News

Serial Miasteczko South Park całkowicie znika z internetu w Chinach

Maria Wawrzyniak, 10.10.2019 17:50 3

Jeden z odcinków serialu animowanego Miasteczko South Park poruszył temat chińskiej cenzury i finalnie sam stał się jej ofiarą. Nie obyło się oczywiście od bardzo wymownego komentarza twórców.

Wszyscy, którzy są na bieżąco (podziwiamy!) z serialem Miasteczko South Park zapewne wiedzą, że drugi odcinek 23. sezonu zatytułowany Band in China poruszył dość ryzykowny temat cenzury w Chinach. Autorzy – Trey Parker oraz Matt Stone – otwarcie skrytykowali wielkie hollywoodzkie wytwórnie, jak chociażby Disney, które grzecznie dostosowują swoje produkcje pod rynek Państwa Środka, bardzo często rezygnując tym samym z własnych interesów i przekładając je ponad prawa człowieka. Dla tych, który nie oglądają serialu lub jeszcze tam nie dotarli, jeden z bohaterów odcinka, Randy Marsh, zostaje aresztowany za handel marihuaną, po czym ląduje w chińskim obozie pracy, podczas gdy inni bohaterowie – Stan, Jimmy, Kenny oraz Butters – zakładają kapelę metalową. Ta staje się tak popularna, że przyciąga uwagę pewnego producenta filmowego, który chce nakręcić biografię zespołu. Problem w tym, że scenariusz dzieła musi wpierw zostać zaakceptowany przez chińską cenzurę – to zaś okazuje się znacznie trudniejsze, niż wydawałoby się naszym bohaterom.

Reakcja Chin była błyskawiczna – w mniej niż tydzień od premiery odcinka, serial Miasteczko South Park oraz wszelkie wzmianki o jego istnieniu całkowicie zniknęły z chińskiego internetu. Wyszukiwanie frazy South Park nie daje żadnych rezultatów – zarówno po angielsku, jak i po chińsku. Nie znajdziemy nic na Weibo (popularna w Chinach platforma społecznościowa), tym bardziej nie mogąc liczyć na znalezienie jakichkolwiek klipów czy całych odcinków. A najciekawsze jest w tym wszystkim to, że serial Miasteczko South Park nawet nie był oficjalnie dystrybuowany w Chinach – po prostu posiadał grono wiernych fanów, którzy ściągali i streamowali go z nieoficjalnych źródeł. Krótko po całym incydencie na Twitterze pojawiła się odpowiedź twórców serialu na wieść o cenzurze:

Tak, jak NBA, witamy chińskich cenzorów w naszych domach oraz sercach. My również kochamy pieniądze bardziej, niż wolność i demokrację. Xi ani trochę nie przypomina Kubusia Puchatka. Oglądajcie 300. odcinek naszego serialu w najbliższą środę o 10:00! Niech żyje Wspaniała Komunistyczna Parta Chin! Niech tegoroczne jesienne zbiory sorgo będą obfite! Między nami już wszystko w porządku, Chiny?

Pełna oferta gier komputerowych w sklepie Sferis

najnowsze