Netflix pozwany za Królową Kleopatrę. Egipski prawnik mówi o „zbrodni”

Radosław Krajewski
2023/04/19 19:55
4
1

Platforma musi zmierzyć się z poważnymi konsekwencjami ukazania czarnoskórej Kleopatry w nadchodzącym serialu.

W ubiegłym tygodniu Netflix wypuścił pierwszy zwiastun Królowej Kleopatry, czyli fabularyzowanego serialu dokumentalnego, którego producentką jest Jada Pinkett Smith. Produkcja została mocno skrytykowana w komentarzach, zarzucając serialowi przekłamywanie historii, poprzez ukazanie czarnoskórej Kleopatry, która w rzeczywistości pochodziła z macedońskiego rodu. Egipski prawnik Mahmoud al-Semary postanowił podjąć działania prawne i pozwał Netflixa za nadchodzący serial dokumentalny.

Netflix pozwany za Królową Kleopatrę. Egipski prawnik mówi o „zbrodni”

Egipski prawnik pozwał Netflixa za Królową Kleopatrę

Egipski prawnik zażądał podjęcia konkretnych działań prawnych przeciwko osobom odpowiedzialnym za realizację dokumentu. Al-Semary nazwał produkcję „zbrodnią”, za którą obwinił kierownictwo Netflixa, a także zażądał dokładnego zbadania procesu i innej działalności Netflixa w Egipcie.

W skardze stwierdzono: „Większość tego, co wyświetla platforma Netflix, nie jest zgodna z islamskimi i społecznymi wartościami oraz zasadami, zwłaszcza egipskimi”. Dodał, że zwiastun, który został obejrzany przez miliony widzów na całym świecie, przekłamuje historię Egiptu.

GramTV przedstawia:

W dokumencie stwierdzono również, że Królowa Kleopatra promuje afrocentryzm, którego celem jest zniekształcenie i zatarcie egipskiej tożsamości. Pozew wyszczególnia również twórców dokumentu, których posądzono o „fałszerstwo”.

Do sprawny odniósł się również minister ds. starożytności w egipskim rządzie, Zahi Hawass, który opisał serial dokumentalny, jako „fałszowanie faktów”, dodając, że przedstawienie czarnoskórej Kleopatry „jest całkowicie błędne”.

Komentarze
4
Niakadan
Gramowicz
20/04/2023 12:17

I bardzo dobrze niech się nauczą że nie wolno zakłamywać historii 

wolff01
Gramowicz
20/04/2023 09:05

Nieważne co, ważne żeby wzbudziło kontrowersje i o tym pisali. Reklama sama sie robi.

Chociaż tu ciekawe, bo oskarżycielami nie są "biali uprzywilejowani" tylko POC, więc już tak łatwo nie pójdzie twórcom z gaslightingiem w przypadku krytyki.

Ray
Gramowicz
19/04/2023 20:57

No nieźle.

Kawalerzysta
Gramowicz
19/04/2023 20:15

Co za czasy, kiedy egipski prawnik walczy z rasizmem wielkiej zachodniej korporacji. Tak się lewakom w głowach poprzewracało. Cieszę się, że są jeszcze ludzie dbający o prawdę historyczną.