Rafał Kosik – „Vertical” - recenzja

Trashka
2007/01/20 22:30
8
0

Niewygodne pytania

Niewygodne pytania

Niewygodne pytania, Rafał Kosik – „Vertical” - recenzja

Czy zastanawialiście się czasami, dlaczego świat został skonstruowany tak, a nie inaczej? A właściwie jak jest on skonstruowany? I co to w ogóle znaczy „skonstruowany”? Czy za kreacją rzeczywistości stoi myśl, czyjś konkretny zamysł, czy może przypadek – nawarstwiający się jeden na drugim, by w końcu runąć na nas w niezrozumiałej, ogłupiającej kaskadzie okoliczności. Wiele osób na pewno zadawało i wciąż zadaje sobie szereg pytań, po czym... zapomina o nich w nawale codziennych spraw. Świat po prostu jest taki, jaki jest. I tyle. Niektóre pytania są niewygodne, i lepiej o nich zapomnieć. Jednakże nie wszyscy potrafią – ot, choćby Murk, bohater intrygującego „Verticala” autorstwa Rafała Kosika.

„Vertical” to kolejna powieść autora „Marsa” oraz serii dla dzieci i młodzieży „Feliks, Net i Nika” (za książki z owej serii otrzymywał nagrody polskiej sekcji IBBY, zajmującej się promowaniem dobrych książek dla młodych czytelników). Opisywana książka Kosika stanowi jedną z nielicznych na polskim rynku wydawniczym pozycji Hard SF, co już samo w sobie czyni ją cenną dla miłośników i miłośniczek rodzimej fantastyki. Większość naszych autorów i autorek oscyluje bowiem w kierunku rozmaitych odmian fantasy lub krzyżówek gatunkowych.

„Vertical” nie należy jednak do najczęściej spotykanego typu „twardej fantastyki”, opierającego się na roztrząsaniu aspektów techniki używanej przez potencjalne społeczeństwa przyszłości bądź skutków eksperymentów i kosmicznych ekspedycji naukowych. Opowieść Kosika nacechowana jest filozoficznymi rozważaniami na temat celu człowieka, sensu i jakości jego życia, a co bardzo ważne zostały one sprawnie wkomponowane w fabułę. Nie rażą zatem czytelników i nie kojarzą się ze sztucznymi, udziwnionymi dywagacjami, siłą nasadzonymi na warstwy utworu niczym ciasna czapka na puszystą fryzurę.

Świat wykreowany przez pisarza poraża nas, czytelników i czytelniczki, swoją nienaturalnością, jednak bohaterowie nie zdają sobie z tego sprawy. Świat „zawsze” taki był. Świat to na przykład stalowe miasta-windowce wspinające się wciąż w górę i w górę po wertykalnych wiązkach lin. Wielkie sieci, rozpięte ponad ich powierzchnią, łapią „spady” – przydatne urządzenia, które wypadły z innych windowców. Raz na jakiś czas, bardzo rzadko, powietrzne miasta zbliżają się do siebie na tyle, że można dokonać Wymiany. Nie wolno zawrócić, albowiem trzeba dążyć do tajemniczego Celu.

Nikt już nie pamięta, na czym właściwie polega ów Cel. Nikt też nie liczy, że dożyje do jego osiągnięcia, ale każdy musi robić swoje, by dotarły doń przyszłe pokolenia. To przerażające, klaustrofobiczne życie w małej, najwyżej stuosobowej społeczności (więcej nie zmieści się na pokładach miasta), gdzie każda osoba specjalizuje się w jednej konkretnej czynności. Wszyscy muszą współpracować ze sobą niczym trybiki w skomplikowanym mechanizmie. Jeżeli „trybik” zawiedzie, cała grupa narazi się na niebezpieczeństwo – machina nie może przecież przestać działać. Dlatego pytania - „jak”, „po co” i „dlaczego” – są niewłaściwe. Niebezpieczne. Mogą odwrócić uwagę od tego, co istotne – od Celu. W tym błędnym kole tylko piętnastoletni chłopak – Murk – odważa się drążyć niewygodne tematy i zadawać pytania. Nie jest w stanie wegetować niczym jeszcze jedno „zębate kółko”. Jego czysto ludzka ciekawość, potrzeba głębszego wglądu w rzeczywistość, stawia go na obrzeżu społeczności. Murk dowiaduje się, że znany mu stan rzeczy trwa mniej więcej od czterystu lat. Ale co było wcześniej? Kto stworzył miasta? Chłopak podejmuje dramatyczną i drastyczną w skutkach decyzję – pragnie odszukać Antycel i Konstruktorów.

Starannie skonstruowana historia Rafała Kosika odsłania uniwersum dużo bardziej skomplikowane, niż mogło nam sugerować pierwsze wrażenie, włącznie z pogmatwaną czaso-przestrzenią. Autor prezentuje nam różne kultury, charakteryzujące się odmienną percepcją rzeczywistości, innym sposobem funkcjonowania, priorytetami, wartościami, prawami... Nic dziwnego, w końcu przyszło im żyć w skrajnie różnych środowiskach, które wszakże łączy jedno – izolacja. Przyglądamy się ludziom trwającym w niewiedzy, bohaterom, którzy dzielą się na pragnących eksplorować, badać, zadawać pytania i poznawać odpowiedzi oraz tych, którzy poszukują spokoju i bezpieczeństwa. Badanie nieznanego burzy spokój. Historia jest nieważna, przeszkadza „robić swoje”.

GramTV przedstawia:

Murk poznaje świat obcy dlań tak samo jak dla nas. Dzięki owemu zabiegowi możemy wespół z bohaterem zastanawiać się nad konfliktem różnych wizji rzeczywistości, poszukiwać głębszego sensu, być może ukrytego w otoczeniu, a być może... nieistniejącego. „Vertical” prezentuje dywagacje społeczno-polityczne na temat dostosowania – zarówno całej grupy do warunków, w których przyszło jej funkcjonować, jak i poszczególnych jednostek do społeczności. Jaki los czeka osobniki niedostosowane? Co oznacza „życie” i czym różni się od „wegetacji”? Czy to ma znaczenie i dla kogo? Kosik zastanawia się również nad mechanizmami historycznymi, nad daleko idącymi skutkami decyzji podjętych przez osoby ukształtowane inaczej (przez odmienne sytuacje) niż ci, których one dotyczą. Jak to często bywa, wszystko rozbija się o problem „mniejszego” i „większego” zła.

Powieść Kosika daje do myślenia, co stanowi jej największą zaletę. Do tego oryginalne uniwersum „Verticala” nie pozwala się nudzić, specyficzne wizje autora naprawdę niepokoją. Narracja pisarza jest klinicznie zimna, oszczędna w słowach niczym nader obojętny reportaż. I w tym problem, albowiem trudno oprzeć się wrażeniu, że przydałoby się trochę nieco bogatszych w emocje partii tekstu. Są chwile, gdy i główny bohater, i szereg innych postaci wydaje się nierealny, czy może raczej odrealniony. Nie czujemy w nich buzujących uczuć, nie możemy w pełni utożsamić się z ich przeżyciami. Ale może taki był zamysł pisarza, by czytelnicy zastanowili się na chłodno nad niewygodnymi pytaniami...

Plusy: + filozoficzne pytania + kwestie społeczno-polityczne + szereg oryginalnych pomysłów + intrygująca, złożona fabuła Minusy: - nazbyt oszczędny styl - ledwie zarysowana psychika postaci

Autor: Rafał Kosik Tytuł: Vertical Wydawnictwo: Powergraph, 2006 Wydanie: oprawa miękka, 320 str. Cena: 28,50 zł Strona WWW: http://rafalkosik.com/?page_id=35

Komentarze
8
de99ial
Gramowicz
21/01/2007 12:55

Opis Kosika Verticala, od lewej ucięty tekst.

Usunięty
Usunięty
21/01/2007 08:35

Ciekawe książki, może warto przeczytać:) czytanie książek kształci:)

Lucas_the_Great
Redaktor
21/01/2007 04:15
Dnia 21.01.2007 o 02:50, Thoor napisał:

Tylko delikatnie ucielo tekst. Za poprawke bylibysmy wdzieczni ;)

Podpowiesz w którym miejscu? Może to z powodu godziny, ale nie widzę... :(




Trwa Wczytywanie