Marvel znowu przyłapany na używaniu sztucznej inteligencji? Podejrzenie padło na plakat do serialu Loki

Krzysztof Żołyński
2023/10/05 15:30
0
0

Wygląda na to, że Marvel znów został przyłapany na gorącym uczynku przy korzystaniu ze sztucznej inteligencji w swoich projektach. Tym razem padło na Lokiego.

Padło podejrzenie, że najnowszy plakat promocyjny Lokiego został zmontowany przy użyciu sztucznej inteligencji. W serwisie społecznościowym X, pojawił się post Katrii, autorki i ilustratorki, która zauważa, że plakat wydaje się zawierać wygenerowany na podstawie zdjęcia stockowego obraz. Zarzut może być wiarygodny, zwłaszcza nie jest to pierwszy raz, kiedy Marvel i Disney robią coś takiego.

Marvel znowu przyłapany na używaniu sztucznej inteligencji? Podejrzenie padło na plakat do serialu Loki

Jako dowód swoich słów, Katria opublikowała także zdjęcie stockowe z Shutterstock, które wydaje się być źródłem „natchnienia” dla sztucznej inteligencji, zatytułowane „Surreal Infinity Time Spiral Space Antique”.

Marvel znowu używa sztucznej inteligencji?

Wczytywanie ramki mediów.

Licencjonowanie zdjęć i ilustracji w witrynach stockowych to sposób, w jaki wielu ciężko pracujących artystów zarabia na życie. Nie sądzę, aby zastępowanie ich obrazami generowanymi za pomocą technologii opartej na masowym wyzysku i kradzieży zarobków było czymś bardziej etycznym niż zastępowanie własnych pracowników Disneya.

GramTV przedstawia:

Jeśli podczas powstawania plakatu Lokiego rzeczywiście stosowano sztuczną inteligencję, to nie mógł on pojawić się w gorszym momencie. Chociaż nie narusza praw aktorów ani pisarzy, prawdopodobnie zabiera pracę lub wynagrodzenie artystom wizualnym.

W Hollywood ledwie wygasł strajk scenarzystów, aktorzy wciąż walczą o swoje, a artyści wizualni zakładają swoje związki. Wszystkich ich łączy w zasadzie podobny cel – chcą przeciwstawiać się upowszechnianiu sztucznej inteligencji i zastępowanie nią ludzi i ich pracy.

Komentarze
0Nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Napisz komentarz jako pierwszy!