Claw: nowa konsola do gier od MSI. Steam Deck i Asus ROG Ally będą miały poważnego konkurenta

Krzysztof Żołyński
2024/01/06 10:15
3
0

Wygląda na to, że MSI ma zamiar solidnie namieszać na rynku przenośnych komputerów do gier. Wprowadzając konsolę Claw zagrozi pozycji Lenovo Legion Go, Asus ROG Ally i Stem Deckowi.

Najpierw na Twitterze pojawiła się tajemnicza zapowiedź nowego sprzętu dla graczy od MSI, a dzień później doszło do wycieku wielu informacji i zdjęć prezentujących wygląd i możliwości konsoli. Wynika z nich, że Lenovo Legion Go, Asus ROG Ally i Stem Deck będą musiały zmierzyć się z poważnym konkurentem. Oto co wiadomo o konsoli Claw.

Claw: nowa konsola do gier od MSI. Steam Deck i Asus ROG Ally będą miały poważnego konkurenta

Największą zmianą w stosunku do konkurencyjnych rozwiązań jest fakt, że MSI postawiło na procesor Intela, podczas gdy wszystkie inne rozwiązania bazują na AMD. MSI Claw zostanie wyposażone w chip Core Ultra 7 155H, który ma łącznie 16 rdzeni i 22 wątki. To znaczący wzrost w porównaniu z procesorem AMD Ryzen Z1 Extreme spotykanym w urządzeniach przenośnych, takich jak Lenovo Legion Go i Asus ROG Ally.

Wczytywanie ramki mediów.

Core Ultra 7 155H jest dość energochłonny – podstawowy pobór mocy wynosi 28 W, który można zwiększyć do 115 W. To dobrze wróży jego wydajności, ale zastosowanie w przenośnej konsoli może negatywnie wpływać na żywotność baterii. Wielką siłą nowego sprzętu MSI może okazać się zintegrowany procesor graficzny Arc Alchemist z 8 rdzeniami Xe. Pierwsze testy wydajności pokazały, że jest to potężny skok wydajności w porównaniu z poprzednią generacją zintegrowanej grafiki Intela.

Claw – nowa konsola przenośna do gier od MSI

W wyciekających benchmarkach MSI Claw uzyskał 2403 punkty w teście jednego rdzenia i 11543 w teście wielu rdzeni. To znaczy, że wyprzedza Ryzena Z1 Extreme, który uzyskał średnio 2240 i 9645 punktów odpowiednio w trybie jednordzeniowym i wielordzeniowym.

Claw – nowa konsola przenośna do gier od MSI, Claw: nowa konsola do gier od MSI. Steam Deck i Asus ROG Ally będą miały poważnego konkurenta

GramTV przedstawia:

Decydując się na zastosowanie w swojej konsoli procesora Intela jest atakiem na monopol AMD, które zdominowało ostatnio rynek przenośnych urządzeń do grania. Teraz za wcześnie na wyroki, kto wyjdzie zwycięsko z tej walki, ale z pewnością będzie ona bardzo zacięta.

Wiadomo również, że w odróżnieniu od konkurentów Claw będzie wyposażony w 32 GB pamięci, co z pewnością wpłynie na jakość rozgrywki. Nowa konsola MSI będzie pracowała na systemie Windows, a więc MSI nie zdecydowało się na eksperymenty z własnym systemem operacyjnym, stawiając na sprawdzonego dostawcę.

Jeśli chodzi o wygląd zewnętrzny to Claw jest podobny do pozostałych komputerów przenośnych. Wydaje się, że będzie wyposażony w standardowy układ przycisków i raczej nie posiada touchpada czy też gładzika.
Konsola Claw zostanie oficjalnie zaprezentowana na targach CES 2024. MSI zapowiedziało, że pokaże swoją konsolę w przyszłym tygodniu. Wtedy także skończą się wszelkie domysły i poznamy oficjalną specyfikację.

Komentarze
3
swgs
Gramowicz
06/01/2024 12:33
Bruce_666 napisał:

A bateria pewnie wytrzyma max. 30 minut.

A ciężar to 2x Steamdeck

Linuksiarz
Gość
06/01/2024 11:22

A więc kolejne bezduszne urządzenie na Windowsie, które ma zamiar "konkurować" ze Steam Deckiem tylko surową mocą, przy jednoczesnym korzystaniu z Windowsa, który do konsolek tych pasuje jak pięść do nosa.

Nothing to see here. Move along...

Bruce_666
Gramowicz
06/01/2024 10:23

A bateria pewnie wytrzyma max. 30 minut.
Trwa Wczytywanie