News

Wiedźmin 2 - wszystko, co wiemy do tej pory

Patryk Purczyński, 25.03.2010 11:40 13

Już dziś jedno z najważniejszych wydarzeń w historii polskiej branży gier - zapowiedź i prezentacja gry Wiedźmin 2: Zabójcy Królów. Warto przypomnieć sobie, co o produkcji CD Projekt RED już wiadomo.

18 września 2009. Dla gram.pl ten piątkowy poranek okazuje się niezwykle gorący - w sieci pojawił się właśnie film z Wiedźmina 2! Żadnych oficjalnych komunikatów z obozu twórców, żadnych informacji. Materiał cieszy się olbrzymim zainteresowaniem naszych Czytelników. Nic dziwnego, wszak jest to pierwszy tak wyraźny sygnał, że kontynuacja RPG-a z 2007 roku powstaje! CD Projekt dopiero po pewnym czasie przyznaje się do prac nad Assassins of Kings. Okazuje się, że film wyciekł do sieci przez przypadek, a przygotowano go w celu znalezienia wydawcy.

The Witcher 2: Assassins Of Kings - pierwszy materiał filmowy!

Nie mija tydzień, a sieć obiega wieść o możliwości wyjścia Wiedźmina 2 poza komputery osobiste, czyli swoją macierzystą platformę, na której osiągnęła przecież taki sukces (1,5 miliona sprzedanych egzemplarzy mówi samo za siebie). Nie ma co prawda dokładnych informacji o konsolach (temat ten pojawi się w naszym résumé jeszcze kilkakrotnie). Nietrudno się jednak domyślić, że chodzi najprawdopodobniej o PS3 i Xboksa 360. Tomasz Gop ujawnia ponadto, że do prac nad Wiedźminem 2 zaangażowany jest 50-osobowy zespół, składający się w sporej części z ludzi odpowiedzialnych za "jedynkę".

Wiedźmin 2 również na konsolach.

Po ujawnieniu tych zdawkowych informacji wokół produkcji studia CD Projekt RED zapada medialna cisza. Trwa ona aż do początku 2010 roku, kiedy udaje nam się ustalić, że do oficjalnego ogłoszenia prac nad Wiedźminem 2 dojdzie już wkrótce (wszak dotychczas tego nie uczyniono). Paweł Majak obiecuje nam, że zaraz po prezentacji gry strumień informacji na jej temat zacznie płynąć znacznie żwawiej.

Wkrótce oficjalne ogłoszenie Wiedźmina 2

Na szczegóły dotyczące polskiego RPG-a nie trzeba jednak czekać długo. Jego obraz przybliża zapowiedź w pierwszym w tym roku numerze CD-Action. Jak się później okazuje, CD Projekt RED nie współpracował z redakcją przy powstawaniu tego tekstu, dlatego informacjom w nim zawartym nie można ufać bezgranicznie. Tym niemniej zapowiedź daje pewien obraz tego, czego można się po Wiedźminie 2 spodziewać.

Wiedźmin 2 – nowe informacje

Jeszcze pod koniec stycznia ekipa CD Projekt RED postanawia wznowić redagowanie wiedźmińskiego bloga. Autorzy pierwszego od długiego czasu wpisu zapewniają, że to właśnie ta strona będzie najszybszym źródłem ciekawych informacji na temat "dwójki". Oczywiście dopiero po tym, jak zostanie ona oficjalnie zapowiedziana.

Geralt wraca na bloga, czyli gdzie szukać wieści o Wiedźminie 2

Jeszcze w styczniu dowiadujemy się, że prace nad konsolowym Wiedźminem, znanym jako Powrót Białego Wilka, zostały wstrzymane. Nic nie wskazuje na to, by miały one być wznowione w późniejszym terminie - wszak druga część zawita na konsole!

CDP RED ponownie potwierdza: Powrót Białego Wilka zamrożony

Na początku lutego pojawiają się doniesienia, że Wiedźmin 2 będzie dostępny, oprócz oczywiście pecetów, tylko na jednej z konsol. Szybko jednak uzyskujemy bardziej doprecyzowane informacje. Wydawca chce wprowadzić na rynek wersję konsolową możliwie najbliżej premiery na komputerach osobistych. Najprawdopodobniej będzie to debiut na jednej maszynie. Nie wyklucza to jednak pojawienia się polskiego RPG-a na innych konsolach w późniejszym terminie.

Wiedźmin 2 tylko na jednej konsoli?!

Luty to czas, w którym kolejni producenci i wydawcy deklarują swoje wsparcie dla kontrolerów ruchu: Projektu Natal i PlayStation Move (wtedy znanego jeszcze jako ARC). CD Projekt RED nie jest jednak zbyt przychylnie nastawione do tych technologii i preferuje tradycyjną rozgrywkę. Fakt, machając mieczo-ręką czy mieczo-kijem można by było uszkodzić kilka sprzętów domowych. A tego fani Białowłosego woleliby uniknąć.

Wiedźmin 2 a Natal i ARC

Co do jednego nie ma wątpliwości - twórcy Wiedźmina 2 mierzą ze swoją produkcją bardzo wysoko. Paweł Majak wyznaje, że celem jest średnia ocen powyżej 9/10. Ambitnie, ale inaczej się nie da. W osiągnięciu takich rezultatów mają pomóc szeroko zakrojone działania. Nie tylko na polu produkcji. Aktywni będą też PR-owcy, marketingowcy i społecznościowcy.

Twórcy Wiedźmina 2 mierzą bardzo wysoko.

Nadchodzi marzec, czyli miesiąc, w którym ma dojść do oficjalnej zapowiedzi Wiedźmina 2. Na samym początku CD Projekt uściśla jednak, że chodzi o drugą połowę marca. Trzeba się zatem uzbroić w dodatkowe pokłady cierpliwości. Producent i wydawca nie zamierzają bowiem nic pokazywać przed wspomnianą prezentacją. Szybko ustalamy, że pokaz odbędzie się 25 marca. Będzie stanowić część większej konferencji, na której CD Projekt zaprezentuje swoje plany na dalszą część roku.

Wiedźmin 2 w drugiej połowie marca
Zapowiedź Wiedźmina 2 to element większej imprezy branżowej
Data oficjalnej zapowiedzi gry Wiedźmin 2

Od tego momentu atmosfera wokół Zabójców Królów gęstnieje. W sieci pojawia się pierwszy zwiastun, CD Projekt ogłasza współpracę z Agorą, poznajemy też przybliżoną datę premiery. Wreszcie polska firma wydawnicza, nie wstrzymując się do szumnie zapowiadanej konferencji, oficjalnie zapowiada Wiedźmina 2. W przeddzień prezentacji na światło dzienne wychodzą obrazki i pełna wersja wypuszczonego wcześniej filmu.

Wiedźminowy maratonik w ten sposób dobiega końca. Każdy koniec to jednak nowy początek. A ten będzie nie byle jaki. Właśnie dziś w warszawskim klubie Loft44 druga część produkcji CD Projekt RED zostanie zaprezentowana. Nasi wysłannicy są już na miejscu. Pokaz będą dla Was relacjonować na żywo. Do 14.00 - antrakt.

najnowsze