Twórcy gier odpowiadają na zmiany Unity. Wyłączają reklamy w ramach protestu

Wincenty Wawrzyniak
2023/09/17 14:00
2
0

Deweloperzy gier mobilnych postanowili wyłączyć w swoich produkcjach system reklam Unity w ramach protestu przeciwko zmianom warunków korzystania z silnika.

Kilka dni temu informowaliśmy Was o kontrowersyjnych zmianach w warunkach korzystania z silnika graficznego Unity. Teraz natomiast okazuje się, że grupa całkiem dużych deweloperów – w większości z rynku gier mobilnych – postanowiła w ramach protestu wyłączyć w swoich grach technologie reklamowe firmy Unity, aż do czasu wycofania się z nowych warunków (podajemy za serwisem The Verge).

Twórcy gier odpowiadają na zmiany Unity. Wyłączają reklamy w ramach protestu

Deweloperzy protestują przeciwko zmianom w Unity

Obecnie wśród firm, które biorą udział w proteście, znajdziemy m.in. Azur Games, Voodoo, CrazyLabs, Inspired Square, Playgendary, Century Games czy Supercent. Do inicjatywy na pewno dołączy jeszcze więcej studiów. Jeśli zaś chodzi o technologie, które są przez tych twórców wyłączane, mowa tutaj o Unity Ads oraz ironSource. Pierwsza technologia zapewnia możliwość wyświetlania reklam w grach, druga zaś jest zestawem specjalnych narzędzi do monetyzacji.

Grupa wspomnianych deweloperów przygotowała także list otwarty do Unity, w którym czytamy:

(...) Od 1 stycznia 2024 r. Unity planuje wprowadzić opłaty zależne od instalacji, decyzję, która zagraża zarówno małym, jak i dużym twórcom gier, podjętą bez żadnych konsultacji branżowych. Twierdzenie, tak jak Unity, że ta nowa "opłata za uruchomienie" wpłynie tylko na 10% branży, jest nie tylko mylące, ale wręcz fałszywe.

(...) W ramach natychmiastowych działań, nasz kolektyw firm zajmujących się tworzeniem gier jest zmuszony wyłączyć monetyzację wszystkich reklam IronSource i Unity w naszych projektach do czasu ponownego rozważenia tych zmian.

Zachęcamy innych, którzy podzielają to stanowisko, aby zrobili to samo. Zasady się zmieniły, a stawka jest po prostu zbyt wysoka. Opłata za uruchomienie to niedopuszczalna zmiana w naszym partnerstwie z Unity, która musi zostać natychmiast anulowana.

GramTV przedstawia:

Komentarze
2
MisticGohan_MODED
Gramowicz
Ostatni niedziela

Szefostwo Unity pięknie zaorało swój własny projekt. Oby szybko umarło.

dariuszp
Gramowicz
Ostatni niedziela

Mnie w ogóle bawi ta cała sytuacja. To co zrobił ten CEO od EA który pracuje w Unity przechodzi ludzkie pojęcie.

Najpierw domagali się kasy za każdą instalację.

Później za pierwszą instalację.

Później wymyślili że to Sony, Microsoft, Nintendo, Valve, Epic czy GOG będą płacić za instalacje. Bez pomysłu jakby to mieli prawnie ogarnąć.

Teraz jest ten protest z ich reklamami a studia zapowiadają rezygnację z silnika niezależnie czy Unity się wycofa z idiotycznego pomysłu bo nie są już partnerem biznesowym któremu można ufać.

Jestem przekonany że w tym momencie Unity jest skończone. I coś czuje że nie będą mieli wyjścia tylko będą musieli się wycofać z tego idiotyzmu.

Też mi się wydaje że mogli to zrobić specjalnie bo może są w kłopotach finansowych i liczą że ktoś spróbuje zagrać białego rycerza i ich wykupić by uwalić idiotyczny pomysł w zarodku. Mam nadzieje że to się nie stanie bo to by była nagroda za bycie kompletnym sku***synem.