News

PS4 Neo - Sony chce zapewnić równe traktowanie wszystkich graczy

Paweł Pochowski, 25.04.2016 08:45 0

Poznaliśmy część wytycznych rozsyłanych przez Sony do deweloperów odnośnie nowej wersji PlayStation 4.

PS4 Neo nadal nie zostało oficjalnie ujawnione, ale o sprzęcie plotkuje się tyle i z tak wielu różnych źródeł, że jego istnienie jest już praktycznie przesądzone. Digital Foundry już miesiąc temu zapewniało o tym, że nie są to po prostu plotki, a firma naprawdę przygotowuje ulepszoną wersję PlayStation 4.

Jak donosi Eurogamer, Sony podrzuciło już deweloperom wstępna listę wytycznych dotyczących traktowania obu konsol. Mogą one jeszcze się zmienić, ale bardzo dobrze wyznaczają ogólne podejście firmy do zagadnienia oraz traktowania swoich klientów. Sony nie chce dopuścić do podziału pomiędzy graczami na tych posiadających PS4 oraz PS4 Neo, stąd też spora część funkcji ma na obu konsolach działać czy wyglądać identycznie.

Według anonimowych źródeł serwisu Dual Shock 4 pozostaje głównym kontrolerem, a dla PS4N nie zostanie opracowany nowy gamepad. Wszystkie inne peryferia mają natomiast działać z obiema wersjami konsoli bez żadnych różnic. Polityka równości odgrywa zresztą ogromne znaczenie, stąd też nie będzie różnic pomiędzy trybami sieciowymi w dwóch wersjach jednej gry, a tryby rozgrywki online muszą w obu wyglądać identycznie. Produkcje działające na ulepszonym PS4 nie mogą mieć swoich osobnych serwerów. 1080p ma być natomiast minimalną rozdzielczością, w jakiej działać mają produkcje wydawane na odświeżone PS4.

Nie będzie żadnych wizualnych zmian w systemie ani w sklepie PlayStation Network, co więcej, jeśli ktoś będzie posiadał obie wersje konsoli, tylko jedną z nich będzie mógł ustawić jako swoją główną. Nie będzie można być także zalogowanym na obu konsolach jednocześnie na tym samym koncie PSN. Sony zaleca, by zapisane stany rozgrywki dały się przenosić pomiędzy obiema konsolami, natomiast wymaga, by trofea oraz zasady ich odblokowania w poszczególnych grach działały identycznie na PS4 oraz PS4 Neo.

Według wytycznych Sony, które opisuje Eurogamer, deweloperzy nie będą mogli tworzyć gier tylko i wyłącznie na jedną z obu wersji konsol. PS4 Neo ma oczywiście odpalać bezproblemowo gry dedykowane PS4, ale twórcom nie będzie można stworzyć gry tylko dla jednej z nich - będą musieli zapewnić działanie swojego tytułu na obu. Co więcej, działanie gier na wersjach konsoli ma być identyczne. Ponoć nie może więc dojść do sytuacji, w której gra na PlayStation 4 Neo oferuje rozgrywkę na podzielonym ekranie, a w wersji dedykowanej już nie. Może za to wystąpić różnica w ilości obsługiwanych osób.

To tylko część z zasad, resztę możecie przeczytać na łamach Eurogamera. Przypominamy, że PlayStation 4 ma ponoć zadebiutować w październiku.

najnowsze