Wyciskacze łez, czyli najbardziej poruszające sceny w grach – ranking TOP 10

Mateusz Mucharzewski
2022/05/07 12:00
3
0

Kto powiedział, że gry nie muszą być wzruszające? Niektóre wręcz powinny być sprzedawane z chusteczkami. Uwaga, będą spoilery!

Wyciskacze łez, czyli najbardziej poruszające sceny w grach – ranking TOP 10

Nic tak mocno nie wpływa na nas jak wysokie emocje. Złość, gniew, radość czy wzruszenie. Wielkim osiągnięciem dewelopera jest wywołanie u gracza takiego efektu. Dzisiaj doceniamy te studia, które wzniosły się na wyżyny i sprawiły, że nie jeden odbiorca ich dzieła uronił łezkę.

Mocno wzruszających gier nie ma zbyt wiele, a więc znalezienie dziesięciu produkcji nie było łatwe. Oczywiście na wstępie ostrzegam, że cały artykuł będzie zawierał spoilery. Zachęcam też do ostrożnego dzielenia się swoimi typami w komentarzach. Starajmy się nie psuć nikomu zabawy. Jeśli więc ktoś ma jakieś obawy, polecam w pierwszej kolejności zwracać uwagę na nagłówki, które dosyć ogólnie opisują o jakich scenach mówimy.

Duck i Katjaa w The Walking Dead

Growe The Walking Dead pełne jest emocjonujących scen, ale jedna bez wątpienia wybija się ponad ten wysoki poziom. Chodzi o wątek trzyosobowej rodziny, której koszmar zaczyna się kiedy Duck, najmłodszy z nich, zostaje ugryziony przez zombie. W tym momencie każdy wie co musiało się wydarzyć. Dramaturgii tej scenie dodaje fakt, że z jednej strony mówimy o dziecku, z drugiej całość została zgrabnie rozciągnięta w czasie. Na naszych oczach chłopiec stopniowo tracił siły aż wreszcie jest o krok od stania się nieumarłym. Twórcy świadomie kazali nam patrzeć na to przez jakiś czas, aby w finale pokazać dramat bezradnych rodziców, którzy muszą zabić własne dziecko. Kiedy jednak wydawało się, że to koniec koszmaru, za spust pociągnęła doszczętnie załamana matka.

Obejrzyj scenę na YouTube

Duck i Katjaa w The Walking Dead, Wyciskacze łez, czyli najbardziej poruszające sceny w grach – ranking TOP 10

Prolog The Last of Us

Każdy zaczynając The Last of Us musiał się spodziewać pewnych rzeczy. Mimo wszystko Naughty Dog zaczęło spokojnie, od dosyć sielankowej sceny, w której Joel spędza czas ze swoją córką. Kiedy jednak zaczyna się robić gorąco, dzieją się rzeczy niezwykłe. Nie ma co tutaj dużo pisać, moment w którym żołnierz strzela do bohaterów i rani dziewczynkę to jedna z najmocniejszych scen w całej historii gier wideo. Widok cierpiącego dziecka w objęciach bezradnego ojca jest porażający. Ktoś odpalając The Last of Us mógł się spodziewać pasjonującej gry, a otrzymał emocjonalne uderzenie w sam środek serca. Miała być zabawa, a tu trzeba wycierać mokrą od łez twarz. Niewykluczone, że to najlepszy prolog jaki kiedykolwiek widzieliśmy w grach wideo.

GramTV przedstawia:

Obejrzyj scenę na YouTube

Prolog The Last of Us, Wyciskacze łez, czyli najbardziej poruszające sceny w grach – ranking TOP 10

Dom i Maria w Gears of War 2

Po pierwszej, bardzo oszczędnej w kwestii fabuły części Epic Games zdecydowało, że w kontynuacji chce mocno postawić na opowieść. Wielu serię Gears of War ciągle postrzega przez pryzmat mięśniaków z karabinami, ale będąc uczciwym nie można jej odmówić siły scenariusza. Bardzo mocno widzieliśmy to w drugiej odsłonie, w której zamknięty był wątek Dominica poszukującego swojej żony. Temat porwań ludzi przez Szarańczę był w tej odsłonie poruszany dwa razy i zawsze kończył się mocnym akcentem. Sytuacja z tym małżeństwem jest jednak wyjątkowa. Twórcy z dużą gracją zaserwowali nam emocjonalny rollercoaster zaczynający się momentem radości, który szybko przechodzi w ogromny ból i cierpienie. Dodajmy jeszcze finał sceny, w którym odchodzący na bok Markus tylko słyszy to, co musiało się wydarzyć.

Obejrzyj scenę na YouTube

Dom i Maria w Gears of War 2, Wyciskacze łez, czyli najbardziej poruszające sceny w grach – ranking TOP 10
Komentarze
3
Lucek
Gramowicz
07/05/2022 18:13

Przejrzałem swoją bibliotekę gier i muszę przyznać że trudno mi zaleźć jakiś wyciskający łzy moment. Najbliższe tego było spotkanie z psem (konieczny perk umożliwiający rozmowę), w lochach, na więziennej wyspie w Divinity: Original Sin 2. Co innego poruszające i dramatyczne historie niektórych npc'ów. Tych trochę było, ale najbardziej zapadła mi w pamięci historia Aribeth de Tylmarande z Neverwinter.

Mass Effecty - tu chyba zależy czy ktoś grał miękką fają czy rengatem ;P , chociaż mimo że mój Szepart był harcerzem to jakoś nie poruszył mnie specjalnie los Mordina czy tego robota. A te przerywniki senne były tylko irytujące.

Nalfein
Gramowicz
07/05/2022 17:54

Żeby stworzyć taką listę i nie umieścić na niej ani jednej gry japońskiej to trzeba było naprawdę się postarać.

BLyy
Gramowicz
07/05/2022 17:39

Moim zdaniem z The Walking Dead bardziej wzruszająca scena była, kiedy prosiliśmy Clementine o zastrzelenie głównego bohatera, aby ten się nie przemienił. Tak samo w drugim sezonie pożegnanie się z Kennym. 

Brakuje mi tutaj jakiegoś nawiązania do trylogii Mass Effect, bo tam takich momentów nie brakowało, jak śmierć Mordina, Legiona czy samego Sheparda. Pozdrawiam.