Analitycy o potencjale sprzedażowym GTA V. Szykuje się bestseller

Patryk Purczyński
2011/11/08 12:08

Analitycy są zgodni - GTA V sprzeda się w wielu milionach egzemplarzy i zarobi górę pieniędzy dla swojego wydawcy. Czy będzie jednak w stanie przebić rekordowe dokonania poprzedniczki?

Analitycy o potencjale sprzedażowym GTA V. Szykuje się bestseller

Grand Theft Auto V to gra, o której powiedziano wiele, zanim w ogóle została ogłoszona. Nic więc dziwnego, że po tym, jak Rockstar przyznał się do prac nad piątą częścią swojej bestsellerowej serii, fala komentarzy ponownie zalała sieć. Game Informer zebrał na swoich łamach opinie najbardziej znanych analityków branży gier na temat potencjału sprzedażowego dopiero co zapowiedzianej produkcji.

Nie można się dziwić, że kwestia wyników, jakie może osiągnąć GTA V, budzi takie emocje i zainteresowanie. Tytuł ten już teraz jest bowiem upatrywany jako kandydat to pobicia rekordu wszech czasów pod względem największej liczby egzemplarzy sprzedanych w dniu premiery. Czy analitycy zapatrują się na tę sprawę równie optymistycznie? Sprawdźmy.

Michael Pachter - Wedbush Morgan Securities

Jeśli GTA V uzyska oceny w okolicach 90 punktów, zapewne sprzeda się w liczbie 20-25 milionów egzemplarzy w ciągu pierwszego roku. Baza potencjalnych odbiorców zwiększyła się dwukrotnie w porównaniu do momentu, w którym debiutowało GTA IV. Czwarta część została zakupiona w 12 milionach kopii w ciągu pół roku.

Jesse Divnich - EEDAR

Jeśli gra uzyska wyjątkową jakość, co udawało się poprzednim odsłonom serii Grand Theft Auto, to, biorąc pod uwagę zwiększoną liczbę właścicieli PlayStation 3 i Xboksa 360, Grand Theft Auto V powinno z łatwością sprzedać się na całym świecie w ciągu pierwszego roku w liczbie przekraczającej 24 miliony egzemplarzy.

Bacząc ponadto na zainteresowanie, jakim gra cieszy się już teraz, należy uznać, że rekord sprzedaży w pierwszym dniu i tygodniu, dzierżony obecnie przez Call of Duty: Black Ops, jest zagrożony.

Colin Sebastian - Baird Equity Research

GramTV przedstawia:

Oczekujemy, że łączna sprzedaż GTA V pozwoli na uzyskanie przychodu rzędu 1,5 miliarda dolarów, zakładając premierę na wielu platformach. Uważamy również, że gra może skończyć w gronie pięciu największych marek wszech czasów w przemyśle rozrywkowym.

Mike Hickey - National Alliance Capital Markets

Grand Theft Auto jest konsekwentnie prowadzoną ogromną marką na rynku gier, która w sposób nieprzerwany niesamowicie oddziałuje i pozostaje do dziś znacząca kulturowo w takim samym stopniu, jak dziesięć lat temu, gdy debiutowało GTA III. W przeciwieństwie do wielu innych marek, których nowe odsłony dostępne są na rynku każdego roku, GTA V wygląda na znaczący krok w przód względem poprzedniej części w zakresie grafiki i animacji.

Przewidujemy, że GTA V od Rockstar Games sprzeda się w liczbie ponad 16,25 miliona egzemplarzy w ciągu roku fiskalnego 2013. Podejrzewamy, że gra zadebiutuje w maju 2013 roku.

Billy Pidgeon - M2 Research

Sądzę, że dzięki większej bazie właścicieli PlayStation 3 i Xboksa 360, GTA V z łatwością poprawi wynik 22 milionów sprzedanych kopii uzyskany przez GTA IV. Zakładając, że Take-Two będzie w stanie przygotować na premierę odpowiednio dużą liczbę egzemplarzy (a nie ma żadnego powodu, by w to powątpiewać), przychody ze sprzedaży GTA V w pierwszym dniu i pierwszym tygodniu powinny być wyższe od tych, które wydawcy zapewniło GTA IV.

To, czy zostanie ustanowiony nowy rekord sprzedaży, w dużej mierze zależy od tego, jakie rekordy zostaną pobite od teraz do premiery GTA V. W tym czasie zadebiutuje przecież kilka głośnych tytułów.

Na naszych łamach już wcześniej pojawiły się opinie analityków o GTA V. Ich prognozy sprzedaży gry można zatem potraktować jako uzupełnienie dla poprzedniego artykułu.

Komentarze
12
Usunięty
Usunięty
08/11/2011 18:37

Gram.pl. Czy naprawdę musimy znosić posty with Captain Obvious

Usunięty
Usunięty
08/11/2011 18:31
Dnia 08.11.2011 o 14:43, Chessman2005 napisał:

Fajna praca być analitykiem, mówić oczywistości i wróżyć z fusów, heh...

Mówić o zawodzie "analityk", to tak jakby wrzucać do jednego wora wszystkich kierowców: tych, co jeżdżą lokalnym Ikarusem, tych, co kierują Maybachem (np. o. Rydzyka) oraz tych, co to śmigają sobie bolidem formuły jeden albo terenową ciężarówką na rajdach terenowych.Uściślijmy, że nikomu niepotrzebny jest zawód analityka rynku (albo sprzedaży, sam nie wiem jak to ująć). Jest też sporo innego typu "analityków", bo i sporo rzeczy można analizować. Sam miałem być analitykiem ekonomicznym w jednym z banków :)

Usunięty
Usunięty
08/11/2011 16:09

Błażej Górecki - Blazenek Entertainment"Sądzę że GTA V ma szansę na sprzedaż ok. 17 milionów kopii w ciągu roku. Zważając na ogromny potencjał samej marki, a także renomę firmy Rockstar w przemyślę gier komputerowych, gra znajdzie wielu odbiorców na całym świecie. Seria dla wielu ludzi wpisała się w kulturę i swoimi wynikami sprzedaży będzie budzić podziw i powodować zazdrość u konkurencji."
Trwa Wczytywanie