Fortnite – Epic Games musi zapłacić 245 mln dol. oszukanym dzieciom i rodzicom

Wincenty Wawrzyniak
2023/03/16 19:30

Federalna Komisja Handlu zadecydowała – Epic Games ma zapłacić 245 milionów dolarów kary.

Jeszcze w grudniu 2022 roku w sieci pojawiła się informacja o karze nałożonej przez Federalną Komisję Handlu (FTC) na Epic Games, która łącznie miała wynieść aż 520 milionów dolarów. Wszystko zaczęło się od tego, że FTC było zaniepokojone stanem branży gier – w tym także grą Fortnite.

Fortnite – Epic Games musi zapłacić 245 mln dol. oszukanym dzieciom i rodzicom

Epic Games musi zapłacić karę za oszukiwanie graczy

W poprzednim roku Epic Games zgodziło się na zapłacenie części kary (275 milionów dolarów) stanowiącej grzywnę za złamanie praw związanych z dziećmi. Teraz natomiast, jak donosi serwis NME, na początku bieżącego tygodnia pozostała kwota do zapłaty – 245 milionów dolarów – została zatwierdzona w głosowaniu komisji.

Z oficjalnego ogłoszenia dowiadujemy się, że Epic Games zapłaci tę kwotę za stosowanie nieoczywistych rozwiązań, wrabiających graczy w niechciane zakupy oraz pozwalających dzieciom dokonywać opłaty bez nadzoru rodziców.

GramTV przedstawia:

Co jednak ciekawe, nałożona na Epic Games grzywna nie będzie zwykłą karą. Cała suma ma zostać przeznaczona na zwroty oraz zadośćuczynienie pokrzywdzonym graczom. Do otrzymania tejże rekompensaty kwalifikują się:

  • rodzice, których dzieci dokonały nieautoryzowanego zakupu kartą kredytową w sklepie Epic Games Store w okresie od stycznia 2017 roku do listopada 2018 roku;
  • gracze Fortnite, którzy zostali obciążeni walutą w grze o nazwie V-bucks za niechciane przedmioty w grze, w tym elementy kosmetyczne, lamy lub przepustki, między styczniem 2017 roku a wrześniem 2022 roku;
  • gracze Fortnite, których konta zablokowano między styczniem 2017 roku a wrześniem 2022 roku po zakwestionowaniu nieautoryzowanych obciążeń kart kredytowych.
Oczywiście, poszczególne przypadki będą oceniane przez komisję.
Komentarze
4
Renchar
Gramowicz
17/03/2023 07:30

To teraz przy akceptacji umowy do korzystania gry będzie punkt ( firma nie ponosi odpowiedzialności jeżeli dzieci kupują produkty ) czy coś w tym stylu i głupi rodzice mogą się wtedy wypchać. :D

dariuszp
Gramowicz
16/03/2023 23:45
Ray napisał:

Super to teraz ban na lootboxy i gry gacha poproszę.

Tego typu ban nie jest prosty bo jak zaczniesz definiować gry gacha i lootboxy to się okaże że za chwile będziesz banował kompletne bzdury tylko dlatego że jest tam losowość.

Dodatkowo bądźmy szczerzy - gacha i lootboxy są popularny i robią więcej kasy niż same gry do których są przyklejone. To oznacza że ludzie to lubią nawet jeżeli narzekają czy wydają na to za dużo kasy. Co oznacza że sama mechanika nie jest problemem. Wydawanie na niej kasy jest.

Ja bym po prostu zabronił tego typu mechanik jeżeli można z nich korzystać pośrednio lub bezpośrednio za pomocą realnej gotówki. Dodaje do tego pośrednio bo często jakieś regulacje firmy próbują obchodzić tak że Ty kupujesz wirtualną walutę za gotówkę. A dopiero ta jest używana do lootboxa i wtedy firma udaje że wszystko jest OK.

A mówię to dlatego że są takie gry jak np. Star Trek: Legends na iOS. I są tam są lootboxy. Tyle że gra jest w Apple Arcade. Nie ma tam żadnych płatności. W ogóle. Wszystkie lootboxy dostajesz za grę. I wg mnie takie coś jest nieszkodliwe. 

Ray
Gramowicz
16/03/2023 20:38

Super to teraz ban na lootboxy i gry gacha poproszę.

Niakadan
Gramowicz
16/03/2023 20:21

To winna rodziców powinna być że nie pilnują swoich dzieci lub są głupi ze dają kartę swoją swoim dzieciakom