Dlaczego Namor nie otrzyma własnego filmu? Marvel nie ma praw do postaci

Radosław Krajewski
2022/11/28 14:45

Dawna sprzedaż licencji bohaterów Marvela wciąż utrudnia studiu pracę nad uniwersum.

Fani Marvela od dawna zastanawiali się, kiedy Namor zadebiutuje w MCU. Studio zdecydowało się sięgnąć po bohatera w Czarnej Panterze: Wakanda w moim sercu, aby uczynić z niego złoczyńcę. Wielu widzów mogło mieć nadzieję, że po sukcesie filmu Marvel poświęci jeden z filmów liderowi Talokanu. W najbliższej przyszłości tak się jednak nie stanie, gdyż studio nie posiada wyłącznych praw do tej postaci.

Dlaczego Namor nie otrzyma własnego filmu? Marvel nie ma praw do postaci

Namor nie otrzyma samodzielnego filmu przez problemy licencyjne

Producent Nate Moore w wywiadzie dla The Wrap przyznał, że Namor może powrócić w kolejnych filmach lub serialach, ale widzowie nie mają co liczyć na osobny film z tym bohaterem. Wszystko przez sprzedaż praw do konkretnych bohaterów przez Marvela w latach 90. Studio wtedy jeszcze nie planowało swojego filmowego uniwersum, a przez wiele porażek poprzednich produkcji, zdecydowali się na sprzedaż praw do Spider-Mana, X-Menów, czy Hulka, aby uniknąć bankructwa.

Jednym z bohaterów, który został również wystawiony na sprzedaż był Namor. Nikt jednak nie był zainteresowany kupnem tej postaci. Marvel zdecydował się na nakręcenie filmu z królem podwodnego królestwa i w tym celu zatrudnił Phillipa Kaufmana do wyreżyserowania produkcji. W 2001 roku Universal zainteresował się dystrybucją filmu, kupując również prawa do samej postaci. Wytwórnia miała jednak inny pomysł na film, którego premierę zaplanowali na 2004 rok.

GramTV przedstawia:

W 2003 roku Universal Pictures wypuścił do kin film Hulk z Ericiem Baną w roli głównej. Produkcja nie okazała się finansowym sukcesem, a sprawy z Namorem jeszcze bardziej się skomplikowały. Nowym reżyserem został Chris Columbus, który niedługo później został zastąpiony przez Jonathana Mostowa. Film trafił do produkcyjnego limbo, z którego nigdy już się nie wydostał. Universal przestał produkować filmy z superbohaterami i podjęto decyzję o nawiązaniu współpracy z Marvelem i w jej ramach w MCU pojawił się Hulk, grany tym razem przez Edwarda Nortona.

MCU radziło sobie coraz lepiej, ale filmowy Hulk okazał się kolejnym niewypałem. Universal Pictures nie chciało więcej ryzykować i zgodziło się na wypożyczenie Bruce’a Bannera do uniwersum Marvela, jako postaci drugoplanowej. Marvel nie może więc nakręcić osobnej produkcji z Hulkiem bez udziału Universalu. Podobnie sytuacja ma się z Namorem, który mógłby otrzymać własny film lub serial, ale Disney musiałby wyrazić zgodę na stworzenie produkcji wraz z Universal Pictures. Tym samym szanse na samodzielną produkcję Namora są niemal niemożliwe, przynajmniej dopóki Marvel nie odzyska pełni praw do tej postaci.

Komentarze
0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Napisz komentarz jako pierwszy!