Elon Musk twierdzi, że to on wymyślił i stworzył OpenAI

Krzysztof Żołyński
2023/05/18 17:45
3
0

Elon Musk twierdzi, że wymyślił i stworzył OpenAI, a nawet wpadł na pomysł nazwy.

Elon Musk powiedział w rozmowie z Davidem Faberem z CNBC, że był „powodem powodem OpenAI”, zainwestował około 50 milionów dolarów w ten startup i odegrał „kluczową rolę” w rekrutacji najważniejszych naukowców i inżynierów. Co prawda nie napisał ani linijki kodu, ale był sprawcą i mózgiem powstania OpenAi, które miało być organizacją non-profit, a oprogramowanie miało być wolne. Jak widać Muska wciąż boli, że ktoś inny będzie zarabiał na tym pieniądze.

Wczytywanie ramki mediów.

Prawdą jest, że Musk był wczesnym inwestorem w OpenAI, a on i obecny dyrektor generalny startupu, Sam Altman, byli jego współzałożycielami w 2015 roku. Jednak szef Tesli i SpaceX opuścili zarząd OpenAI w 2018 roku. Wkrótce potem sztuczna inteligencja zaczęła interesować wiele firm oraz inwestorów. Microsoft kupił OpenAI i zaczął instalować go w swoich produktach. W odpowiedzi na te działania, Musk zareagował lamentem, twierdząc, że OpenAI staje się „firmą nastawioną na zysk i kontrolowaną przez Microsoft”, co jak twierdzi obecnie „w ogóle nie było jego zamiarem”.

Elon Musk twierdzi, że wymyślił i stworzył OpenAI

Wydaje się dziwne, że coś może być non-profit, open source i nagle przekształcić się w firmę nastawioną na zysk. To tak, jakbyście znaleźli organizację, która ratuje amazońskie lasy deszczowe, i nagle przemieniła się ona w tartak, wycinający drzewa i sprzedający je na całym świecie. Powiedzmy, że tworzą cyfrową super-inteligencję, niemal boską inteligencję, kto ma kontrolę? Jaki jest dokładnie związek między OpenAI a Microsoftem?

GramTV przedstawia:

Jak na kogoś, kto najwyraźniej wynalazł tę technologię, Musk głośno mówił, że jest to „zagrożenie dla społeczeństwa”. W marcu dyrektor generalny Tesli i SpaceX podpisał list otwarty wraz ze współzałożycielem Apple Stevem Wozniakiem, ekspertami SI i naukowcami, wzywając do sześciomiesięcznej przerwy w rozwoju zaawansowanej sztucznej inteligencji. Jednak może to być celowe zagranie, ponieważ Musk zakłada własną generatywną firmę SI o nazwie X.AI i rozwija projekt SI na Twitterze. Może te sześć miesięcy maja pozwolić mu skrócić dystans do Microsoftu?

Komentarze
3
Kafar
Gramowicz
18/05/2023 21:28

Stać go by to potworzyć :) więc do dzieła, zrób Pan "darmowe" i "otwarte".

Crad999
Gramowicz
18/05/2023 19:40

Alternatywny tytuł artykułu: Elona Muska dalej boli pupa po wycofaniu się z OpenAI.

Silverburg
Gramowicz
18/05/2023 17:51

Narcyzm poziomu XXL.