News

Bethesda zagroziła pozwem sprzedającemu pudełkową kopię The Evil Within 2 na Amazonie

LM, 13.08.2018 13:45 3

Krótka historia o tym, że nowe i nieużywane to nie to samo.

Wygląda na to, że z czasem nawet sprzedaż pudełkowych wydań gier może budzić zastrzeżenia wydawców co do naruszenia postanowień licencyjnych. Prawnicy firmy Bethesda Softworks skontaktowali się z jednym z użytkowników sklepu Amazon z żądaniem wycofania ulokowanej tam fizycznej kopii gry The Evil Within 2 na PlayStation 4. Produkt trafił na rynek wtórny bez żadnych śladów użytkowania, jeszcze w oryginalnej folii – słowem idealny egzemplarz dla każdego, kto jest zainteresowany najnowszym hitem studia Tango Gameworks. Aukcja trafiła pod lupę Bethesdy, która skontaktowała się ze sprzedającym i poinformowała o konieczności wycofania produktu pod groźbą postępowania sądowego.

Oczywiście właściciel pudełka nie uległ presji w przeświadczeniu, że ma pełne prawo odsprzedać zakupiony wcześniej produkt. W odpowiedzi Bethesda odwołała się do jednego ze słów użytych w opisie aukcji – sprzedający określił swój egzemplarz jako nowy (w końcu nawet go nie otworzył) co wzbudziło zastrzeżenia amerykańskiego wydawcy, gdyż w jego rozumieniu "nowy" egzemplarz to taki, który jest zakupiony bezpośrednio od oficjalnego dystrybutora. W podobnym tonie o całej sprawie wypowiedział się także Pete Hines, zastrzegając, że Bethesda nie będzie upominać się o aukcje, gdy zawarte w nich produkty będą określane jako używane czy wcześniej zakupione.

Ostatecznie sprzedający wycofał swoją aukcję. We wiadomości dla serwisu Polygon przyznał, że zrozumiały jest dla niego fakt, że wydawca wykazuje zainteresowanie rynkowym obiegiem swojego produktu, ale zastraszanie zwykłego użytkownika sieci pozwami sądowymi jest mocno przesadzone.

Dajcie znać, co o tym sądzicie.

najnowsze