BitTorrent zdetronizowany przez usługi w chmurze i TikToka

Krzysztof Żołyński
2024/03/20 17:00
1
0

20 lat temu torrenty odpowiadały za aż 35% całego ruchu generowanego w internecie. Dzisiaj ten trend się zmienia i BitTorrent zdetronizowany przez usługi w chmurze i TikToka.

Wygląda na to, że czasy kiedy to dzięki torrentom terabajty danych wędrowały przez internet w celu „udostępnienia” innym osobom dobiegają końca. Według najnowszego badania globalnego ruchu internetowego, BitTorrent już nie generuje tak znacznego ruchu w sieci, jak niegdyś. Nadszedł czas nowszych technologii i ludzie używają teraz usług chmurowych, streamingów oraz TikTok. To one „rządzą internetem”. Biorąc pod uwagę popularność nowych aplikacji, wydaje się mało prawdopodobne, żeby torrenty kiedykolwiek powróciły do dawnej świetności.

BitTorrent zdetronizowany przez usługi w chmurze i TikToka

BitTorrent pokonany przez TikToka i chmurę

Analiza, dotycząca globalnego ruchu internetowego, została opracowane przez kanadyjską firmę Sandvine, zajmującą się zarządzaniem łączami szerokopasmowymi. Pokazuje ogromny spadek ruchu wysyłania plików przez torrenty w ciągu ostatnich 20 lat, głównie dzięki pojawieniu się usług przesyłania strumieniowego. Badanie dowodzi, że najpopularniejszą aplikacją obsługującą urządzenia o stałym dostępie jest iCloud firmy Apple. TikTok i Facebook Messenger są obecnie odpowiedzialne za większość plików przesyłanych na urządzeniach mobilnych.

Prawda jest taka, że 20 lat temu mieliśmy czasy świetności aplikacji P2P, gdzie użytkownicy mogli swobodnie udostępniać filmy, muzykę i aplikacje. Jeszcze w 2013 r. torrenting nadal był silny, ale chwilę później zaczął gwałtownie spadać, osiągając zaledwie 10% rynku dwa lata temu. Od 2024 r. odsetek ten wynosi zaledwie 4% ruchu.

GramTV przedstawia:

Wynika to z faktu, że ludzie mają do dyspozycji znacznie więcej urządzeń wykorzystujących przesyłanie danych i inaczej korzystają z internetu. Pojawiły się rozwiązania chmurowe, streamingi, możliwość przesyłania filmów strumieniowo bezpośrednio na urządzenia takie jak telewizor, transmisje przez sieć, itd.

Autorzy badania podkreślają, że oznacza to koniec ery, w której na wykresach ruchu w internecie dominowało udostępnianie plików. Obecnie jest to nadal praktykowane przez sporą grupę odbiorców, preferujących nielegalnie pozyskiwanie treści, ale liczby maleją w zawrotnym tempie.

Komentarze
1
Endrevius
Gramowicz
20/03/2024 23:25

True. Już chyba dekadę temu swój klaser 100 płyt dvd filmów naściąganych za młodu z emule/dc++  wywaliłem. Część w formacie rmvb ;] Gdzie mi takie divx'y i rmvb do streamingu w 4k itp. teraz ;]