Twórcy pierwszego Diablo - „Stary Blizzard już nie istnieje”

LM
2019/11/18 07:05

Podczas tegorocznego ExileCon Brevik oraz bracia Schaefer skomentowali niedawne poczynania Blizzarda oraz przywołali najgorsze chwile z czasów produkcji Diablo i Diablo II.

Zgodnie z wcześniejszymi doniesieniami studia Grinding Gear Games tegoroczny konwent fanów ExileCon był nie tylko okazją do ujawnienia najważniejszych projektów studia, ale też dowiedzenia się czegoś więcej z historii studia Blizzard Entertainment od jego dawnych pracowników – Davida Brevika oraz braci Ericha i Maksa Schaefer. Goście przywołanej imprezy opowiedzieli o najczarniejszych momentach produkcji obu kultowych odsłon serii Diablo, a także skomentowali ostatnie kontrowersje wokół Blizzarda.

Stary Blizzard już nie istnieje

Zapytani o aktualne poczynania Blizzarda deweloperzy stwierdzili jednoznacznie, że Blizzard nie przeszedł drobnych zmian, tylko całkowitą transformację. Stary Blizzard już nie istnieje, bo gdy oni opuszczali studio, te liczyło niespełna 200 pracowników, a teraz ma ich tysiące. Firma urosła do rangi imperium, ale wraz z jej wzrostem, rosły także zobowiązania wobec inwestorów czy innych podmiotów. Byli pracownicy nie upatrują w tym czegoś złego, a raczej wskazują na naturalną kolej rzeczy. Ta jednak mocno wpłynęła na to, jak postrzegana jest firma i jak wygląda praca pod jej szyldem. Deweloperzy ujawnili, że kiedyś największym zmartwieniem były nieustanne utarczki pomiędzy Blizzard North a Blizzard Entertainment o liczne odniesienia do satanizmu czy elementy gore w Diablo, a teraz twórcy mają znacznie więcej problemów.

Stary Blizzard już nie istnieje, Twórcy pierwszego Diablo - „Stary Blizzard już nie istnieje”

W rozrastającym się Blizzardzie dla Brevika i Schaeferów było coraz mniej miejsca na pracę kreatywną, a większość ich codziennych obowiązków pochłaniała biurokracja, dlatego zdecydowali się pójść własną drogą. Kiedyś twórcy nie musieli zastanawiać się nad znaczeniem udziałowców i oczekiwaniach rozmaitych rynków, mieli małe zespoły, wraz z którymi pracowali nad grami, które chwieli stworzyć. Taka filozofia już od dawna opuściła mury Blizzarda - „na lepsze lub gorsze”. Jednak twórcy otwarcie przyznają, że nie przetrwali transformacji firmy i chociaż nie winią włodarzy za ich dążenia, to wiedzieli, że nic już nie zatrzyma tej machiny i pozostaje jedynie opuścić okręt.

Blizzard a Blitzchung

W odniesieniu do niedawnych kontrowersji związanych z zablokowaniem profesjonalnego zawodnika Herathstone za publiczne wsparcie protestów w Hongkongu, byli deweloperzy raczej opowiedzieli się po stronie firmy. Według nich zawodnik postawił Blizzard w sytuacji, w której był przegrany niezależnie od podjętych działań - „nastaje ranek, a ty już wiesz, że jesteś na przegranej pozycji”. Deweloperzy przyznają, że może Blizzard nie obrał najlepszej możliwej strategii, ale każde działanie i tak zakończyłoby się kontrowersją. Jeśli firma nie podjęłaby działań wobec Bliztchunga, to jakby dała przyzwolenie na agitowanie politycznych stanowisk każdemu, kto tylko znajdzie się w zasięgu mikrofonu. Musieli coś zrobić, nie postąpili najlepiej i dlatego przeprosili. Jednocześnie doświadczeni w kontaktach z Chinami twórcy negują, jakoby działania Blizzarda miały związek z chińskim rynkiem – przy firmie tego kalibru w pierwszej kolejności myślisz o zabezpieczeniu swojego portfela. Firma podjęła radykalne działania, bo chyba źle oceniła to, jak gracze postrzegają tę sytuację.

Diablo II zniknęło

Diablo II zniknęło, Twórcy pierwszego Diablo - „Stary Blizzard już nie istnieje”

GramTV przedstawia:

Okazuje się, że jeśli pogłoski o skasowaniu gry Diablo II Remake są prawdziwe, to twórcy mogli mieć ku temu dobry powód. Twórcy oryginalnego tytułu ujawnili, że w ostatnich chwilach prac nad Diablo II w niewyjaśniony dotąd sposób cały projekt przepadł – zarówno kod gry, jak i wszystkie zasoby. Twórcy przyznają, że powinni mieć kopię zapasową, ale ją zaniedbali, a wszystko, nad czym pracowali, okazało się bezużyteczne. Po dwóch dniach paniki wśród deweloperów rozpoczęło się odtwarzanie projektu na podstawie skrawków gry, które twórcy zdążyli jeszcze zanieść do swoich domów. Przepadła większość zasobów, ale to, co udało się odzyskać, działało całkiem dobrze. Nie mniej, jeśli Blizzard jednak chciałby dzisiaj zabrać się za odświeżenie projektu, to znaczną część zawartości musiałby przygotować od zera.

Condor pod kreską

Podczas ExileCon twórcy oryginalnego Diablo wyjawili też, że gdyby Blizzard w 1996 roku nie przejął prowadzonego przez nich studia Condor (późniejsze Blizzard North), to mogliby mieć poważne kłopoty. Studio najwyraźniej źle obliczyło koszty projektu, bo zakontraktowane przez ekipę 300 tysięcy dolarów na produkcję Diablo, było według nich „żałośnie niewystarczające”. Firma przez cały czas zmagała się z problemami finansowymi, a w końcu przestała płacić podatki, co poskutkowało wezwaniem do zapłaty w ciągu kilku dni – w przypadku braku wpłaty twórcy mogliby trafić do więzienia. Ostatecznie udało im się „wyżebrać” kwotę niezbędną do opłacenia zaległych podatków, a w tym samym czasie pojawiła się oferta od Blizzarda. Życie na krawędzi było dla twórców bardzo stresujące, ale mieli we wszystkim sporo szczęścia, a dodatkowo ryzyko się opłaciło – przed premierą zakładano, że Diablo sprzeda się w 20 tysiącach egzemplarzy i taki wynik już by wystarczył na wyprodukowanie kontynuacji.


Sprawdź bogatą ofertę gier na PC i konsole w sklepie Sferis.pl

Jaką klasą postaci grasz w Diablo IV?

Komentarze
8
garfieldgarfield
Gramowicz
19/11/2019 11:17

"Stary Blizzard już nie istnieje" - ta firma już nie zyska szacunku, jak kiedyś ... :/

L-M
Gramowicz
19/11/2019 09:22
Fang napisał:

"wórcy oryginalnego tytułu ujawnili, że w 11. godzinie prac nad Diablo II w niewyjaśniony dotąd sposób cały projekt przepadł"

Serio? Jako dziennikarz chyba wypada zamiast robienia idiotycznego tłumaczenia w którym od razu widać że coś jest nie tak sprawdzić znaczenie?  

https://www.dictionary.com/browse/eleventh-hour

Fakt, nieznajomość idiomu, który został podany jako "11th hour", co przecież wyraźnie wskazuje, że to idiom, oznacza, że jestem idiotą. Poprawione.

Fang
Gramowicz
18/11/2019 21:33

"wórcy oryginalnego tytułu ujawnili, że w 11. godzinie prac nad Diablo II w niewyjaśniony dotąd sposób cały projekt przepadł"

Serio? Jako dziennikarz chyba wypada zamiast robienia idiotycznego tłumaczenia w którym od razu widać że coś jest nie tak sprawdzić znaczenie?  

https://www.dictionary.com/browse/eleventh-hour

wolff01
Gramowicz
18/11/2019 19:09
GeoT napisał:

Też nie do końca rozumiem co oni tu napisali ...

I jeszcze to "Twórcy przyznają, że powinni mieć kopię zapasową, ale ją zaniedbali" ... ;D

Organizacja pracy w IT to ciągle rozwijajaca się dziedzina, ale przez ostatnie lata ta organizacja poszła znacząco do przodu. W dawnych czasach firmy, a szczególnie takie założone przez kumpli z garażu, nie działały jak dobrze naoliwiona maszyna i nie było też podziału na role w firmie (przynajmniej nie w takim stopniu jak teraz :P), metodyk pracy, doświadczeń innych itd. Rzeczy były robione "na gębę", na yolo, albo na zasadzie "y myślał ze x zrobił backup, a x mysłał że y miał zrobić backup itd". Do tego wiele innych czynników, jak nietrwałe/przestarzałe nośniki danych, rozwiązania itd. Przypadki jak Blizzarda nie są odosobnione.

Wracając do "kiedyś to było": tak, ja moment przejęcia przez Activision uważam za koniec Blizzarda, bo to oni wprowadzili atmosferę parcia na zysk za wszelką cenę (wraz ze swoimi akcjonariuszami). No ale jak sie ma w portfolio gry jak Call of Duty czy Candy Crush to nie dziwota...

MisticGohan_MODED
Gramowicz
18/11/2019 17:24

Skończyli się po fuzji z activision...

L-M
Gramowicz
18/11/2019 12:17

Erich and Max Schaefer recalled that in the 11th hour of Diablo II's development, the entire backup of the game's source code and assets was lost. "Not just our code, but all of our assets. Irrevocably, fatally corrupted," Max Schaefer said. His brother Erich added, "It's all gone. We were supposed to have a backup but neglected it. We spent a day or two in sheer panic."

Dla mnie to brzmi jakby jakieś repozytorum na którym działali szlag trafił, a oni nie zrobili od niego żadnej kopii zapasowej.

GeoT
Gramowicz
18/11/2019 12:09

Też nie do końca rozumiem co oni tu napisali ...

I jeszcze to "Twórcy przyznają, że powinni mieć kopię zapasową, ale ją zaniedbali" ... ;D

Khalid
Gramowicz
18/11/2019 10:36

"... w 11. godzinie prac nad Diablo II w niewyjaśniony dotąd sposób cały projekt przepadł – zarówno kod gry, jak i wszystkie zasoby. "

To tak na poważnie ?