News

PlayStation 4.5? Digital Foundry twierdzi, że powstaje naprawdę

Paweł Pochowski, 25.03.2016 11:00 23

Prototyp urządzenia jest ponoć rozwijany w dziale badań i rozwoju Sony.

My tego nie sprawdzimy, bo gdzieś chwilowo zagubiliśmy nasze przepustki do tego działu, ale Digital Foundry twierdzi, że sprzęt powstaje naprawdę. DF jest wyspecjalizowaną w technologicznych kwestiach dotyczących gier oraz konsol komórką Eurogamera, na których testach i analizach polega wiele serwisów i użytkowników. Jeżeli oni twierdzą, że nowe, lepsze PlayStation 4 powstaje, to coś musi być na rzeczy. Digital Foundry powołując się na "liczne, niezależne źródła" pisze o nowszej wersji PS4 jako PlayStation 4K i bardzo możliwe, że sprzęt pod taką nazwą będzie oficjalnie dostępny - nazwa nie tylko przystaje do dotychczasowej, ale przede wszystkim świetnie opisuje zastosowane w modelu zmiany. Mocniejsze PlayStation 4 miałoby ponoć pozwolić na odpalanie gier w rozdzielczości 4K, choć plotki sięgają znacznie dalej.

- Wszystko, co słyszeliśmy o PlayStation 4K przedstawia konsolę jako sprzęt, który pozwoli na granie w aktualne i nachodzące gry w jakości ultra HD, oferując zarazem wsparcie dla innych elementów 4K, takich jak obraz o wysokiej rozpiętości tonalnej (high-dynamic range) oraz szerszą paletę barw. Jednakże, musimy być realistyczni odnośnie tego, co Sony może dostarczyć poprawiając specyfikację konsoli w kwestii mocy obliczeniowej - powiedział Richard Leadbetter z Digital Foundry.

Digital Foundry wskazało trzy możliwe, teoretyczne specyfikacje dla PS4K - najlepsza z nich zakłada podwojenie mocy względem oryginalnego PS4, czego raczej nie należy się spodziewać. Najbardziej prawdopodobna wydaje się wersja ekonomiczna, która zakłada, że PlayStation 4K będzie tylko nieznacznie mocniejszą konsolą od PS4, ale sprzęt faktycznie obsłuży rozdzielczość 4K, a ponadto będzie mniejszych rozmiarów niż standardowa "czwórka". W to ostatnie uwierzyć najłatwiej, Sony z czasem chętnie wydaje bowiem mniejsze i bardziej dopracowane wersje swoich konsol, co udowodniło już prz PS2 oraz PS3.

Premiera PlayStastion 4K, ponoć w roku 2017. Wierzycie?

najnowsze