiadują się, że nie jest on tym, za kogo się wcześniej podawał.

GramTV przedstawia:

Produkcja zyskała spory rozgłos, pomimo powstania w Niemczech. Dodatkowo obraz może pochwalić się skomplikowaną fabułą i dramatyczną otoczką całej historii. Jest to bowiem nie tylko opowieść o hakerach i ich działaniach, ale również o młodym człowieku zagubionym w prawdziwym życiu, na którego czekają zagrożenia w cyfrowym świecie. Nie brakuje jednak trzymających w napięciu scen akcji, które umilają seans. Zdecydowanie jedna z najlepszych tego typu produkcji.

Włamywacze

Rok premiery: 1992

Reżyser: Phil Alden Robinson

Oceny: Metacritic – 65, Rotten Tomatoes – 79%

Gdzie obejrzeć: Chili, iTunes

Włamywacze, Zanim zagrasz w Watch Dogs: Legion - TOP 10 filmów, dzięki którym poznasz hakerskie życie

Kolejna klasyczna pozycja o hakerach, która dotyka problemu inwigilacji przez agencje rządowe. Pomimo prawie trzydziestu lat, film przetrwał próbę czasu i okazał się aktualny w kontekście działania rządów i służb bezpieczeństwa w wirtualnym świecie, szczególnie pod względem podglądania każdego ruchu swoich obywateli.

We Włamywaczach poznajemy eksperta w dziedzinie komputerów Martina Bishopa, który przewodzi grupie hakerów. Wśród nich jest były agent CIA, specjalista od elektroniki, młody geniusz komputerowy oraz niewidomy dźwiękowiec. Wszyscy oni pracują przy testowaniu systemów bezpieczeństwa. Przeszłość Bishopa zaczyna go prześladować, gdy rządowa agencja szantażuje go, aby jego grupa dołączyła do tajnej operacji wytropienia nieuchwytnej czarnej skrzynki. Wraz ze swoją byłą dziewczyną, mężczyzna i reszta Włamywaczy odnajdują zaginioną skrzynkę. Odkrywają, że dzięki urządzeniu mogą włamać się do każdego systemu komputerowego na świecie.

Włamywacze to hakerski odpowiednik Ocean’s Eleven. Zamiast jednak najlepszych na świecie włamywaczy, złodziei i ekspertów od sejfów, mamy komputerowych geniuszy, przed którym otworem stoi każdy komputer. Przez archaiczną już dzisiaj technologię film mocno się zestarzał, ale nadal to klasyka kina, z którą warto się zapoznać.

Obława

Rok premiery: 2000

Reżyser: Joe Chappelle

Oceny: Brak danych

Gdzie obejrzeć: Brak na VOD

Obława, Zanim zagrasz w Watch Dogs: Legion - TOP 10 filmów, dzięki którym poznasz hakerskie życie

Jeden z niewielu przypadków wśród filmów z kina hakerskiego, który oparty jest na prawdziwych wydarzeniach. Kevin Mitnick to jeden z najbardziej znanych cyberprzestępców na świecie, którego FBI ściągało przez wiele lat. Jest także bohaterem wielu nawiązań w grach wideo. Jego nazwisko pada w pierwszym sezonie Sama & Maxa, Vampire: The Masquerade – Bloodlines z 2004 roku oraz Deus Ex: Bunt ludzkości.

Film opowiada skomplikowaną historię Kevina Mitnicka, jednego z najzdolniejszych hakerów na świecie. Nie ma zabezpieczeń, których nie potrafiłby złamać. Specjalizuje się w inżynierii społecznej, dzięki której potrafi złamać każde hasło i wykraść ściśle tajne dane. Pewnego dnia dostaje się do komputera należącego do szefa ochrony dużej firmy, Tsutomu Shimomury. Mitnick jednak nie wie, że Shimomura również jest uzdolnionym hakerem, który może wyśledzić jego ruchy. Pomiędzy dwójką specjalistów rozpoczyna się pojedynek.

Hakerzy zazwyczaj nie zyskują takiej sławy, że zyskują celebrycki status. Ludzi nie interesują anonimowe osoby, a ujawnienie tożsamości przez hakera wiążę się z utratą pracy lub więzieniem. Dlatego warto docenić, że powstał taki film jak Obława, który przedstawia prawdziwą historię jednego z najlepszych hakerów swoich czasów.

Gry wojenne

Rok premiery: 1983

Reżyser: John Badham

Oceny: Metacritic – 77, Rotten Tomatoes – 93%

Gdzie obejrzeć: iTunes

Gry wojenne, Zanim zagrasz w Watch Dogs: Legion - TOP 10 filmów, dzięki którym poznasz hakerskie życie

Jeden z najbardziej znanych filmów o hakerach. Pomimo prawie czterdziestu lat od premiery, wciąż wymieniany jest w gronie najważniejszych filmów sygnowanego kinem hakerskim. To tylko udowadnia, jak dobra i ważna jest to pozycja.

Historia opowiada o młodym hakerze Davidzie Lightmanie, którego pasją są komputery, a w szczególności komputerowe gry wojenne. W poszukiwaniu nowych produkcji przypadkowo podłącza się do systemu komputerowego Pentagonu, który w początkowej fazie projektu służył jako symulator globalnej wojny atomowej. Niedługo później David odkrywa, że gra ze sztuczną inteligencją staje się rzeczywistością. Stawką w rozgrywce jest wybuch III wojny światowej, co doprowadzi do zniszczenia całego globu. David z pomocą swojej dziewczyny i twórcy programu musi przechytrzyć komputer i zapobiec nuklearnej zagładzie.

Produkcja z pewnością zainspirował wiele młodych osób, do zostaniu światowej klasy hakerem, a przynajmniej marzeń o tym. Gry wojenne przedstawiały kuszącą wizję włamania się do najpilniej strzeżonego systemu komputerowego na świecie w przygodowym, skierowanym do młodzieży filmem. Z drugiej strony obraz mógł być przestrogą dla wielu osób, którzy nie zdawali sobie sprawę z zagrożeń płynących z włamań do sieci komputerowych. W erze Zimnej wojny musiało robić to wstrząsające wrażenie, że jedna zła decyzja lub celowe działanie, może doprowadzić do kolejnego światowego konfliktu.

Snowden

Rok premiery: 2016

Reżyser: Oliver Stone

Oceny: Metacritic – 58, Rotten Tomatoes – 61%

Gdzie obejrzeć: Chili, Ipla, Rakuten, vod.pl, Play NOW, cda premium

Snowden, Zanim zagrasz w Watch Dogs: Legion - TOP 10 filmów, dzięki którym poznasz hakerskie życie

Tym razem wyjątkowo nie będzie to historia o hakerach, ale o specjaliście z CIA i NSA, który wykazał się ogromną odwagą, aby ujawnić rządowe spiski mające wpływ na każdego mieszkańca naszego globu. Sprawa kradzieży danych z agencji rządowych USA przez Edwarda Snowdena rozpalała media w 2013 roku. Oliver Stone już trzy lata później nakręcił o tym film, przedstawiając tę wstrząsającą historię.

Snowden to trzymający w napięciu thriller, w którym poznajemy losy ujawnienia tajnych programów i dokumentów z NSA przez najsłynniejszego demaskatora naszych czasów. Edward Snowden decyduje się ujawnić informacje dotyczące nielegalnego podsłuchiwania przez rząd Stanów Zjednoczonych każdego człowieka na świecie. Ogromny wyciek kompromitujących danych stawia w gotowości wszystkie służby. Rozpoczyna się wyścig z czasem, w którym mężczyzna ryzykuje własnym życiem, aby ujawnić światu prawdę.

Z historią Snowdena powinien zapoznać się każdy, a dobrym początkiem jest film Olivera Stone’a. Jest to bowiem opowieść nie tylko o ogromnej odwadze, ale również pokazującą dystopijną wizję zagrożenia cyfryzacji, która dzieje się na naszych oczach i nie jest wytworem wyłącznie czyjejś wyobraźni.

Mamy więc tu do czynienia z odwrotną sytuacją, gdzie to rząd przejmuje rolę hakerów, a osamotniony w swoich wysiłkach informatyk staje na straży prawa i prawdy. Jak pokazały kolejne lata po ujawnieniu danych NSA, Snowden stracił dawne życie w przegranej walce. Ale właśnie, że jest to prawdziwa historia, warto sięgnąć po ten film. Watch Dogs w prawdziwym życiu tylko w filmie o Snowdenie.

Mr. Robot

Lata emisji: 2015-2019

Twórca: Sam Esmail

Oceny: Metacritic – 80, Rotten Tomatoes – 94%

Gdzie obejrzeć: HBO GO, Amazon Prime Video

Mr. Robot, Zanim zagrasz w Watch Dogs: Legion - TOP 10 filmów, dzięki którym poznasz hakerskie życie

Najpopularniejsza i najnowsza produkcja traktująca o hakerach. Przez wielu uważany za wybitny serial, co mogą potwierdzać liczne nagrody. Produkcja pomimo tematyki, powolnego tempa akcji, skomplikowanej fabuły i trudnej formy zdołała przebić się do świadomości masowego odbiorcy. Serial stał się synonimem współczesnego hakerstwa.

W Mr. Robot poznajemy historię Elliota Aldersona, młodego programisty, który pracuje w firmie komputerowej zajmującej się bezpieczeństwem. Chłopak cierpi na fobię społeczną, a hakowanie w sieci zastępuje mu kontakty międzyludzkie. Życie rozczarowanego Elliota zmienia się pod wpływem tajemniczego Mr. Robota, mężczyzny stojącego na czele grupy hakerów, która przeciwstawia się najbogatszym i dąży do zainicjowania rewolucji na całym świecie.

Serial w pasjonujący sposób pokazuje współczesne hakerstwo, które nie wymaga już wielkich, potężnych komputerów, ale wystarczy najprostszy smartfon czy stary laptop. Jeżeli szukać produkcji najbliższej Watch Dogsom, byłby to właśnie Mr. Robot przez swoją złożoność i ukazywanie hakerskich grup.

Warto jednak pamiętać, że serial ma bardzo wysoki prób wejścia, a z każdym kolejnym odcinkiem jeszcze bardziej go podnosi, więc serii Sama Esmaila daleko do radosnego i kiczowatego podejścia z drugiej części Watch Dogsów, czy nawet najnowszej, tegorocznej odsłony. Mimo to z całą stanowczością można stwierdzić, że to najważniejsza produkcja o hakerach w XXI wieku.

Komentarze
0Nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Napisz komentarz jako pierwszy!