Barbenheimer wywołało burzę w Japonii. Warner Bros przeprasza za memy

Radosław Krajewski
2023/08/01 12:00
1
0

Zaszło to trochę za daleko.

Barbie i Oppenheimer opanowały kina na całym świecie, w drugi weekend dokładając kolejne setki milionów dolarów na całym świecie. Kampania marketingowa obu filmów jest o tyle nietypowa, gdyż to sami fani tworzą najróżniejsze memy, grafiki i wideo, które łączą obie produkcje. Jednak zabawa dotycząca Barbenheimer zaszła za daleko według Warner Bros. Japan, które wydało oświadczenie krytykujące komentowanie w żartobliwy sposób i udostępnianie postów z X (dawny Twitter) przez oficjalne konto Barbie w USA. Japoński oddział określił te działania jako „niezwykle godne ubolewania”.

Barbenheimer wywołało burzę w Japonii. Warner Bros przeprasza za memy

Japoński oddział Warner Bros skrytykował komentarze Barbie pod memami z Barbenheimer

W ostatnich tygodniach oficjalne konto Barbie często publikowało humorystyczne komentarze pod memami z Barbenheimer. Wiele z nich odnosiło się rzecz jasna do bomby atomowej skonstruowanej przez zespół prowadzony przez J. Roberta Oppenheimera, bohatera najnowszego filmu Christophera Nolana. Obie stworzone bomby zostały wykorzystane na atak japońskich miast w sierpniu 1945 roku, gdzie życie straciło ponad 200 tysięcy osób. Nic więc dziwnego, że Japonia oburzyła się na działania centrali Warner Bros.

Uważamy za niezwykle godne ubolewania, że oficjalne amerykańskie konto filmu Barbie reaguje w taki sposób na posty fanów w mediach społecznościowych dotyczące Barbenheimer. Traktujemy tę sytuację bardzo poważnie. Prosimy centralę w USA o podjęcie odpowiednich działań. Przepraszamy tych, którzy poczuli się urażeni tą serią nierozważnych reakcji – czytamy w oświadczeniu Warner Bros. Japan.

Hasztag #NoBarbenheimer coraz bardziej zyskuje w ostatnich dniach na popularności w Japonii. Wielu użytkowników jest zaniepokojonych memami i różnymi obrazami grzyba atomowego i eksplozji bomby, które zostają zestawione z zabawnymi i kolorowymi zdjęciami z Barbie. Japończycy twierdzą, że te grafiki trywializują broń nuklearną i jej niszczycielską siłę.

Oficjalne konto Barbie skomentowało fikcyjny plakat, na którym Oppenheimer niesie na ramieniu Barbie, na tle nuklearnych płomieni. „To będzie niezapomniane lato” – napisała osoba prowadząca konto Barbie na X. Post został usunięty, a wcześniej platforma społecznościowa dodała notkę wyjaśniającą historyczny kontekst grafiki.

Absolutnie nie mogę zaakceptować aktu żartobliwego rozpowszechniania tweetów, które wyśmiewają bombę atomową, która zabiła tak wielu ludzi w Japonii. Zdecydowanie żądam natychmiastowego wycofania i usunięcia powiązanych tweetów – napisała jedna z osób na X.

Wczytywanie ramki mediów.
Wczytywanie ramki mediów.

GramTV przedstawia:

Do sprawy odniosła się centralna Warner Bros., która odpowiedziała krótkim oświadczeniem na krytykę ze strony japońskiego oddziału i widzów. Władze studia wyraziły ubolewanie z powodu niewłaściwym memów i przeprosili za zaistniałą sytuację.

Warner Brothers wyraża ubolewanie z powodu niedbałego zaangażowania w mediach społecznościowych w ostatnim czasie. Studio oferuje szczere przeprosiny.

Prawdopodobnie wszystkie posty z oficjalnego konta Barbie komentujące memy z Barbenheimer zostaną usunięte. Nie wiadomo jak cała afera wpłynie na dystrybucję Oppenheimera w Japonii. Data premiery filmu Nolana w tym kraju nie została jeszcze wyznaczona.

Komentarze
1
Campino
Gramowicz
01/08/2023 14:39

Tweetów*