Przejęcie Activision Blizzard przez Microsoft zablokowane przez CMA

Wincenty Wawrzyniak
2023/04/26 15:50
9
1

Brytyjski Urząd Ochrony Konsumentów wydał oficjalne oświadczenie w sprawie zakupienia Activision Blizzard przez Microsoft.

Jak podaje między innymi serwis Video Games Chronicle, zgodnie z wcześniejszymi oczekiwaniami, Urząd Ochrony Konsumentów (CMA) w Wielkiej Brytanii wydał oficjalne oświadczenie w sprawie przejęcia Activision Blizzard przez Microsoft – i ostatecznie zdecydował się na zablokowanie tej transakcji. Zdaniem komisji połączenie firm mogłoby doprowadzić do znaczących szkód na rynku.

Przejęcie Activision Blizzard przez Microsoft zablokowane przez CMA

CMA blokuje przejęcie Activision Blizzard przez Microsoft

W oświadczeniu na rządowej stronie Wielkiej Brytanii czytamy, iż głównym powodem tej decyzji miało być dostarczenie niewystarczających dowodów na posiadanie planu, który mógłby zostać wdrożony przez firmy w celu przeciwdziałania monopolizacji. Plan nie obejmował w wystarczającym stopniu różnych modeli biznesowych usług w zakresie grania chmurze, w tym usług subskrypcyjnych gier:

Granie w chmurze potrzebuje wolnego, konkurencyjnego rynku, napędzającego innowacje oraz wybór.

Regulator uważa, że transakcja mogłaby zmienić przyszłość szybko rozwijającego się rynku gier w chmurze, co prowadzi do zmniejszenia innowacji i mniejszy wybór dla brytyjskich graczy w nadchodzących latach. Plan nie był także wystarczająco otwarty dla dostawców, którzy mogliby chcieć oferować gry na systemy operacyjne inne niż Windows na komputerach osobistych. Komisja doszła więc do wniosku, że wydanie zgody na przejęcie byłoby – przynajmniej w pewnym stopniu – nagięciem regulacji, zaś odrzucenie nie przejawia żadnych negatywnych efektów odczuwalnych przez konsumentów.

Reakcje Microsoftu i Activision

Zarówno gigant z Redmond, jak i Activision Blizzard nie stracili jednak nadziei. Są zdeterminowani, aby zawalczyć o swoje.

Nie jest to wiadomość, której chcieliśmy – ale daleko jej do ostatniego słowa w sprawie tej umowy.

Razem z Microsoftem możemy i będziemy kwestionować tę decyzję. Rozpoczęliśmy już prace nad odwołaniem się do brytyjskiego Trybunału Apelacyjnego ds. Konkurencji. Jesteśmy pewni naszej racji, ponieważ fakty są po naszej stronie: ta umowa jest dobra dla konkurencji.

Wiemy, że w czasach, gdy dziedziny uczenia maszynowego oraz sztucznej inteligencji kwitną, rynek brytyjski skorzystałby na sile Microsoftu w obu tych dziedzinach, a także na naszej zdolności do natychmiastowego wykorzystania tych technologii. Z drugiej strony, jeżeli decyzja CMA się utrzyma, zdławi ona inwestycje, konkurencję i tworzenie miejsc pracy w całej brytyjskiej branży gier.

Zrobię wszystko, co w mojej mocy, aby wspierać nas osobiście i pomóc organom regulacyjnym zrozumieć dynamikę konkurencji w naszej branży. Tym, co daje mi pewność, jest fakt, że niezależnie od tego, czy samodzielnie, czy razem z innymi, jesteśmy jedną z najsilniejszych firm w naszej branży, w pełni gotową do dalszego rozwoju i opartą na naszym niesamowitym IP.

Doceniam Waszą ciężką pracę i skupienie, a także to, że nadal łączycie się i angażujecie w sprawy naszych graczy na całym świecie. To najlepszy czas, aby być w naszej branży, a Wy wszyscy reprezentujecie to, co najlepsze. Będziemy na bieżąco informować Was o kolejnych krokach, jak tylko się pojawią.

(Bobby Kotick, dyrektor generalny Activision Blizzard)

Pozostajemy w pełni zaangażowani w to prrzejęcie i będziemy się odwoływać.

Decyzja CMA odrzuca pragmatyczną ścieżkę rozwiązywania problemów związanych z konkurencją i zniechęca do innowacji technologicznych oraz inwestycji w Wielkiej Brytanii.

Podpisaliśmy już umowy, dzięki którym popularne gry od Activision Blizzard będą dostępne na kolejnych 150 milionach urządzeń i nadal zobowiązujemy się do potwierdzenia tych umów za pomocą środków regulacyjnych.

Jesteśmy szczególnie rozczarowani, że po tak długich rozważaniach ta decyzja wydaje się odzwierciedlać błędne zrozumienie dla rynku oraz sposobu, w jaki faktycznie działa odpowiednia technologia grania w chmurze.

(Brad Smith, zastępca szefa Microsoftu)

GramTV przedstawia:

Komentarze
9
Niakadan
Gramowicz
26/04/2023 21:56

Sony przestań robić cyrk bo już się nudne to robi Microsoft był szybszy miał pieniądze po za tym Microsft ma duże poparcie od Nintendo, Nvidi i wiele innych

dariuszp
Gramowicz
26/04/2023 18:43
Silverburg napisał:

O ile dobrze pamiętam, to oni zapowiedzieli, że oleją jakikolwiek organ, który się nie zgodzi. Dokładniej mówiąc wspomnieli, żę jeśli USA spróbuje zablokować fuzję, to oni się do tego nie zastosują. Także zakładam, że jeśli zamierzają olać USA, to inne organy tym bardziej.

SebekPL2 napisał:

Podobno oleją CMA jeśli organ europejski i amerykański się zgodzą.

Niczego nie oleją. Regulatorzy mają dość sporą władzę własnie w celu ochrony konsumentów i konkurencji. I mogą nakładać drakońskie kary. Co sprawi że Microsoft w zasadzie musiałby zrezygnować z tamtejszego rynku i pewnie z każdego na którym będą podobne decyzje.

Zresztą wystarczy popatrzeć jak Microsoft olewał sobie postanowienia w Unii Europejskiej względme przeglądarek. Dostali olbrzymią karę i później pod pretekstem błędu próbowali usunąć ekran wyboru przeglądarek. Nikt nawet z nimi nie dyskutował tylko dostali kolejną karę i się podporządkowali od razu.

Gdyby chodziło o jakiś mały kraj z małym rynkiem to może Microsoft mógłby sobie działać na około ale UK? Nie ma szans.

Silverburg
Gramowicz
26/04/2023 18:10
SebekPL2 napisał:

Podobno oleją CMA jeśli organ europejski i amerykański się zgodzą.

O ile dobrze pamiętam, to oni zapowiedzieli, że oleją jakikolwiek organ, który się nie zgodzi. Dokładniej mówiąc wspomnieli, żę jeśli USA spróbuje zablokować fuzję, to oni się do tego nie zastosują. Także zakładam, że jeśli zamierzają olać USA, to inne organy tym bardziej.
Trwa Wczytywanie