Pierwszy skazany za wirtualną kradzież

Łukasz Odziewa
2010/10/14 10:29
83
0

W lipcu internetem wstrząsnęła sprawa mężczyzny, który zgłosił się na policję w związku z tym, że został okradziony. Kradzież jak każda inna, pomyślicie zapewne. Faktycznie, nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że mężczyzna ten stracił swój dorobek... w grze Metin2.

Kiedy w zeszłym roku pewien 27-letni mieszkaniec Olsztyna grał ze swoją znajomą z Krakowa w grę Metin2 nie podejrzewał, że już wkrótce straci cały ekwipunek swojej postaci. Mężczyzna, o którym mowa, wycenił swoje straty na około 900 złotych, a jak się później okazało za całą sprawą stał brat wspomnianej wcześniej znajomej, który to po prostu włamał się na konto 27-latka, by zabrać jego przedmioty. Warto wspomnieć, że za przywłaszczenie mienia Kodeks Karny przewiduje karę do 3 lat pozbawienia wolności - teraz wiemy już, że dotyczy to także wirtualnych złodziejaszków. Pierwszy skazany za wirtualną kradzież

Powyżej możecie zobaczyć skan decyzji sądu. Oskarżony został skazany na rok pozbawienia wolności, w zawieszeniu na trzy lata. To jednak nie wszystko - skazany będzie musiał zapłacić karę grzywny w wysokości 200 złotych. Warto wziąć to pod uwagę, jeśli kiedykolwiek przyjdzie Wam do głowy okraść kogoś w grze komputerowej. Jak się bowiem okazuje, również wirtualni złodzieje nie mogą spać spokojnie.

GramTV przedstawia:

Komentarze
83
gothicsheep
Gramowicz
16/10/2010 14:50

http://mistrzowie.org/69241/Oskarzenie - gram.pl na ''miszczach'', co to sie porobilo. xdA co do tematu, to jestem sobie w stanie wyobrazic bol po stracie konta, jako ze sam przegralem dobre kilka tysiecy godzin w pewne MMO. Gdyby ktos mi zajumal konto i znalbym jego tozsamosc, od teraz wiem juz co robic! :D

Palpatine_II
Gramowicz
15/10/2010 23:39
Dnia 14.10.2010 o 14:06, Ring5 napisał:

> (gościu w artykule, powinien dostać karę grzywną a nie rok więzienia > [tak przynajmniej powinno być]) Karę GRZYWNY, nie GRZYWNĄ. I dostał. 200 złotych. Do więzienia również nie pójdzie. Dostał wyrok w ZAWIESZENIU.

Palpatine_II
Gramowicz
15/10/2010 23:39
Dnia 14.10.2010 o 14:06, Ring5 napisał:

> (gościu w artykule, powinien dostać karę grzywną a nie rok więzienia > [tak przynajmniej powinno być]) Karę GRZYWNY, nie GRZYWNĄ. I dostał. 200 złotych. Do więzienia również nie pójdzie. Dostał wyrok w ZAWIESZENIU.

czaczi87
Gramowicz
15/10/2010 19:25

- Mamo, mamo!! A on mi zabrał zbroję i kolczyki, ułeee!!- Nie płacz Jasiu, jutro pójdziemy do sądu i ukarzemy tego złego chłopczyka...A Jasiu ma 30 lat i jest z Olsztyna (mojego miasta, fak!). Umarłbym ze wstydu idąc na policję z zażaleniem, że ukradli mi kolczyki w grze. Przecież to ewidentnie było z czystej głupoty poszkodowanego. Słaabo.

Pablo1989
Gramowicz
15/10/2010 13:55

:D Nareście jakaś sprawiedliwość w świecie MMO,

PinKee
Gramowicz
15/10/2010 11:38
Dnia 14.10.2010 o 12:04, Ring5 napisał:

Nie o kradzież itemków, tylko o kradzież KONTA. Jedna osoba ukradła dane do konta drugiej osobie, a następnie przekazała sobie z tamtego konta cały sprzęt.

Czyli jednak nie chodzi o kradzież KONTA, tylko o kradzież itemków, która została umożliwiona przez kradzież danych do logowania - jeśli mamy być tacy konkretni :P Jednak mimo wszystko ten poszkodowany to jakiś głupawy był, bo w końcu przy jego pomocy mu to ukradli - jakby nic od tej dziewczyny/jej brata nie przyjmował do siebie na kompa, to by sprawy nie było.

Dnia 14.10.2010 o 12:04, Ring5 napisał:

Czy naprawdę umiejętność czytania ze zrozumieniem ginie w tym narodzie? O_o

Nie umiejętność czytania, tylko umiejętność uwierzenia w kretynizmy w postaci kradzieży przedmiotów z gry komputerowej :/

Modzel316
Gramowicz
14/10/2010 22:39

hahaha, hacker z niego niezły keylogerem hasło wyciągnąć heh

Zekzt
Gramowicz
14/10/2010 22:08
Dnia 14.10.2010 o 21:08, Albii napisał:

> Myślałem, że chodzi o USA, a to jednak nie... > Swoją drogą, głupio tak potem się przyznać kolegom z celi za co się siedzi... Czyl ja wiem. Sworda na 80 level. i armora 80 defa. to w swoich łupach chciałby mieć niejeden czarny charakter.

No ba, do tego takiego z +15% do szybkości kopania podkopów łyżeczką ze stołówki, to dopiero było by coś =)

Albii
Gramowicz
14/10/2010 21:08
Dnia 14.10.2010 o 20:57, Madoc napisał:

Myślałem, że chodzi o USA, a to jednak nie... Swoją drogą, głupio tak potem się przyznać kolegom z celi za co się siedzi...

Czyl ja wiem. Sworda na 80 level. i armora 80 defa. to w swoich łupach chciałby mieć niejeden czarny charakter.

Madoc
Gramowicz
14/10/2010 20:57

Myślałem, że chodzi o USA, a to jednak nie...Swoją drogą, głupio tak potem się przyznać kolegom z celi za co się siedzi...

crash807
Gramowicz
14/10/2010 19:02
Dnia 14.10.2010 o 16:53, nerka99 napisał:

To jest rok pozbawienia w zawieszeniu na 3 lata... mocno upraszczając gość pozostaje na wolności i jeśli przez okres 3 lat nie popełni przestępstwa kara tego więzienia zostaje mu odpuszczona, jeśli w ciągu tych trzech lat złamie prawo trafia za kratki. Poniał :P?

No fakt... a to w takim razie kara jak najbardziej zasłużona ^^

Grinczar
Gramowicz
14/10/2010 18:18

Dobrze, mój błąd. Myślałem, że rok więzienia w zawieszeniu na 3 lata, to rok więzienia i potem 2 lata... czegoś? A tu takie buty.

nerka99
Gramowicz
14/10/2010 16:53
Dnia 14.10.2010 o 16:36, crash807 napisał:

Nie no rok pozbawienia wolności, 3 lata w zawieszeniu i 200zł za "wirtualną kradzież"?! I może jeszcze w więzieniu o zaostrzonym rygorze ^^

To jest rok pozbawienia w zawieszeniu na 3 lata... mocno upraszczając gość pozostaje na wolności i jeśli przez okres 3 lat nie popełni przestępstwa kara tego więzienia zostaje mu odpuszczona, jeśli w ciągu tych trzech lat złamie prawo trafia za kratki. Poniał :P?

crash807
Gramowicz
14/10/2010 16:36

Nie no rok pozbawienia wolności, 3 lata w zawieszeniu i 200zł za "wirtualną kradzież"?! I może jeszcze w więzieniu o zaostrzonym rygorze ^^

Ring5
Gramowicz
14/10/2010 16:01
Dnia 14.10.2010 o 15:59, Vojtas napisał:

Dokładnie. Ja też na jego miejscu skułbym gnojkowi mordę. Kastetem żeby popamiętał. Mieszkanie też profilaktycznie bym mu spalił, bo, jak powszechnie wiadomo, z gniazdem os trzeba się rozprawić radykalnie.

Znaczy - wyrwać chwasta? ;) Nie zapomnij o wysadzeniu całego bloku w powietrze, bo przecież to siedlisko degeneratów i bandytów. A dzielnicę otoczyć murem. Tak na wszelki wypadek, żeby się plugastwo nie rozlazło po całym mieście, bo dopiero wtedy by była jazda... ;) http://www.youtube.com/watch?v=QAsa-KNoVRo <- DOZWOLONE TYLKO OD 18 LAT!

Vojtas
Gramowicz
14/10/2010 15:59
Dnia 14.10.2010 o 13:31, golic napisał:

Ujmę to po blokowiskowemu. Koleś jest frajerem i ofermą. Nawet jak nie wiedział kto mu to podj... to drogą dedukcji mógł rozkminić, że to ktoś z najblizszego otoczenia tej gry. Po co targać z czymś takim do sądu?

Dokładnie. Ja też na jego miejscu skułbym gnojkowi mordę. Kastetem żeby popamiętał. Mieszkanie też profilaktycznie bym mu spalił, bo, jak powszechnie wiadomo, z gniazdem os trzeba się rozprawić radykalnie.

loczyn
Gramowicz
14/10/2010 15:42
Dnia 14.10.2010 o 15:18, golic napisał:

Ja nie potrafie loczku?

Żeby mówić tak do mnie to musiałbyś być 2 razy starszy niż jesteś i 2 razy mądrzejszy. Next time boy.

Dnia 14.10.2010 o 15:18, golic napisał:

Wiem jaka jest roznica miedzy zawiasami a wyrokiem wiezienia.

Taaak? :O

Dnia 14.10.2010 o 15:18, golic napisał:

To nie do mojego postu odnosilo sie jego ''czytanie ze zrozumieniem''. Mi chodzilo o jego podejscie do sprawy, stawianie prawa ponad ludzkie przekonania i robienie cyrku z sądu. I popisówki jaki to on obeznany jest a cała ciemna masa musi miec tłumaczone najbardziej elementarne sprawy.

Jaki cyrk człowieku? Jakie przekonania? Facet się napracował, ktoś mu to odebrał więc ma w pełni prawo domagać się ukarania i zadość uczynienia!

Dnia 14.10.2010 o 15:18, golic napisał:

Czytaj ze zrozumieniem i jak komus cos wytykasz to chociaz rob to pod odpowiednim adresem.

Strzeliłem w samą dziesiątkę.

Blizzard_Beast
Gramowicz
14/10/2010 15:36
Dnia 14.10.2010 o 10:42, Skull3 napisał:

A na jakiej podstawie wycenił te swoje itemki na 900zł? O ile się nie mylę, M2 jest darmowy, ew. ma jakieś płatne rzeczy, ale na bank nie na taką sumę. Powienien podziękować "złodziejowi", może by się opamiętał i zobaczył, że to tylko gra.

Nie mam co prawda bladego pojęcia, ale zawsze można wycenić przeliczając ile trwałoby ich zdobycie w grze (jak rozumiem musiał poświęcić jakiś czas na to, nie wiem, nie znam gry). Więc nawet jeśli gra jest darmowa, to o ile przedmioty te nie są w niej dostępne od początku, musiały być wypracowane. Dzieląc średnią krajową (3100PLN) przez 22 dni robocze otrzymujemy dniówkę, a z niej przeciętną cenę godziny pracy (ok. 17 zł). Wystarczy, że ciułał swoje itemy 33 godziny, i wychodzi 900 PLN.

Ring5
Gramowicz
14/10/2010 15:28
Dnia 14.10.2010 o 15:20, Grinczar napisał:

Gorsze jest to, że za taką kradzież idą ludzie do więzienia na rok, a mordercy siedzą kilka miesięcy i dalej mordują (lub gwałciciele).

Ekhm... http://forum.gram.pl/forum_post.asp?tid=62408&pid=57

zawcia
Gramowicz
14/10/2010 15:22

Bardzo dobrze, że zapadł wyrok w tej sprawie.Może w przyszłości uratuje to jakiegoś mniej rozgarniętego osobnika, który myśli, że włamanie się na konto to świetna zabawa.

Fatal-X
Gramowicz
14/10/2010 15:21

Widziałem to chyba kiedyś w telewizji :D. Znaczy się gościu którego okradziono robił wywiad, to było jeszcze przed sprawą. Fajnie że skazano złodzieja ale kara mogłaby być większa.

Grinczar
Gramowicz
14/10/2010 15:20

Co to ma do rzeczy czy ktoś wychodzi czy nie do społeczeństwa. Okradli go, padł ofiarą, pozwał i wygrał. Gorsze jest to, że za taką kradzież idą ludzie do więzienia na rok, a mordercy siedzą kilka miesięcy i dalej mordują (lub gwałciciele).

Golic
Gramowicz
14/10/2010 15:18
Dnia 14.10.2010 o 15:07, loczyn napisał:

> Dobrze, że mamy takiego dyplomowanego, wykształconego, prawego samozwańca z jego niezaprzeczalnymi > poglądami życiowymi podpartymi niezawistnym kodeksem karnym... To o czym mówi Ring5 to PODSTAWY prawa polskiego (oraz międzynarodowego). Widać jak jesteś zacietwierzony, skoro nawet takich banałów nie potrafisz przyswoić...

Ja nie potrafie loczku? Wiem jaka jest roznica miedzy zawiasami a wyrokiem wiezienia. To nie do mojego postu odnosilo sie jego ''czytanie ze zrozumieniem''. Mi chodzilo o jego podejscie do sprawy, stawianie prawa ponad ludzkie przekonania i robienie cyrku z sądu. I popisówki jaki to on obeznany jest a cała ciemna masa musi miec tłumaczone najbardziej elementarne sprawy.Czytaj ze zrozumieniem i jak komus cos wytykasz to chociaz rob to pod odpowiednim adresem.

loczyn
Gramowicz
14/10/2010 15:07
Dnia 14.10.2010 o 14:41, golic napisał:

Dobrze, że mamy takiego dyplomowanego, wykształconego, prawego samozwańca z jego niezaprzeczalnymi poglądami życiowymi podpartymi niezawistnym kodeksem karnym...

To o czym mówi Ring5 to PODSTAWY prawa polskiego (oraz międzynarodowego). Widać jak jesteś zacietwierzony, skoro nawet takich banałów nie potrafisz przyswoić...

nerka99
Gramowicz
14/10/2010 14:58
Dnia 14.10.2010 o 13:31, golic napisał:

A anonimowo kradzione zdjęcia, nieautoryzowane teksty, torrenty... To tez wszystko podchodzi pod paragrafy prawda? Najlepiej niech wszyscy nagle zwalą się na głowe sądom.

Prosze sobie w słowniku poszukać różnicy między słowami kradzież a powielenieNie rozumiem skąd w Pańskiej osobie tyle zacietrzewienia? Też nie życzyłbym sobie by ktoś wykradł mi dane do konta w mmo w które gram bo włożyłem w nie sporo czasu i pieniędzy (abonament)

R4venger
Gramowicz
14/10/2010 14:55
Dnia 14.10.2010 o 14:41, golic napisał:

Dobrze, że mamy takiego dyplomowanego, wykształconego, prawego samozwańca z jego niezaprzeczalnymi poglądami życiowymi podpartymi niezawistnym kodeksem karnym...

"Ignorantia legis neminem excusat" - a juz na pewno nie od dysmózgowia, ani głupoty. Bo faktycznie ręce opadają, jak po raz kolejny ktoś pisze, że wyrok w zawiasach na 3 lata równoznaczny jest z pójściem do więzienia.

Golic
Gramowicz
14/10/2010 14:41
Dnia 14.10.2010 o 14:31, Ring5 napisał:

> "Jak kraść, to miliony". Na rok do więzienia z powodu głupiej gry, świetny pomysl ;D. Ja pier... ludzie, jak rany, NAUCZCIE SIĘ CZYTAĆ: Rok więzienia w ZAWIESZENIU na trzy lata. Do jakiego więzienia, jak rany?! Załamać się można... Pisać niby potrafią, ale czytanie to już ewidentnie wyższa szkoła jazdy...

Dobrze, że mamy takiego dyplomowanego, wykształconego, prawego samozwańca z jego niezaprzeczalnymi poglądami życiowymi podpartymi niezawistnym kodeksem karnym...

Ring5
Gramowicz
14/10/2010 14:31
Dnia 14.10.2010 o 14:27, nolif3r napisał:

"Jak kraść, to miliony". Na rok do więzienia z powodu głupiej gry, świetny pomysl ;D.

Ja pier... ludzie, jak rany, NAUCZCIE SIĘ CZYTAĆ:Rok więzienia w ZAWIESZENIU na trzy lata. Do jakiego więzienia, jak rany?!Załamać się można... Pisać niby potrafią, ale czytanie to już ewidentnie wyższa szkoła jazdy...

Ring5
Gramowicz
14/10/2010 14:29
Dnia 14.10.2010 o 14:25, Henrar napisał:

Ogólnie to zgadzam się z Ring5. Poszkodowany miał PEŁNE prawo złożyć sprawę do sądu - a niektórzy nie mogą się jakoś pogodzić z myślą, że można zostać posądzonym o kradzież wirtualnego mienia.

Ale niektórych nie przekonasz. Uważają, że nie liczy się fakt, iż facetowi skradziono coś, na co wyłożył prawdziwe, zapewne własnoręcznie zarobione, pieniądze. Ważne jest, że chodzi o coś, co skradziono mu w grze. A to, że grał, robi z niego no-life''a. Najśmieszniejsze w tym wszystkim jest to, że o bycie no-lifem oskarżają go ludzie na forum poświęconym GROM! Ironia tej sytuacji jednoznacznie wskazuje, że jednak życie ma niesamowite poczucie humoru...

nolif3r
Gramowicz
14/10/2010 14:27

"Jak kraść, to miliony". Na rok do więzienia z powodu głupiej gry, świetny pomysl ;D.

Henrar
Gramowicz
14/10/2010 14:25

Tnij posty.Ogólnie to zgadzam się z Ring5. Poszkodowany miał PEŁNE prawo złożyć sprawę do sądu - a niektórzy nie mogą się jakoś pogodzić z myślą, że można zostać posądzonym o kradzież wirtualnego mienia.

Golic
Gramowicz
14/10/2010 14:21
Dnia 14.10.2010 o 14:03, Ring5 napisał:

> IMO lepszej kary dąć już nie mogli, A akurat z tym fragmentem się nie zgodzę. Mogli. Moim zdaniem akurat w tym konkretnym przypadku lepszą karą byłaby np. praca społeczna. Jak sam napisałeś, ma w papierach, że był skazany prawomocnym wyrokiem sądu. Po kilku latach informacja ta zostanie wymazana z KRK i znowu będzie miał czystą kartotekę (nie pamiętam, ile teraz jest - z urzędu chyba po 5 latach, na wniosek skazanego może być zatarta już po 3 bodajże - ale to info z pamięci, a ta, jak wiadomo, bywa zawodną). A takie prace społeczne nie dość, że by się komuś przydały, to może jeszcze by go czegoś nauczyły. No, ale nic to, Baśka. Ważne, że jest precedens (tak, wiem - nasze prawo nie działa na zasadzie precedensów) i że udowodniono, że przestępstwa komputerowe (tak to nazwijmy) są traktowane poważnie. Zresztą nie wydaje mi się, by akurat w tym przypadku sąd mógł wydać inny wyrok. W końcu sprawa jest dość głośna (pierwsza tego typu w Polsce) i dopiero by się krzyk podniósł, gdyby to zignorowano ;)

Cieżki z niego przestępca bez kitu. Ja bym mu przynajmniej trzy miechy kamieniołomów dop..lił. Na takiego degenerata społecznego to nie ma innego wyjscia. :D

Delling
Gramowicz
14/10/2010 14:17
Dnia 14.10.2010 o 13:31, golic napisał:

A anonimowo kradzione zdjęcia, nieautoryzowane teksty, torrenty... To tez wszystko podchodzi pod paragrafy prawda? Najlepiej niech wszyscy nagle zwalą się na głowe sądom.

Zwalą się na głowę sądom? To niby po co one są Twoim zdaniem? Żeby odstraszać jak powarkujący pies na łańcuchu? Tę rolę pełnią już środki karne które się stosują w przypadku złamania prawa, które w tej sytuacji miało miejsce.

Dnia 14.10.2010 o 13:31, golic napisał:

Mam nadzieje, ze to wydarzenie zostanie ominięte szerokim łukiem, bo jeszcze troche i nieudolna dzieciarnia będzie zasypywać sądy równie żałosnymi pozwami.

Nieudolna dzieciarnia? Powód miał tutaj 27 lat. Zresztą prawo nie stoi na straży tylko 40latków albo 50 latków.Żałosnymi pozwami? Jak masz podstawę prawną, to sąd jest logicznym podjęciem działań.Z Twoich postów zalatuje samosądami, które na szczęście skończyły się w średniowieczu z nielicznymi, chorymi przypadkami które z rzadka występują jeszcze w Polsce w małych społecznościach.

Ring5
Gramowicz
14/10/2010 14:06
Dnia 14.10.2010 o 14:04, jedrzejb napisał:

(gościu w artykule, powinien dostać karę grzywną a nie rok więzienia [tak przynajmniej powinno być])

Karę GRZYWNY, nie GRZYWNĄ. I dostał. 200 złotych. Do więzienia również nie pójdzie. Dostał wyrok w ZAWIESZENIU.

Palpatine_II
Gramowicz
14/10/2010 14:04

A ja w GTA okradłem bank, ups przyznałem się do winy. Wtedy policja mnie nie złapała. :D I zabijałem wózkiem golfowym. :D To jest naprawdę chore.historia:Przyszedł do mnie kolega z laptopem, podłączył zasilanie do gniazdka w moim domu. Oskarże go o kradziesz prądu. :D (gościu w artykule, powinien dostać karę grzywną a nie rok więzienia [tak przynajmniej powinno być])

Ring5
Gramowicz
14/10/2010 14:03
Dnia 14.10.2010 o 13:55, R4venger napisał:

IMO lepszej kary dąć już nie mogli,

A akurat z tym fragmentem się nie zgodzę. Mogli. Moim zdaniem akurat w tym konkretnym przypadku lepszą karą byłaby np. praca społeczna. Jak sam napisałeś, ma w papierach, że był skazany prawomocnym wyrokiem sądu. Po kilku latach informacja ta zostanie wymazana z KRK i znowu będzie miał czystą kartotekę (nie pamiętam, ile teraz jest - z urzędu chyba po 5 latach, na wniosek skazanego może być zatarta już po 3 bodajże - ale to info z pamięci, a ta, jak wiadomo, bywa zawodną). A takie prace społeczne nie dość, że by się komuś przydały, to może jeszcze by go czegoś nauczyły.No, ale nic to, Baśka. Ważne, że jest precedens (tak, wiem - nasze prawo nie działa na zasadzie precedensów) i że udowodniono, że przestępstwa komputerowe (tak to nazwijmy) są traktowane poważnie.Zresztą nie wydaje mi się, by akurat w tym przypadku sąd mógł wydać inny wyrok. W końcu sprawa jest dość głośna (pierwsza tego typu w Polsce) i dopiero by się krzyk podniósł, gdyby to zignorowano ;)

R4venger
Gramowicz
14/10/2010 13:55

>Czy ktoś mu kazał instalować keyloggera? Kraść hasło? Przystawił mu pistolet do łba?

Dnia 14.10.2010 o 13:44, Ring5 napisał:

Nie. Sam wpadł na ten "genialny" pomysł. Może wreszcie nauczy się, że za swoje czyny ponosi się odpowiedzialność. Oczywiście gdyby Tobie ktoś ukradł portfel, w którym byłoby 10 zł, to byś sprawę kompletnie olał, prawda? A może nie, może poszedłbyś na policję zgłosić KRADZIEŻ?

gościu CHILL OUT....Pokaż mi palcem gdzie pisze że to zła kara? :DIMO lepszej kary dąć już nie mogli, bo być może ktoś kto jeszcze nie ma wyżartego mózgu przez dupne mangi, plastiki, głupie gierki, czy kategorie PG-13 i ciotowate wampiry z high schoola to może... MOŻE włączy światełko w mózgu, odkurzy zwoje pajęczyn siądzie i pomyśli....Co prawda proces myślenia u takiej osoby przebiega z szybkością lokomotywy parowej, ale ważne aby POMYŚLAŁ, że może sobie spieprzyć REAL life a tu nie ma opcji SAVE i LOAD lub backupu danych serwera w grach MMO.

Ring5
Gramowicz
14/10/2010 13:44
Dnia 14.10.2010 o 13:31, R4venger napisał:

Typ na całe życie będzie miał przyczepioną etykietkę skazańca. Bye bye z jakąś odpowiedzialną pracą.

Czy ktoś mu kazał instalować keyloggera? Kraść hasło? Przystawił mu pistolet do łba? Nie. Sam wpadł na ten "genialny" pomysł. Może wreszcie nauczy się, że za swoje czyny ponosi się odpowiedzialność. Oczywiście gdyby Tobie ktoś ukradł portfel, w którym byłoby 10 zł, to byś sprawę kompletnie olał, prawda? A może nie, może poszedłbyś na policję zgłosić KRADZIEŻ?Naprawdę rozwala mnie relatywizm niektórych... Kradzież komórki ma być karalna, ale nic, co ma jakikolwiek związek z rzeczywistością wirtualną, jako przestępstwo postrzegane już nie jest. Bo przecież ciągnięcie filmów czy muzyki z netu to norma, nie ma w tym nic nagannego. Łamanie haseł to nic innego, jak taki koleżeński dowcip, po co się tym przejmować.A potem ludzie się dziwią, że ten kraj wygląda tak, jak wygląda, że wszyscy traktują nas jak państwo Trzeciego Świata i mają nas w poważaniu... Widzę, że mentalność "Kali ukraść krowę - dobrze; Kalemu ukraść krowę - źle" nadal funkcjonuje. I nadal ludzie trzymają stronę przestępcy, a nie ofiary. Bo ofiara sobie coś ubzdurała, a przestępca... cóż, padł ofiarą systemu, miał trudne dzieciństwo i nikt go nie lubił.Nie wiadomo tylko, czy śmiać się, czy płakać.

R4venger
Gramowicz
14/10/2010 13:31

Rozmowa w więzieniu...- Za co siedzisz?- Za kradzież miecza +16 do str, zbroi +15 do dex i tarczy +20 do stam...- ..... (tu śmiech)Typ na całe życie będzie miał przyczepioną etykietkę skazańca. Bye bye z jakąś odpowiedzialną pracą.

Golic
Gramowicz
14/10/2010 13:31
Dnia 14.10.2010 o 13:11, Ring5 napisał:

> Nom, szczególnie że pozywający ''wycenił się'' na dziewięć stów a sąd orzekł karę dwóch. > Chyba za powaznie do tego podchodzisz. Wedle Twojego toku rozumowania zrobiona kupa w > parku podchodzi pod paragraf. Nie chciałbym żyć w takim kraju jaki Ty sobie malujesz. Po pierwsze, widać, jak bardzo jesteś zorientowany w temacie działania sądów w tym kraju. W 90% spraw jest tak, że ofiara wycenia swoje szkody na ileśtam, a sąd przyznaje 1/3-1/4 tej kwoty. Po drugie, nie myl odszkodowania z grzywną. Sąd nałożył na oskarżonego karę GRZYWNY, o odszkodowaniu w wyroku nie ma ani słowa. Po trzecie, owa kupa właśnie podchodzi pod paragraf - chcesz się przekonać, zrób to kiedyś przy Straży Miejskiej. Po czwarte - tak właśnie wygląda sprawiedliwość: jeśli prawo zostało złamane (a zostało, użyto keyloggera celem wykradzenia hasła), należy spodziewać się kary. I tyle. > Nie róbcie z g...a olimpiady proszę Was... Ja juz wyraziłem swoje zdanie. Dziękuje za > czas i życzę naszemu rodzynkowi równie udanych spraw sądowych. Może zacznie dzięki temu > zarabiać na swój wirtualny, arcyważny świat. Widzę, że jesteś tak zaślepiony swoim zacietrzewieniem w tym temacie, że nie jesteś w stanie dopuścić do siebie najprostszych informacji. Wirtualny świat nie ma tu nic do rzeczy, nikt nikogo nie pozywa do sądu za to, że osoba A napadła osobę B w grze Diablo i, po zabiciu postaci osoby B, zabrała mu sprzęt (uprzedzając fakty: to był tylko przykład). W tej sprawie chodziło o dwie kwestie: 1) naruszenie prywatności - wykorzystano nielegalne oprogramowanie (keylogger), zainstalowane na komputerze ofiary bez jej wiedzy, celem pozyskania hasła do jej konta (a zapewne wyciągnięto więcej informacji - przecież mógł się logować do swojego konta w banku, na swoją pocztę itp). Już sam ten fakt jest w naszym kraju karalny, poczytaj sobie kodeks. 2) przywłaszczenie cudzej własności - jeśli ofiara kupiła sprzęt za prawdziwe (a nie wirtualne) pieniądze, to jest to mienie w takim samym stopniu chronione prawem, jak komórka, samochód czy cokolwiek innego. Kradzież takich przedmiotów, mających realną wartość, jest taką samą kradzieżą, jak wyciągnięcie komuś portfela z kieszeni. W bardziej prosty, zrozumiały i przejrzysty sposób wytłumaczyć tego się chyba nie da. Naprawdę nie rozumiem, czemu z taką agresją podchodzisz do całej sprawy (i, szczerze mówiąc, mało mnie to interesuje). Szkoda tylko, że formułujesz wnioski, wykazując jednocześnie brak zorientowania zarówno w danej sprawie, jak i w przepisach polskiego prawa. Oczywiście masz do tego święte prawo, w końcu żyjemy w wolnym kraju, gdzie każdy może mówić to, co mu się podoba, tyle że... może zastanów się na przyszłość, jakie świadectwo wystawiasz samemu sobie w ten sposób. Bo na pewno nie specjalisty w danej dziedzinie. Z mojej strony to tyle w dyskusji z tobą. Chcesz to zrozumieć - zrozumiesz, nie chcesz - nadal będziesz pluł jadem na prawo i lewo. Życzę miłego dnia, więcej spokoju i odrobiny rozsądku. EOT

Nie przeinaczaj tego co pisze... Wiem, ze nalozyl kare, owe slowo widnieje jak BYK w moim poprzednim poscie. Jestem swiadom tego, ze sąd nie zadośćuczynił i nie wypłacił mu rekompensaty za stratę czy jak to tam zwał tylko nałożył grzywnę. Przeczytaj dwa razy to co pisze, bo ja w jednym zdaniu:

Dnia 14.10.2010 o 13:11, Ring5 napisał:

Nom, szczególnie że pozywający ''wycenił się'' na dziewięć stów a sąd orzekł karę dwóch.

Opisałem problem, który Ty uzewnętrzniłeś w swoim wyniosłym wywodzie jak krowie na granicy jakbym pluł tu żółcią na lewo i prawo.Ujmę to po blokowiskowemu. Koleś jest frajerem i ofermą. Nawet jak nie wiedział kto mu to podj... to drogą dedukcji mógł rozkminić, że to ktoś z najblizszego otoczenia tej gry. Po co targać z czymś takim do sądu? Jego prawo? Co drugą Amerykę chcesz z Polski robić gdzie wypłacane są odszkodowania za kubki McDonald z gorącym napojem?A anonimowo kradzione zdjęcia, nieautoryzowane teksty, torrenty... To tez wszystko podchodzi pod paragrafy prawda? Najlepiej niech wszyscy nagle zwalą się na głowe sądom.Mam nadzieje, ze to wydarzenie zostanie ominięte szerokim łukiem, bo jeszcze troche i nieudolna dzieciarnia będzie zasypywać sądy równie żałosnymi pozwami.

Gniewny1j
Gramowicz
14/10/2010 13:25
Dnia 14.10.2010 o 11:55, golic napisał:

Co za bzdura... K..a do roboty zap...lac a nie bawic sie w sprawy sądowe. Dawno nie widzialem takiego idiotyzmu. Do pozywajacego: mam nadzieje, ze ten pseudopozew wart byl znajomosci z tą rodziną złodziejską.Na przyszlosc zajmij sie czyms bardziej odpowiedzialnym spolecznie i moze wyjdz do spoleczenstwa? Skoro to byli bliscy znajomi to nie mozna byloby zalatwic tego po sasiedzku tylko tworzyc takie idiotyzmy w zawalonych sądach? Niektorzy ludzie to naprawde za duzo w d...e maja, tak samo jak z wolnym czasem.

Jesteś głupcem i jakbyś grał w gry MMO i nie miał np również za wiele czasu, i zdobył jakieś super itemy. To na pewno byś się ucieszył że Twoje konto zostało okradzione. Uważam że dobrze się stało bo czas i nerwy poświęcone żeby zdobyć dobry ekwipunek na pewno zdrowo go kosztowały, ale nie ma co robić z 27 latka no life. Sam znam gościa który po pracy gra sobie w WoW-a bo tak się relaksuje i tyle. I Ty myślisz że odzyskał by przedmioty rozmową? Powodzenia, ludzie uważają że są w sieci bez karni i doskonale wiedział co robi okradając go. I śmiem wątpić że to byli jacyś bliscy znajomi, poznali się w grze i tyle.

gctechs
Gramowicz
14/10/2010 13:18
Dnia 14.10.2010 o 12:56, golic napisał:

Nie róbcie z g...a olimpiady proszę Was... Ja juz wyraziłem swoje zdanie. Dziękuje za czas i życzę naszemu rodzynkowi równie udanych spraw sądowych. Może zacznie dzięki temu zarabiać na swój wirtualny, arcyważny świat.

Nie za bardzo rozumiem, dlaczego twoja niechęć do tzw. "no-life''ów" miałaby byćbrana pod uwagę przez wymiar sprawiedliwości? Jeśli sądzisz, że nielegalne przejęcieczyjegoś konta w danej usłudze nie powinno być ścigane - gratuluję. Po mijając jużfakt, że w wiele gier MMO posiada system mikrotranzakcji, a o zawartości na kontachSteam/XBL/PSN nie wspominając.

Ring5
Gramowicz
14/10/2010 13:11
Dnia 14.10.2010 o 12:56, golic napisał:

Nom, szczególnie że pozywający ''wycenił się'' na dziewięć stów a sąd orzekł karę dwóch. Chyba za powaznie do tego podchodzisz. Wedle Twojego toku rozumowania zrobiona kupa w parku podchodzi pod paragraf. Nie chciałbym żyć w takim kraju jaki Ty sobie malujesz.

Po pierwsze, widać, jak bardzo jesteś zorientowany w temacie działania sądów w tym kraju. W 90% spraw jest tak, że ofiara wycenia swoje szkody na ileśtam, a sąd przyznaje 1/3-1/4 tej kwoty. Po drugie, nie myl odszkodowania z grzywną. Sąd nałożył na oskarżonego karę GRZYWNY, o odszkodowaniu w wyroku nie ma ani słowa. Po trzecie, owa kupa właśnie podchodzi pod paragraf - chcesz się przekonać, zrób to kiedyś przy Straży Miejskiej. Po czwarte - tak właśnie wygląda sprawiedliwość: jeśli prawo zostało złamane (a zostało, użyto keyloggera celem wykradzenia hasła), należy spodziewać się kary. I tyle.

Dnia 14.10.2010 o 12:56, golic napisał:

Nie róbcie z g...a olimpiady proszę Was... Ja juz wyraziłem swoje zdanie. Dziękuje za czas i życzę naszemu rodzynkowi równie udanych spraw sądowych. Może zacznie dzięki temu zarabiać na swój wirtualny, arcyważny świat.

Widzę, że jesteś tak zaślepiony swoim zacietrzewieniem w tym temacie, że nie jesteś w stanie dopuścić do siebie najprostszych informacji. Wirtualny świat nie ma tu nic do rzeczy, nikt nikogo nie pozywa do sądu za to, że osoba A napadła osobę B w grze Diablo i, po zabiciu postaci osoby B, zabrała mu sprzęt (uprzedzając fakty: to był tylko przykład). W tej sprawie chodziło o dwie kwestie:1) naruszenie prywatności - wykorzystano nielegalne oprogramowanie (keylogger), zainstalowane na komputerze ofiary bez jej wiedzy, celem pozyskania hasła do jej konta (a zapewne wyciągnięto więcej informacji - przecież mógł się logować do swojego konta w banku, na swoją pocztę itp). Już sam ten fakt jest w naszym kraju karalny, poczytaj sobie kodeks.2) przywłaszczenie cudzej własności - jeśli ofiara kupiła sprzęt za prawdziwe (a nie wirtualne) pieniądze, to jest to mienie w takim samym stopniu chronione prawem, jak komórka, samochód czy cokolwiek innego. Kradzież takich przedmiotów, mających realną wartość, jest taką samą kradzieżą, jak wyciągnięcie komuś portfela z kieszeni.W bardziej prosty, zrozumiały i przejrzysty sposób wytłumaczyć tego się chyba nie da.Naprawdę nie rozumiem, czemu z taką agresją podchodzisz do całej sprawy (i, szczerze mówiąc, mało mnie to interesuje). Szkoda tylko, że formułujesz wnioski, wykazując jednocześnie brak zorientowania zarówno w danej sprawie, jak i w przepisach polskiego prawa. Oczywiście masz do tego święte prawo, w końcu żyjemy w wolnym kraju, gdzie każdy może mówić to, co mu się podoba, tyle że... może zastanów się na przyszłość, jakie świadectwo wystawiasz samemu sobie w ten sposób. Bo na pewno nie specjalisty w danej dziedzinie.Z mojej strony to tyle w dyskusji z tobą. Chcesz to zrozumieć - zrozumiesz, nie chcesz - nadal będziesz pluł jadem na prawo i lewo. Życzę miłego dnia, więcej spokoju i odrobiny rozsądku.EOT

Kirabaxior
Gramowicz
14/10/2010 13:06

Pewnie ten 27 latek życia nie ma, jak płacze w sądzie że go okradli w Mineti... w Metinie.

loczyn
Gramowicz
14/10/2010 13:03
Dnia 14.10.2010 o 12:56, golic napisał:

Nom, szczególnie że pozywający ''wycenił się'' na dziewięć stów a sąd orzekł karę dwóch. Chyba za powaznie do tego podchodzisz. Wedle Twojego toku rozumowania zrobiona kupa w parku podchodzi pod paragraf. Nie chciałbym żyć w takim kraju jaki Ty sobie malujesz.

http://allegro.pl/pro-stal-9-s22-orion-zapraszam-i1265013275.html

Dnia 14.10.2010 o 12:56, golic napisał:

Nie róbcie z g...a olimpiady proszę Was... Ja juz wyraziłem swoje zdanie. Dziękuje za czas i życzę naszemurodzynkowi równie udanych spraw sądowych. Może zacznie dzięki temu zarabiać na swój wirtualny, arcyważny świat.

Kradzież to kradzież. Mam nadzieję, że i ciebie ktoś oszwabi w Internecie na coś ważnego. Pozdrawiam.

JackXPPL
Gramowicz
14/10/2010 13:03

You made my day. :) Epic fail...

Herdalis
Gramowicz
14/10/2010 13:03

>donald125Obywatel14.10.2010, 11:30>Gra także przewiduje by nikomu nie podawać danych swojego konta (rozumiem że nie ukrywał hasła przed >koleżanką, a ona przekazała swojemu bratu). Jeżeli podaje się hasło na lewo i prawo to napewno nie wniesie to nic >dobrego...Człowieku, weź sobie powiększ grafikę i przeczytaj wyrok a nie rzucasz osądami "na prawo i lewo". Jest tam wyraźnie napisane - za pomocą "keylogera".

Herdalis
Gramowicz
14/10/2010 13:01

>donald125Obywatel14.10.2010, 11:30>Gra także przewiduje by nikomu nie podawać danych swojego konta (rozumiem że nie ukrywał hasła przed >koleżanką, a ona przekazała swojemu bratu). Jeżeli podaje się hasło na lewo i prawo to napewno nie wniesie to nic >dobrego...Człowieku, weź sobie powiększ grafikę i przeczytaj wyrok a nie rzucasz osądami "na prawo i lewo". Pisze tam wyraźnie - za pomocą "keylogera".

Golic
Gramowicz
14/10/2010 12:56
Dnia 14.10.2010 o 12:46, Ring5 napisał:

> Sorry ale jak to czytam to krew sie gotuje we mnie. Sądy zawalone są właśnie takimi pseudosprawami > o kure. No pewnie, bo powinny zajmować się jedynie sprawami o morderstwa i przywłaszczenie własności powyżej 20 tysięcy. Poniżej tej kwoty sprawy powinny być oddalane z powodu niskiej szkodliwości społecznej, a pobicia i gwałty powinny być załatwiane na zasadzie samosądów, żeby nie zawracać nikomu głowy. Wtedy będzie ład i porządek, sędziowie będą mieli kuuuuupę czasu na to, żeby martwić się, gdzie ich dzieci mają robić aplikacje... Złamane zostało prawo. Gdybyś nie wiedział, to kradzież hasła nawet do skrzynki mailowej jest karalna. Wyjaśnij mi, z łaski swojej, jaka jest różnica między kradzieżą przedmiotów wartych kilkaset zł (PRAWDZIWYCH) w świecie wirtualnym a w świecie realnym. I tu, i tu doszło do przywłaszczenia cudzej własności. I tu, i tu mamy do czynienia z przedmiotami posiadającymi wartość materialną. Czyli wyczerpane zostały przesłanki z odpowiedniego artykułu. Jest zbrodnia, jest kara. Proste.

Nom, szczególnie że pozywający ''wycenił się'' na dziewięć stów a sąd orzekł karę dwóch. Chyba za powaznie do tego podchodzisz. Wedle Twojego toku rozumowania zrobiona kupa w parku podchodzi pod paragraf. Nie chciałbym żyć w takim kraju jaki Ty sobie malujesz.Nie róbcie z g...a olimpiady proszę Was... Ja juz wyraziłem swoje zdanie. Dziękuje za czas i życzę naszemu rodzynkowi równie udanych spraw sądowych. Może zacznie dzięki temu zarabiać na swój wirtualny, arcyważny świat.

loczyn
Gramowicz
14/10/2010 12:54
Dnia 14.10.2010 o 12:51, golic napisał:

Przypominam Ci jeden istotny szczegol - znal winowajce. Czy Twoj wujek ukradl Ci kiedykolwiek kaszlaka, ktorym codziennie rano targasz po maslanke? Wątpie. Dlatego nie porównuj dwóch tak odmiennych spraw.

Nie znał. Nawet czytać nie potrafisz. Zgłosił na policję, a dopiero później wyszło kto to zrobił. Być może nie bardzo lubi się z tym bratem, hmm? Ja też mam w rodzinie taki element z którym jedynie można "rozmawiać" przez sąd. Na szczęście to daleka rodzina i ja osobiście nie miałem z nich problemów, ale nvm.

Dnia 14.10.2010 o 12:51, golic napisał:

Twoja dedukcja, riposta i przytoczenie kradzieży samochodów niestety także nie była najwyższych lotów.

Twoich i tak się nie da pobić...

loczyn
Gramowicz
14/10/2010 12:51

Ring5, nie licz, że golic Ci cokolwiek wytłumaczy. On jedzie na psychotropach.Co do sprawy - przeciera na pewno szlaki w Polskich sądach. Brakuje jednak mimo wszystko wyroków za tego typu sprawy, oraz np pokrewne typu kradzieże zdjęć z serwisów społecznościowych, wykorzystywanie ich gdzie indziej np kradzież fotki z NK i wstawienie na demoty z durnym podpisem. Przestępstwa elektroniczne powinny być tak samo karalne jak te zwyczajne, ponieważ społeczeństwo coraz bardziej wchodzi w wirtualne życie, a ucieka od tego zwykłego.

Golic
Gramowicz
14/10/2010 12:51
Dnia 14.10.2010 o 12:36, wiciuu napisał:

golic, wyjdź. Jak ci ukradną samochód, to co, nie pójdziesz na policję? No przecież to strata czasu! Rozumiem też, że będziesz wręcz zachwycony, bo bez samochodu będziesz musiał jeździć autobusem, a to znaczy, że "wyjdziesz do społeczeństwa!" Człowieku, zastanów się chwilę nad tym, jakie wypowiedzi publikujesz w sieci, bo swoim postem na pewno nie popisałeś się przemyśleniami... @donald125 Raczej hasło ukrywał, w wyroku jest napisane, że użyto keyloggera, czyli pass został wykradziony. Zgaduję, że pochwalił się dziewczynie, że zdobył jakieś cenne itemy, no i stało się.

Nie porównuj sprawy typa, ktory siedzac sam w domu gral w darmowa gre, nakupil sie jakis itemow i teraz wielce pokrzywdzonym jest. Samochody raczej kradnie sie przewaznie w celach zarobkowych i zlodziejskich. Nie pod...la sie sasiadowi obok albo bratu kolezanki. To sa powazne sprawy a tutaj ewidentnie mamy sprawe jakiegos malolata, ktory: chcial zablysnac/mial za duzo czasu/chcial byc dostrzezony/byl na tyle niedolezny ze nie umial sprawy zalatwic sam.Przypominam Ci jeden istotny szczegol - znal winowajce. Czy Twoj wujek ukradl Ci kiedykolwiek kaszlaka, ktorym codziennie rano targasz po maslanke? Wątpie. Dlatego nie porównuj dwóch tak odmiennych spraw.Twoja dedukcja, riposta i przytoczenie kradzieży samochodów niestety także nie była najwyższych lotów.

Ring5
Gramowicz
14/10/2010 12:46
Dnia 14.10.2010 o 12:39, golic napisał:

Sorry ale jak to czytam to krew sie gotuje we mnie. Sądy zawalone są właśnie takimi pseudosprawami o kure.

No pewnie, bo powinny zajmować się jedynie sprawami o morderstwa i przywłaszczenie własności powyżej 20 tysięcy. Poniżej tej kwoty sprawy powinny być oddalane z powodu niskiej szkodliwości społecznej, a pobicia i gwałty powinny być załatwiane na zasadzie samosądów, żeby nie zawracać nikomu głowy. Wtedy będzie ład i porządek, sędziowie będą mieli kuuuuupę czasu na to, żeby martwić się, gdzie ich dzieci mają robić aplikacje...Złamane zostało prawo. Gdybyś nie wiedział, to kradzież hasła nawet do skrzynki mailowej jest karalna. Wyjaśnij mi, z łaski swojej, jaka jest różnica między kradzieżą przedmiotów wartych kilkaset zł (PRAWDZIWYCH) w świecie wirtualnym a w świecie realnym. I tu, i tu doszło do przywłaszczenia cudzej własności. I tu, i tu mamy do czynienia z przedmiotami posiadającymi wartość materialną. Czyli wyczerpane zostały przesłanki z odpowiedniego artykułu. Jest zbrodnia, jest kara. Proste.

Golic
Gramowicz
14/10/2010 12:39
Dnia 14.10.2010 o 12:00, Henrar napisał:

Nie denerwuj się tak.

Sorry ale jak to czytam to krew sie gotuje we mnie. Sądy zawalone są właśnie takimi pseudosprawami o kure.

Ukradli_mi_Nick
Gramowicz
14/10/2010 12:37

Wkrotce beda skazywac na dozywocie noobkillerow, ktorzy nie daja expic low-levelom w strafach startowych.

wiciuu
Gramowicz
14/10/2010 12:36

golic, wyjdź. Jak ci ukradną samochód, to co, nie pójdziesz na policję? No przecież to strata czasu! Rozumiem też, że będziesz wręcz zachwycony, bo bez samochodu będziesz musiał jeździć autobusem, a to znaczy, że "wyjdziesz do społeczeństwa!" Człowieku, zastanów się chwilę nad tym, jakie wypowiedzi publikujesz w sieci, bo swoim postem na pewno nie popisałeś się przemyśleniami...@donald125Raczej hasło ukrywał, w wyroku jest napisane, że użyto keyloggera, czyli pass został wykradziony. Zgaduję, że pochwalił się dziewczynie, że zdobył jakieś cenne itemy, no i stało się.

kodi24
Gramowicz
14/10/2010 12:31

Popieram;

Ring5
Gramowicz
14/10/2010 12:26
Dnia 14.10.2010 o 12:21, Osiol napisał:

Ale nie wierze, że u nas taką sprawą policja się w ogóle zainteresowała i dodatkowo skazała dupka.

1) Policja do niczego nie jest potrzebna, zawiadomienie można złożyć do prokuratury.2) Od skazywania są sądy, nie policja.

Osiol
Gramowicz
14/10/2010 12:21

W Antyradiu w porannej porze, dowiedziałem się o tym, tylko nie podali tytułu gry. Dodatkowo wspomnieli, że na konto wbił się gość, przesyłając właścicielowi key-logera.Ale nie wierze, że u nas taką sprawą policja się w ogóle zainteresowała i dodatkowo skazała dupka.

Ring5
Gramowicz
14/10/2010 12:04
Dnia 14.10.2010 o 11:59, PinKee napisał:

Niech mi ktoś wytłumaczy, jak można kogoś okraść w MMO?

Przeczytałeś w ogóle o co chodziło w całej sprawie? Nie o kradzież itemków, tylko o kradzież KONTA. Jedna osoba ukradła dane do konta drugiej osobie, a następnie przekazała sobie z tamtego konta cały sprzęt.Czy naprawdę umiejętność czytania ze zrozumieniem ginie w tym narodzie? O_o

Ring5
Gramowicz
14/10/2010 12:02
Dnia 14.10.2010 o 11:36, DainII napisał:

To jest chore! Haha, na bank jakaś mistyfikacja. Nie wierze.

Nie musisz. W to: http://www.policja.pl/portal/pol/1/58793/CBS_rozbilo_grupe_pseudokibicow_z_Bydgoszczy.html też nie musisz wierzyć (artykuł wybrany losowo). Na tym polega życie w wolnym, demokratycznym kraju. Ale Twoja wiara w to (lub jej brak) nic tak naprawdę nie zmienia. Taka jest rzeczywistość.

Henrar
Gramowicz
14/10/2010 12:00

Nie denerwuj się tak.

PinKee
Gramowicz
14/10/2010 11:59

Niech mi ktoś wytłumaczy, jak można kogoś okraść w MMO? Przecież nie da się zabrać drugiemu graczowi itemów bez jego zgody, potrzebne jest kliknięcie w potwierdzenie. Nie da się przecież podejść do kogoś i mu nożem rozpruć plecak, a potem wybierać sobie dobro wszelakie :/

Golic
Gramowicz
14/10/2010 11:55

Co za bzdura... K..a do roboty zap...lac a nie bawic sie w sprawy sądowe. Dawno nie widzialem takiego idiotyzmu.Do pozywajacego: mam nadzieje, ze ten pseudopozew wart byl znajomosci z tą rodziną złodziejską.Na przyszlosc zajmij sie czyms bardziej odpowiedzialnym spolecznie i moze wyjdz do spoleczenstwa? Skoro to byli bliscy znajomi to nie mozna byloby zalatwic tego po sasiedzku tylko tworzyc takie idiotyzmy w zawalonych sądach?Niektorzy ludzie to naprawde za duzo w d...e maja, tak samo jak z wolnym czasem.

DainII
Gramowicz
14/10/2010 11:36

To jest chore! Haha, na bank jakaś mistyfikacja. Nie wierze.

Kreaven
Gramowicz
14/10/2010 11:33

Całkiem to zabawne :) Szkoda, że szukanie mojego portfela nie zakończyło się równie pomyślnie jak wyżej opisana sytuacja. Chociaż i tak jestem dumny z naszej policji. KP na 100% :D

Kryzysowy
Gramowicz
14/10/2010 11:30

Jeśli chodzi o społeczność graczy Metin2.pl to połowa z nich powinna siedzieć :D

Zekzt
Gramowicz
14/10/2010 11:30
Dnia 14.10.2010 o 10:42, Skull3 napisał:

A na jakiej podstawie wycenił te swoje itemki na 900zł? O ile się nie mylę, M2 jest darmowy, ew. ma jakieś płatne rzeczy, ale na bank nie na taką sumę. Powienien podziękować "złodziejowi", może by się opamiętał i zobaczył, że to tylko gra.

Wszystko w zasadzie zależy od tego jaki market ma dana gra. Taki np płatny Lineage 2 też ma spory rynek na serwisach aukcyjnych jak e-bay czy nasze rodzime allegro, gdzie ludzie sprzedają za realna kasę "swój czas" poświęcony na zdobycie konkretnych lootów.Ktoś tam jeszcze pytał jak można dostać karę za kradzież przedmiotu w grze - jak by nie patrzeć jest to bezprawne przywłaszczenie sobie cudzego mienia, analogicznie można dostać karę za np kradzież z cudzej skrzynki mailowej np felietonu który autor miał zamiar gdzieś zamieścić.Wszystko trąci trochę no-lifem na pierwszy rzut oka, ale skoro koleś w dany tytuł mmo gra, skoro czegoś się tam dorabiał kilka miesięcy/lat, to dlaczego okradziony nie może walczyć o swoje ? Swego czasu pocinałem w Ragnaroka [dobre 2 lata] na oficjalnym serwerze eu i gdyby ktoś mi skosił konto czy tez jego zawartość też był bym wyjątkowo niezadowolony takim stanem rzeczy. Nie należy gościa szufladkować od razu w kategorii nerda siedzącego 24/7 przed monitorem. Równie dobrze można by tu przyrównać kradzież sprzętu do wędkowania - jak wy wszyscy którzy wędkowanie postrzegacie jako hobby czuli byście się w takiej sytuacji ? Poszli byście do sadu, to oczywista sprawa - czy to więc oznacza, że siedzicie z wędką 24/7 nad stawem bo rościcie sobie prawo do odzyskania własnych rzeczy ?Trochę tolerancji.

donald125
Gramowicz
14/10/2010 11:30

Gra także przewiduje by nikomu nie podawać danych swojego konta (rozumiem że nie ukrywał hasła przed koleżanką, a ona przekazała swojemu bratu). Jeżeli podaje się hasło na lewo i prawo to napewno nie wniesie to nic dobrego...

misiok6
Gramowicz
14/10/2010 11:18

[quote]Czyli odpowiedzcie mi na pytanie czy każdy którego ktoś zabił w Tibii i zabrał jego rzeczy może iść na policję? Według prawa Kradzież (art. 278 kk) to zabór cudzej rzeczy w celu przywłaszczenia. Pod pojęciem zaboru rozumie się fizyczne wyjęcie rzeczy spod władztwa właściciela. Dotyczy to również przedmiotu pozostawionego przez niego w znanym mu miejscu w zamiarze późniejszego jej zabrania.[/quote] (mam nadzieję, że tak działają tutaj cytaty)Bądź poważny. Co innego jest zabić i zabrać komuś coś w grze, a co innego wejść mu na konto i zabrać rzeczy z gry. Tym bardziej, że z tego co pamiętam, Tibia to otwarte PVP, więc każdy gracz grający w Tibie (jak i w inne MMO z PVP) powinien liczyć się z tą możliwością. I to jest legalne/normalne bo gra to przewiduje.Chcesz lepszy przykład? Eve Online - tam zamiast gild są korporacje, które zrzeszają na prawdę wielkie ilości graczy. Taka korporacja/gildia może być warta też nie lada sumki (zważywszy na to, że w Eve Online te fajniejsze rzeczy można robić dopiero po kilku miesiącach gry), a są przypadki, gdzie jeden gracz w takiej korporacji potrafił zakosić (legalnie, oczywiście, bo gra to przewiduje) cały skarbiec gildi/korporacji, praktycznie ją niszcząc od środka.Wyszukaj sobie na YouTube trailer o Eve Online i efektach motyla (butterfly effect).

Damianuss1
Gramowicz
14/10/2010 11:18

Tak się wkopać, masakra. Kradzież to kradzież, niech ta sytuacja będzie przestrogą dla całej reszty pseudo złodziejaszków.

Nalfein
Gramowicz
14/10/2010 11:09

Rok pozbawienia wolności, ale jaja normalnie.

qrex
Gramowicz
14/10/2010 11:04

Iii tam. Jest to co prawda precedens ale pewnie bardzo rzadko będzie nam jeszcze ujrzeć podobną sytuację. Kradzież to kradzież co jest oczywistą prawdą. Nie ważne czy w rzeczywistości czy w wirtualnym świecie. Jednak mimo wszystko nie wierzę że podobne sytuacje będą się powtarzać. Za powiedzmy dwadzieścia lat i owszem możę to będzie codzienność. Obecnie bardzo rzadki widok.

donald125
Gramowicz
14/10/2010 11:02

Czyli odpowiedzcie mi na pytanie czy każdy którego ktoś zabił w Tibii i zabrał jego rzeczy może iść na policję? Według prawa Kradzież (art. 278 kk) to zabór cudzej rzeczy w celu przywłaszczenia. Pod pojęciem zaboru rozumie się fizyczne wyjęcie rzeczy spod władztwa właściciela. Dotyczy to również przedmiotu pozostawionego przez niego w znanym mu miejscu w zamiarze późniejszego jej zabrania.

Ring5
Gramowicz
14/10/2010 10:53
Dnia 14.10.2010 o 10:41, donald125 napisał:

A tak na serio to jak można kogoś skazać za kradzież w MMO...

A dlaczego nie? Jest to taka sama własność, jak każda inna. Jeśli można kogoś skazać za kradzież filmu czy muzyki, można też skazać za kradzież mieczyka czy zbroi (o samym koncie nie wspominając). Jeśli wydajesz prawdziwe pieniądze na grę, przedmioty w niej zdobyte mają taką samą wartość, jak należące do Ciebie rzeczy w świecie realnym. Są Twoją własnością, której kradzież jest przestępstwem.

R3nO
Gramowicz
14/10/2010 10:53

Kradzież to jest kradzież. I w prawdziwym jak i wirtualnym świecie poświęca się czas, żeby zdobyć daną rzecz. Swoją drogą, ciekawe kim był sędzia wydający wyrok. Pewnie jakiś młody :P

Traitor
Gramowicz
14/10/2010 10:52

No, nareszcie. Mnie osobiście nikt w grach mmo nie okradł, bo zawsze się pilnowałem, ale znam kilka osób, który stracili sporo kasy przez "cwaniaczków". Mam nadzieję, że wkrótce będzie więcej wyroków i "dzieci" wystraszą się na tyle, że przestaną kraść.

masterHADES
Gramowicz
14/10/2010 10:48

No i bardzo dobrze, może się ludzie w końcu nauczą że nawet za kradzież wirtualnego mienia mogą zostać ukarani.

donald125
Gramowicz
14/10/2010 10:44

Oczywiście poprzedni mój post dotyczy Tibii.Przepraszam za błędy.

Henrar
Gramowicz
14/10/2010 10:43
Dnia 14.10.2010 o 10:41, donald125 napisał:

A tak na serio to jak można kogoś skazać za kradzież w MMO...

Można, jeżeli te przedmioty w MMO są warte prawdziwą kasę.Tak czy inaczej, wow, polski wymiar sprawiedliwości stanął na wysokości zadania :)

Skull3
Gramowicz
14/10/2010 10:42

A na jakiej podstawie wycenił te swoje itemki na 900zł? O ile się nie mylę, M2 jest darmowy, ew. ma jakieś płatne rzeczy, ale na bank nie na taką sumę. Powienien podziękować "złodziejowi", może by się opamiętał i zobaczył, że to tylko gra.

donald125
Gramowicz
14/10/2010 10:41

Mam pytanie:5 lat temu kiedy, przez krótki okres czasu, jakiś koleś dwa razy mnie zabił i grindował na szkieletach i otruł minotaura. Czy mogę oskarżyć go o podwójne zabójstwo, znieważenie zmarłych i męczenie zwierząt.Czy możecie napisać ile lat dostanie?A tak na serio to jak można kogoś skazać za kradzież w MMO...

Adham32
Gramowicz
14/10/2010 10:35

Wreszcie widac ze policja pracuje!!Ja osobiscie nie raz zostalem juz okradziony :)