Dlaczego Peter Jackson nie pracuje nad Władcą Pierścieni od Amazonu? Twórcy zerwali kontakt

Radosław Krajewski
2022/08/08 15:20
2
0

Okazuje się, że reżyser trylogii mógł brać udział przy pracach nad Pierścieniami Władzy. Co więc poszło nie tak?

Premiera Władcy Pierścieni: Pierścieni Władzy zbliża się wielkimi krokami. Już niecały miesiąc dzieli nas od debiutu pierwszego odcinka serialu. Niedawno mieliśmy okazję zobaczyć najnowszy zwiastun produkcji, na którym zaprezentowano Barloga w kopalniach Morii. Fani twórczości Tolkiena długo zastanawiali się, dlaczego w pracach nad serialem nie brał udziału Peter Jackson. Wiedza reżysera filmowej trylogii byłaby bezcenna przy tworzeniu nowej produkcji z serii. Okazuje się, że Jackson miał ofertę od twórców, ale szybko się z niej wycofano.

Dlaczego Peter Jackson nie pracuje nad Władcą Pierścieni od Amazonu? Twórcy zerwali kontakt

Reżyser w rozmowie ze Scottem Feinbergiem w podcaście The Hollywood Reporter powiedział, że showrunnerzy prowadzili z nim wstępne rozmowy nad nawiązaniem współpracy przy Pierścieniach Władzy. Peter Jackson miałby otrzymać wgląd w powstające dopiero scenariusze. Jednak po pierwszych rozmowach kontakt się nagle urwał.

Zapytali mnie, czy ja i Fran Walsh chcemy się zaangażować. Odpowiedziałem: „Nie mogę na to odpowiedzieć bez zobaczenia scenariusza”. Powiedzieli: „Jak tylko będziemy mieli kilka pierwszych scenariuszy, to wyślemy je do ciebie ”. Ale skrypty nigdy nie dotarły. To ostatnia rzecz, jaką od nich usłyszałem. To jest w porządku. Nie mam żadnego żalu.

Pomimo tych zawirowań Peter Jackson nie może doczekać się obejrzenia serialu.

Będę go oglądał. Nie jestem typem osoby, która życzy komuś źle. Robienie filmów jest wystarczająco trudne. Jeśli ktoś nakręci dobry film lub serial, jest to powód do świętowania. Jedyne, czego nie mogę się doczekać, to zobaczenia go w roli neutralnego widza.

Na słowa reżysera szybko zareagował Amazon, który wydał oświadczenie, w którym przyznali, że chcieli odciąć się od filmowej serii.

Dążąc do uzyskania praw do naszego serialu, byliśmy zobowiązani do oddzielenia serialu od filmów. Mamy ogromny szacunek dla dokonań Petera Jacksona, szczególnie Władcy Pierścieni, i jesteśmy podekscytowani, że nie może doczekać się obejrzenia Pierścieni Władzy.

Dlaczego Peter Jackson nie bierze udziału w tworzeniu serialu?

The Hollywood Reporter podało, że sprawa udziału Petera Jacksona w tworzeniu serialu była bardzo skomplikowana i delikatna. Showrunnerzy J.D. Payne i Patrick McKay prywatnie bardzo szanują Jacksona i próbowali z nim nawiązać kontakt, aby współpracował z nimi nad Pierścieniami Władzy. Ale wtedy pojawiły się obawy prawne dotyczące oddzielenia filmów, które należą do Warner Bros., i serialu od Amazonu. W tym samym okresie nastąpiły zmiany na stanowiskach kierowniczych, a była dyrektorka programowa, Sharon Tal Yguado, która miała być zwolenniczką udziału reżysera w projekcie, odeszła z firmy w 2019 roku.

GramTV przedstawia:

Również spadkobiercy Tolkiena stanęli na drodze, sprzeciwiając się udziałowi Jacksona. Nie jest tajemnicą, że fundacja Tolkien Estate, na czele z Christopher Tolkien, nie darzą reżysera szacunkiem, ponieważ nie zostali przez reżysera zaproszeni do współpracy przy filmowej trylogii. Wielokrotnie wypowiadali się negatywnie o filmach, twierdząc nawet, że „wypatroszyły” powieści, przekształcając je w produkcje dla nastolatków, pozbawione „piękna i powagi”. Przypomnijmy, że Amazon nie ma praw do Władcy Pierścienia, ani do Hobbita.

Twórcami serialu są Patrick McKay oraz John D. Payne, którzy wcześniej pracowali jako scenarzyści nad Star Trek: W nieznane. W obsadzie serialu znaleźli się: Morfydd Clark, Cynthia Addai-Robinson, Robert Aramayo, Ismael Cruz Córdova, Owain Arthur, Maxim Baldry, Nazanin Boniadi,, Charles Edwards, Trystan Gravelle, Sir Lenny Henry, Ema Horvath, Markella Kavenagh, Joseph Mawle, Tyroe Muhafidin, Sophia Nomvete, Lloyd Owen, Megan Richards, Dylan Smith, Charlie Vickers, Leon Wadham, Benjamin Walker, Daniel Weyman oraz Sara Zwangobani.

Debiutancki odcinek Władcy Pierścieni: Pierścienie Władzy pojawi się na Amazon Prime Video już 2 września 2022 roku. Pierwszy sezon będzie liczył 8 odcinków.

Komentarze
2
MisticGohan_MODED
Gramowicz
09/08/2022 15:26

Zobaczymy ile nagród zdobędzie ten ich poprawnie polityczny serial.

koNraDM4
Gramowicz
08/08/2022 22:01

Jak gość, który czytał Władcę Pierścieni i Hobbita oraz obejrzał obie trylogie mogę powiedzieć, że filmy wcale nie wypatroszyły opowieści z piękna i powagi. Co najwyżej z zawartości bo w trylogii Władcy brakowało kilku rozdziałów i niektóre rzeczy zostały zmienione, a Hobbit został mocno rozciągnięty ale mam wrażenie, że tu głównie poszło o pieniądze jako, że nie było tej współpracy, a zwrot, że filmy są dla nastolatków jest wręcz idiotyczny w kontekście tego, że Hobbit był tworzony z myślą o dzieciach, a Władca Pierścieni myślę, że trafia do czytelnika w każdym wieku choć jest poważniejszy. Pierścienie Władzy jak dotąd mają taki dziwny Vibe jaki czułem jeszcze przed premierą pierwszego sezonu Wiedźmina i nie był to udany dla mnie sezon. Dam im szansę oczywiście, szczególnie iż nie czytałem Silmalirionu więc nie będę zastanawiał się co zmieniono, a co wyrzucono z LORE i być może jako solowy produkt mi się spodoba choć mam dziwne wrażenie, że tytuł tworu dla nastolatków przytrafi się z mojej strony właśnie temu serialowi.