Nintendo znowu kombinuje z dwoma ekranami. Czy tak może wyglądać nowy Switch?

Krzysztof Żołyński
2023/11/01 09:35
1
0

Nintendo ma na koncie wiele konsol przenośnych z dwoma ekranami. Jedna z ostatnich – 3DS – zakończyła żywot niedługo po premierze Switcha. Co jest w planach tym razem?

Światło dzienne ujrzał projekt złożony przez Nintendo do biura patentowego niemal dokładnie rok temu. Jest to najprawdopodobniej koncepcja konsoli przenośnej, o podwójnym ekranie. Można w tym miejscu powiedzieć – Już było! – jednak pomysł tym razem jest nieco inny. Rzeczywiście mamy do czynienia z urządzeniem w zasadzie podobnym do Nintendo 3DS. Jednak różnica ujawnia się, kiedy dokładniej przyjrzymy się projektowi. Tym razem nie tylko mamy do czynienia z dwoma ekranami, które można zamknąć. Teraz można je oddzielić, co umożliwia grę między dwoma graczami. Można powiedzieć, że japoński gigant poszedł tym razem o krok dalej niż w przypadku Switcha. Tam dawał nam możliwość rozdzielenia pada, a tym razem konsoli.

Nintendo znowu kombinuje z dwoma ekranami. Czy tak może wyglądać nowy Switch?

Wygląda na to, że opisywany projekt to koncepcja przenośnej konsoli, bez opcji przyłączania jej (jak w przypadku Switcha) do telewizora. Zastanawiający jest też górny ekran. Jak widać na rysunkach, wystaje on znacznie poza obrys konsolki, nawet po złożeniu.

Dodatkowo z opisu wynika, że istnieje możliwość dość swobodnego łączenia obu elementów konsoli. Oznacza to, że nie tylko można zamknąć ja ekranikami do siebie, tak jak to było w przypadku konsol „dual screen”, ale można je złączyć tylnymi panelami i w innych konfiguracjach. Trudno powiedzieć, co miałoby to oferować użytkownikom, ale Nintendo najwyraźniej eksperymentuje projektowo i być może przynajmniej część opatentowanych rozwiązań pojawi się kiedyś w produkcyjnych rozwiązaniach.

Czy nowy Switch będzie miał dwa ekrany?

Nowy Switch z dwoma ekranami brzmi kusząco, ale opisywany projekt ma raczej niewiele wspólnego z nową konsolą, która potencjalnie może pojawić się w przyszłym roku. Jak wiadomo, już odbywały się pokazy nowego sprzętu dla deweloperów i nikt nawet słowem nie wspominał o większej ilości wyświetlaczy, czy też możliwości składania. W związku z tym projekt ten powinniśmy raczej rozpatrywać w kategoriach eksperymentu, którego elementy znajdą kiedyś zastosowanie, albo tez nigdy nie ujrzą światła dziennego w tej formie. W takich wypadkach chodzi zazwyczaj o ochronę pomysłu i technologii.

GramTV przedstawia:

Komentarze
1
dariuszp
Gramowicz
01/11/2023 12:32

Ekstra ekran dotykowy to był genialny pomysł w DS-ie. Grając w Monster Hunter miałem ciągły wgląd w mapę. Grając w Sklep z Bronią, ekran służył do kucia broni gdzie pokazywali obwód broni w sztabce metalu a później musiałem wskaźnikiem kuć broń w odpowiednim rytmie. Znowu w Rytmicznym Złodzieju pokazywane były pozy z kolorami do wyboru i musiałem w nie klikać by uciec przed strażnikami. 

Na 3DS nigdy nie brakowało przycisków bo zawsze studio mogło kilka dodać na tym ekranie pomiędzy fizycznymi przyciskami.

Switch już nie potrzebował dwóch ekranów bo mamy na nim to samo dwa w jednym. Ekran konsoli jest po prostu dotykowy. 

Z drugiej strony parę gier na Switchu ma co-op. Więc widzę potencjał by oprócz jednego z kontrolerów - dać drugiej osobie jeden z ekranów.