Tydzień z Football Managerem 2014 - kompletujemy jedenastkę marzeń

Patryk Purczyński
2013/11/01 19:30
7
0

W rzeczywistości niezwykle ciężko jest zbudować piłkarski dream team. My przyglądamy się statystykom czołowych zawodników w Football Managerze 2014. Chcielibyście zobaczyć taką jedenastkę w akcji?

Tydzień z Football Managerem 2014 - kompletujemy jedenastkę marzeń

Gdybyśmy zapytali Was o piłkarską jedenastkę marzeń, zapewne każdy zaproponowałby inne zestawienie. My postanowiliśmy przyjrzeć się temu, jak gwiazdy światowego futbolu wypadają w oczach twórców bazy danych sporządzonej przez Sports Interactive. Na potrzeby budowy naszego dream teamu postanowiliśmy obrać popularne ostatnio wśród czołowych drużyn ustawienie 4-2-3-1. Wybór zawodników rozpoczynamy jednak od bramkarza. Co ważne, zaprezentowane statystyki pochodzą z okresu przygotowawczego do pierwszego sezonu, co oznacza, że wybrani piłkarze nie są jeszcze w optymalnej formie - poziom ich umiejętności i tak potrafi jednak zawrócić w głowie.

Bramkarz - Manuel Neuer

Bramkarz - Manuel Neuer, Tydzień z Football Managerem 2014 - kompletujemy jedenastkę marzeń

Trudno w Football Manager 2014 znaleźć lepszego golkipera od Niemca, który w ubiegłym sezonie strzegł bramki mistrza Niemiec i triumfatora Ligi Mistrzów, Bayernu Monachium. Radzi sobie zarówno na przedpolu (18), jak i w sytuacjach jeden na jednego (17), a do tego ma bardzo dobry refleks (16), co jest ważne w grze na linii. Mocne strony Neuera to także opanowanie, ustawianie się i zwinność, a z atrybutów mniej ważnych, które jednak niejednokrotnie mogą przyczynić się do szybkiego zapoczątkowania groźnej akcji zespołu, wykopy i wyrzuty. Bramkarz Bayernu nie jest oczywiście idealny - miewa kłopoty z koncentracją i podejmowaniem słusznych decyzji, ale braki te nadrabia wysokimi wartościami pozostałych atrybutów.

Na ławkę z miłą chęcią dobieramy Ikera Casillasa, który Niemca przewyższa w takich aspektach, jak refleks (20), jeden na jednego (19), chwytanie (17), decyzje (16), koncentracja (16) i zwinność (18), ale gorzej radzi sobie w grze na przedpolu i w powietrzu.

Prawy obrońca - Philipp Lahm

Prawy obrońca - Philipp Lahm, Tydzień z Football Managerem 2014 - kompletujemy jedenastkę marzeń

Niemiec znany jest co prawda głównie z występów na lewej flance defensywy, ale ta pozycja w Football Managerze 2014 jest bardzo dobrze obsadzona, w przeciwieństwie - o dziwo - do prawego skrzydła obrony. Można się oczywiście przyczepić, że jak na wybitnego defensora Lahm słabo wypada w kryciu (tylko 10), ale za to nadrabia ten brak doskonałym odbiorem (18), przyspieszeniem (16) i wytrzymałością (19). Wartość dodaną stanowią świetna technika (16), niezły drybling (14) i podania (14). Niemiec wykazuje również cechy, które pozwolą mu się odnaleźć w każdym zespole (współpraca 17). Trudno też znaleźć lepszego obrońcę pod względem decyzji, determinacji i przewidywania (wszystko 19) oraz opanowania (20).

O status rezerwowego obrońcy mogą konkurować Pablo Zabaleta z Man City i Stephan Lichsteiner z Juventusu. Obaj mają mocno rozwinięte cechy typowych defensorów, czyli krycie, odbiór, koncentracja i ustawianie się, ale potrafią też nieźle dośrodkować, a przy tym są pracowici, a współpraca z kolegami z drużyny nie sprawia im problemu. Jeżeli boiskowa sytuacja wymaga bronienia wyniku, obaj mogą być nawet bardziej przydatni niż nasz wybór do pierwszej jedenastki.

Środkowi obrońcy - Nemanja Vidić i Gerard Pique

Środkowi obrońcy - Nemanja Vidić i Gerard Pique, Tydzień z Football Managerem 2014 - kompletujemy jedenastkę marzeń


Środek obrony to przede wszystkim gra głową, krycie i odbiór, ale także koncentracja czy ustawianie się. Jeżeli o wyborze pierwszej jedenastki miałyby decydować tylko cechy techniczne, zaproponowany przez nas duet wyglądałby zapewne inaczej. Obaj piłkarze w bazie Sports Interactive to jednak spece na swoich pozycjach. Vidić krycie ma niemal na maksymalnym poziomie (19), a odbiór i gra głową ustępują tu tylko nieznacznie (po 17). Pique jest nieco gorszy (krycie 18, odbiór 15, gra głową 16), ale do swoich rywali z tej samej pozycji nadrabia koncentracją (15) i ustawianiem się (18).

Hiszpanowi tylko minimalnie ustępuje Thiago Silva z PSG i to właśnie on ląduje na naszej liście rezerwowych. Niektórzy mogliby pomyśleć, że miejsce w składzie należy się jeszcze Dantemu z Bayernu, który krycie i odbiór ma na poziomie 19, ale słaba koncentracja (9) i kiepskie decyzje (10) sprawiają, że nie gwarantuje tej pewności co wcześniej wymienieni zawodnicy.

Lewy obrońca - Ashley Cole

Lewy obrońca - Ashley Cole, Tydzień z Football Managerem 2014 - kompletujemy jedenastkę marzeń

Na lewej obronie wygrywa doświadczenie. Ashleyowi Cole'owi można zarzucić nie najlepsze krycie (13), ale niedostatek ten nadrabia przyspieszeniem (17) i odbiorem (17). Doskonale prezentuje się też w kluczowych dla bocznego obrońcy kwestiach psychicznych z koncentracją (16), pracowitością (18) i przewidywaniem (16) na czele. Angielski obrońca jest również bardzo wytrzymały, dzięki czemu mamy pewność, że ganianie po lewym skrzydle spod jednego pola karnego pod drugie i z powrotem nie sprawi mu większych kłopotów. Mógłby jednak bardziej popracować nad dośrodkowaniami (12).

Z defensorem Chelsea minimalnie przegrywa rywal z Premiership, Patrice Evra. Francuz jest co prawda lepszy w kryciu (14), ale pod pozostałymi względami kluczowymi dla tej pozycji okazuje się nieznacznie gorszy. Mając jednak ten duet w składzie zyskujemy pewność, że nawet w przypadku kontuzji jednego z nich, drugi również będzie pewnym punktem w składzie.

Defensywni pomocnicy - Sven Bender, Javier Mascherano

Defensywni pomocnicy - Sven Bender, Javier Mascherano, Tydzień z Football Managerem 2014 - kompletujemy jedenastkę marzeń


Kiedy drużyna gra z ofensywnie ustawionymi bokami obrony, a tak jest w przypadku naszego dream teamu, niezbędni są defensywni pomocnicy, którzy w razie potrzeby zabezpieczą tyły i uchronią zespół przed groźną kontrą. Na środku pomocy stawiamy zatem na dwóch tzw. przecinaków, których głównym zadaniem jest zdominowanie środka pola, odbieranie piłek przeciwnikowi i dostarczanie futbolówki do kreatorów gry. Do tej roli trudno znaleźć lepszych fachowców niż Sven Bender z Borussi i Javier Mascherano z Barcelony.

GramTV przedstawia:

Obaj są doskonali w kryciu (odpowiednio: 18 i 17), a także odbiorze (18 i 20). Do ich zalet bezsprzecznie należą także pracowitość (po 19), ustawianie się (16 i 17), współpraca (19 i 18), a także wytrzymałość (po 19). Mascherano ma lepsze przyspieszenie, za to Bender bardziej przyda się w pojedynkach powietrznych. W przypadku obu zawodników trudno liczyć na zdobycie bramki (wykańczanie akcji i strzały z dystansu to ich najsłabsze strony), ale od tego w zespole są przecież inni.

Tuż za wybranym przez nas duetem plasuje się Luiz Gustavo ze świetnym kryciem i odbiorem (po 19). Nieco gorzej od wcześniej wymienionych piłkarzy wypada za to w kwestiach psychicznych i właśnie to decyduje, że w naszej drużynie zajmie tylko miejsce na ławce rezerwowych.

Prawy ofensywny pomocnik - Arjen Robben

Prawy ofensywny pomocnik - Arjen Robben, Tydzień z Football Managerem 2014 - kompletujemy jedenastkę marzeń

Arjen Robben często określany jest mianem wielkiego indywidualisty i człowieka wyłącznie od zadań ofensywnych - i ma to swoje odzwierciedlenie w statystykach w Football Managerze 2014 (krycie 4, odbiór 6, pracowitość 8, współpraca 5). Mimo tych oczywistych wad, w napadzie Holender jest absolutnym geniuszem i zawodnikiem niemalże kompletnym. Doskonały drybling (20) i równie mistrzowska technika (19) wraz z błyskotliwością, szybkością i przyspieszeniem (wszystko 18) stanowią zabójcze połączenie. Robben potrafi także wybornie wykańczać akcje (17), strzelać z dystansu (17), a jak trzeba, to i dośrodkuje (16), i poda (15), i zagra z pierwszej piłki (19). Można mu zatem powierzyć zarówno zadanie rozerwania obrony przeciwnika efektownym rajdem zakończonym strzałem, jak i trzymania się linii bocznej czy gry z kolegami na małej przestrzeni. Holender w każdej drużynie będzie liderem poczynań ofensywnych.

Obsada rezerwy dla wielu może być zaskoczeniem, ale to właśnie wynika ze statystyk zawartych w Football Managerze 2014. Na ławce ląduje... Cristiano Ronaldo. Portugalczyk również ma wiele atutów (w tym świetna gra głową, czego brakuje Robbenowi), ale lepiej będzie wywiązywał się z roli schodzącego do skrzydła napastnika. Dzieje się tak dzięki doskonałemu wykończeniu (19) oraz strzałom z dystansu (17). Gorzej od swojego konkurenta wypada za to w dryblingu i dośrodkowaniach, jest też minimalnie mniej błyskotliwy. Wydaje się zatem, że częściej przebłysków geniuszu możemy oczekiwać od Robbena.

Lewy ofensywny pomocnik - Franck Ribery

Lewy ofensywny pomocnik - Franck Ribery, Tydzień z Football Managerem 2014 - kompletujemy jedenastkę marzeń

Francuz jest niemal lustrzanym odbiciem swojego vis a vis z prawej flanki - szybki, świetny technicznie, znakomity drybler z równie mocnym wykończeniem, strzałami z dystansu, podaniami i zagraniami z pierwszej piłki. Ribery do tego wszystkiego dokłada doskonałą błyskotliwość, decyzje i grę bez piłki. Takiego ofensywnego zawodnika grającego przy linii bocznej potrzeba w naszej drużynie. W ten sposób obie flanki będą stwarzały nieustanne zagrożenie dynamicznymi wejściami i nieszablonowymi zagraniami. Fani Bayernu Monachium doskonale znają ten styl. Twórcy Football Managera 2014 byli najwyraźniej pod wielkim wrażeniem obu skrzydłowych bawarskiej ekipy w ubiegłym sezonie - i trudno się im dziwić, skoro mistrz Niemiec zgarnął także trofeum w Lidze Mistrzów, prezentując przy tym wszystkim doskonały styl.

Na rezerwę trafia David Silva, który z uwagi na ograniczenia swojej dynamiki prezentuje nieco inny, ale równie przydatny styl od Francuza. Hiszpan grający na co dzień w Manchesterze City potrafi doskonale rozgrywać piłkę i stwarzać sytuacje kolegom. Jeśli zauważymy, że na boisku brakuje kreatywności, a indywidualne poczynania naszych skrzydłowych nie przynoszą zamierzonego rezultatu, to właśnie Silva może być remedium na te problemy. Można go wręcz nazwać "klasyczną dziesiątką", tyle, że ustawioną w bocznym sektorze boiska.

Klasyczna dziesiątka - Lionel Messi

Klasyczna dziesiątka - Lionel Messi, Tydzień z Football Managerem 2014 - kompletujemy jedenastkę marzeń

Gra z pierwszej piłki, technika, wykańczanie akcji, błyskotliwość, kreatywność, zwinność - to sześć z dziesięciu atrybutów kluczowych dla zawodnika ustawionego na pozycji "klasycznej dziesiątki", które Lionel Messi ma w Football Managerze rozwinięte do maksimum (20). W pozostałych czterech (podania, gra bez piłki, opanowanie, przewidywanie) twórcy uszczknęli mu łącznie pięć oczek. Jak zatem widać, Argentyńczyk jest wręcz stworzony do gry właśnie na tej pozycji. W razie czego może też włączyć swoje doskonałe przyspieszenie (20) i drybling (również 20) i w znakomicie znanym kibicom Barcelony (i jej rywali) stylu przebić się przez blok defensywny. Jak nietrudno zgadnąć, Messi w nowym FM-ie po prostu nie ma sobie równych.

Jest jednak kilku piłkarzy, którzy równie doskonale sprawdziliby się na pozycji "klasycznej dziesiątki". Mowa tu przede wszystkim o Mesucie Ozilu, który oprócz wykańczania akcji niewiele ustępuje Messiemu w poszczególnych elementach sztuki piłkarskiej; można by też odkurzyć Ronaldinho, który atrybutami psychicznymi i technicznymi przypomina swego następcę z Blaugrany, za to gorzej u niego z kwestiami fizycznymi.

Snajper - Robin van Persie

Snajper - Robin van Persie, Tydzień z Football Managerem 2014 - kompletujemy jedenastkę marzeń

Rolę egzekutora powierzamy Holendrowi z Manchesteru United, który w ubiegłym sezonie już po raz trzeci wywalczył w Anglii koronę króla strzelców. Van Persie nie ma co prawda najlepszego wykończenia w Football Managerze ("tylko" 17), ale za to daje drużynie całą paletę innych możliwości, jak gra podaniami czy dośrodkowania. Dysponuje też świetnym opanowaniem (17) oraz doskonałą grą bez piłki i techniką (po 20). Znakomicie nadaje się też do wszelkiego sortu stałych fragmentów gry. Minimalnie lepiej od swoich konkurentów wypada też pod względem strzałów z dystansu.

Pokrzywdzeni takim a nie innym wyborem mogą czuć się Edinson Cavani i Radamel Falcao, którzy nie tylko dysponują lepszym wykończeniem (odpowiednio 20 i 19), ale także można na nich bardziej liczyć w grze głową. Urugwajczyk jest do tego szybszy, ale nieco odstaje w kwestiach psychicznych. Rywalizacja na tej pozycji jest jednak wyjątkowo zaciekła, a warto mieć także na uwadze chociażby Zlatana Ibrahimovicia.

Nasza wyjściowa jedenastka prezentuje się zatem następująco: Manuel Neuer - Philipp Lahm, Nemanja Vidić, Gerard Pique, Ashley Cole - Sven Bender, Javier Mascherano - Arjen Robben, Lionel Messi, Franck Ribery - Robin van Persie. Czterech przedstawicieli ma w niej Bayern Monachium, trzech FC Barcelona, dwóch Manchester United i po jednym londyńska Chelsea oraz Borussia Dortmund. Rynkowa wartość tych piłkarzy w grze wynosi łącznie ponad ćwierć miliarda funtów, ale w rzeczywistości trzeba by było za nich zapłacić znacznie więcej - żaden z menedżerów nie odda bowiem swoich perełek za niezawyżoną sumę. Szans na zbudowanie takiej ekipy nie mamy zatem praktycznie żadnych, nawet jeśli wspierają nas najbogatsi szejkowie. Pomarzyć zawsze jednak można.

Zamów Football Manager 2014 w sklepie gram.pl

Tydzień z grą Football Manager 2014 jest wspólną akcją promocyjną firm cdp.pl i gram.pl.

Komentarze
7
haderQ
Gramowicz
03/11/2013 19:21
Dnia 03.11.2013 o 13:19, JR_N7 napisał:

Mi tam to nie przeszkadza. Wydaje mi się, że SI chce poniekąd otworzyć tym drogę modderom - oni dodadzą oryginalne herby, będzie git, a my umywamy od tego ręce, bo w oryginalnej wersji gry było bez licencji ;)

Święta racja, a samo wgrywanie tego wszystkiego jest banalnie proste :)A z jedenastki zmieniłbym bramkarza i może napastnika...

Usunięty
Usunięty
03/11/2013 13:19

Mi tam to nie przeszkadza. Wydaje mi się, że SI chce poniekąd otworzyć tym drogę modderom - oni dodadzą oryginalne herby, będzie git, a my umywamy od tego ręce, bo w oryginalnej wersji gry było bez licencji ;)

Usunięty
Usunięty
03/11/2013 13:08
Dnia 03.11.2013 o 12:45, JR_N7 napisał:

Co do licencji, to najchętniej widziałbym Bundesligę i Premier League, no ale trzeba wziąć pod uwagę budżet ;) Manwe niech żyją modderzy! xD

Rozumiem, że chodzi o budżet, no ale w takim wypadku niech domyślna skórka nie będzie tak zaprojektowana, że na każdym kroku widać same czarne sylwetki i "herby" jedynie kolorystycznie nawiązujące do oryginalnych.

Usunięty
Usunięty
03/11/2013 12:45

Co do licencji, to najchętniej widziałbym Bundesligę i Premier League, no ale trzeba wziąć pod uwagę budżet ;) Manwe niech żyją modderzy! xD

Usunięty
Usunięty
03/11/2013 12:37

Tutaj widać też co mnie irytuje w FMie. Bardzo eksponują herby klubowe i portrety zawodników, podczas gdy domyślnie tylko ledwie kilka lig ma je wgrane, resztę trzeba sobie dogrywać samodzielnie...

Usunięty
Usunięty
02/11/2013 08:20

Gdzie jest CR7? ;_;

Usunięty
Usunięty
01/11/2013 21:19

Bramkarz z refleksem 16 i JnJ 17 to dupa nie bramkarz. Na ławę posadziliście 10x lepszego. Nie wiem kto to układał, ale prócz oczywistych wyborów jest kilka jak Bender czy Neuer, które są żałosne jeśli chodzi o "jedenastkę marzeń". Drogi autorze naucz się grac w FM.