Błyskawiczna reakcja branży filmowej. Powstają trzy produkcje o aferze GameStopu

Radosław Krajewski
2021/02/02 16:40

Filmowcy bacznie przypatrują się walce, jaka od kilku dni trwa na amerykańskiej giełdzie.

Błyskawiczna reakcja branży filmowej. Powstają trzy produkcje o aferze GameStopuNajgłośniejszym tematem ostatnich dni jest cena GameStopu na amerykańskiej giełdzie, która poszybowała w górę, zwiększając wycenę nawet o 400%. To efekt kuli śnieżnej, jaka wytworzyła się wokół giełdowej społeczności na Reddicie, którzy chcieli przeciwstawić się rekinom finansjery z funduszami hedgingowymi na czele. Teraz tematem zainteresowali się filmowcy, którzy kują żelazo póki gorące i zapowiadają własne produkcje wokół głośnej afery. Na tę chwilę powstają dwa filmy i seriale, w tym jedna produkcja od Netflixa.

Platforma streamingowa zapowiedziała, że Mark Boal negocjuje z serwisem powierzenie mu napisanie scenariusza do filmu. Boal już wcześniej pracował z Netflixem przy Potrójnej granicy, a na koncie ma również scenariusze do Wroga numer jeden, Detroit i The Hurt Locker: W pułapce wojny. Gwiazdą widowiska zostanie Noah Centineo, który znany jest z serii Do wszystkich chłopców, których kochałam. Aktora zobaczymy również na dużym ekranie w Czarnym Adamie, gdzie wcieli się w Atom Smashera.

Z kolei MGM zekranizuje książkę The Anisocial Network Bena Mezricha, autora bestsellerów New York Times, który opowie o wydarzeniach, które rozegrały się na Wall Street przed kilkoma dniami. Książka dopiero zostanie napisana, więc na jej ekranizację przyjdzie nam trochę poczekać. Dlatego nie są na razie znane żadne szczegóły i znamy jedynie ogólny zarys historii, która opowie o grupie inwestorów-amatorów, którzy rzucili na kolana grube ryby grające na giełdzie.

GramTV przedstawia:

Ostatnią produkcją jest serial, za który odpowiada branżowy nowicjusz Pinky Promise. To the Moon przedstawi historię dwójki współlokatorów zwolnionych z pracy w GameStopie i sieci kin AMC, którzy zaczynają grać na giełdzie, wykupując akcje firm swoich dawnych pracodawców. Producenci serialu spotkali się z kilkoma członkami grupy r/WallStreetBets z Reddita, funduszami hedgingowymi i innymi specjalistami, w tym ekonomistami.

Przypomnijmy, że od kilku dni osoby zgromadzone wokół Reddita masowo wykupują akcje firmy GameStop (oraz kilku innych, w tym AMC), po tym, jak fundusze hedgingowe grały na spadek akcji spółki, tym samym chcąc doprowadzić ją do bankructwa. Rozpoczęły oferowanie tzw. krótkiej sprzedaży, która polega na wypożyczaniu od brokera akcji i obstawianie, że ich cena spadnie. Plany na wzbogacenie się funduszy hedgingowych pokrzyżował Reddit, który zaczął kupować akcje, tym samym podnosząc cenę. Gdy na początku stycznia za jedną akcję GameStopu trzeba było zapłacić około 17 dolarów, 27 stycznia cena urosła do ponad 500 dolarów za akcje. Niektórzy momentalnie się wzbogacili, co nie spodobało się wielu osobom ze środowiska biznesowego i giełdowego. Inicjatywę poparli za to chociażby Elon Musk oraz kongresmenka Alexandria Ocasio-Cortez.

Komentarze
0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Napisz komentarz jako pierwszy!