Oscary nie wycofają nominacji jednej z aktorek. Akademia ogłasza zmiany po kontrowersjach

Radosław Krajewski
2023/02/01 14:15

Niektórym nie spodobało się, że oddolna kampania przyniosła rezultat w postaci nominacji.

W ubiegłym tygodniu poznaliśmy listę nominowanych do tegorocznej edycji Oscarów. Szansę na statuetkę w kategorii najlepszego filmu międzynarodowego ma polski kandydat – IO w reżyserii Jerzego Skolimowskiego. Ogłoszenie nominacji przyniosło również inne niespodzianki, w tym niespodziewaną szansę Andrei Riseborough do zdobycia statuetki w kategorii najlepsza aktorka pierwszoplanowa. Wcześniej niewielu ekspertów brało jej nominacje na poważnie, tymczasem Riseborough za rolę w niezależnym filmie „To Leslie” znalazła się w gronie najlepszych aktorek.

Oscary nie wycofają nominacji jednej z aktorek. Akademia ogłasza zmiany po kontrowersjach

Andrea Riseborough nie straci nominacji do Oscara

O małym filmie nikt by raczej nie usłyszał, gdyby nie oddolna kampania, którą aktorce przeprowadziły jej koledzy i koleżanki po fachu. Charlize Theron, Susan Sarandon, Jennifer Aniston, Amy Adams, Kate Winslet, a także Edward Norton, czy Alan Cumming za pośrednictwem mediów społecznościowych zachwalali rolę Andrei Riseborough. Niektórzy z nich nawet zorganizowali seanse filmu, zapraszając na pokaz akademików.

GramTV przedstawia:

Pomimo ogłoszenia nominacji Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej ogłosiła, że przyjrzy się, czy nietypowa kampania nie złamała prawa i czy nie wycofać nominacji Andrei Riseborough. Wczoraj poinformowano, że aktorka nie straci nominacji i będzie miała szansę w wyścigu o statuetkę. Jednak od przyszłego roku procedury prowadzenia kampanii zostaną zmienione ze względu na media społecznościowe i komunikację cyfrową. Do sprawy odniósł się Marc Maron, który zagrał w „To Leslie”, który powiedział, że Akademia obawia się, że takich nominacji jak Riseborough będzie w przyszłości więcej i wielkie korporacje oraz studia filmowe zrezygnują z wielkich kampanii, w tym z pokazów, w których członkowie Akademii uczestniczyli.

Komentarze
1
JakiśNick
Gramowicz
02/02/2023 08:45

Jak absurdalne IO wygra cokolwiek to będzie to kolejny przykład degeneracji oskarów.

Jak dla mnie to nominacje powinny być przyznawane po obejrzeniu wszystkich dostarczonych filmów. Czyli wysyłamy kopię filmu pocztą lub mailem i niech komisja ogląda. Wtedy nie trzeba będzie przekupywać profesiurów na podrzędnych uczelniach, żeby pisnęli dobre słowo komisji.

Jeżeli tym razem komisja dała nominację bo ktoś napisał na fb, że laska dobrze zagrała, a nie obejrzeli nawet filmu, to niech wezmą rozpęd i przydzwonią w żelbeton XD

Chyba, że dupa ich boli o to, że film jest niszowy i teraz tylko top aktorzy z bogatymi wytwórniami za plecami i dobrym marketingiem będą dostawać po 10 razy nagrody w kółko.