TOP 10: najważniejsze premiery gier planszowych w I kwartale

Patryk Purczyński
2023/03/30 15:10
1
1

Od mocnego uderzenia rozpoczyna się w świecie planszówek 2023 rok. Mamy trzy adaptacje słynnych gier wideo, długo wyczekiwane premiery, mózgożerne euraski i coś dla fanów Star Warsów.

Końcówka roku jak zwykle dała w kość portfelom fanów planszówek, ale po zmianie kalendarza polscy wydawcy wcale nie zdjęli nogi z gazu. Po części jest to efekt przerzucenia kilku premier na pierwszy kwartał, ale nie brakowało i tytułów od początku zaplanowanych na początek 2023 roku. Jeśli planujecie więc rozłożyć nowy kawał tektury na stole, naprawdę jest z czego wybierać. Przekonajcie się zresztą sami zapoznając się z naszym przeglądem najważniejszych premier gier planszowych ostatnich trzech miesięcy!

Frostpunk: Gra planszowa

Frostpunk: Gra planszowa, TOP 10: najważniejsze premiery gier planszowych w I kwartale

Planszowa adaptacja cenionej gry komputerowej o przetrwaniu w warunkach ekstremalnej zimy. Gracze zakładają obóz wokół generatora ciepła, który stanowi jedyną szansę na przeżycie śnieżnej apokalipsy. Ludność zgromadziła nieco zasobów na początek, ale nie wystarczą one na długo. Dlatego też trzeba wysłać ludzi do pracy, by zebrali węgiel, drewno, postawili budynki zapewniające schronienie i inne, podstawowe udogodnienia. Można też uchwalić prawo zapewniające mieszkańcom pewne udogodnienia lub ograniczające ich swobody i komfort życia. W tej grze wszystko ma jednak swoje konsekwencje, dlatego każdą decyzję trzeba bardzo ostrożnie przeanalizować.

Rozgrywka we Frostpunku: Grze planszowej oparta jest na dwóch odnogach. Pierwszą jest system worker placement. Mieszkańców obozowiska można w każdej rundzie wysłać do pracy celem zebrania zasobów, wykorzystania zdolności budynków (np. szpital leczy chorych, chata myśliwych pozwala zebrać jedzenie, a tartak przekształcić drzewa w drewno), odkrywania nowych płytek terenu czy stawiania kolejnych budynków. Drugą jest system konsekwencji. W każdej rundzie dobieramy kartę poranka, na której zapisana jest treść wydarzenia, a następnie decydujemy się na jedną z opcji. Zwykle oznacza ona konieczność wtasowania do talii zmierzchu wskazanej karty. Jedną z nich trzeba będzie dobrać na późniejszym etapie rundy. Kluczowe jest zasilanie generatora węglem. Pozwala to wykonywać pracę oraz spędzać noc w cieple. Nieogrzani ludzie chorują, a w końcu umierają. Gracze muszą też pilnować poziom morale. Jeśli mieszkańcy stracą całą nadzieję lub ich złość za bardzo wzrośnie, gra również kończy się porażką. Frostpunk oferuje kilka scenariuszy różnicujących zasady. Cel we wszystkich pozostaje jednak ten sam: przetrwanie.

Więcej o Frostpunku dowiecie się z naszej recenzji.

GramTV przedstawia:

  • Wydawca: Rebel
  • Dla kogo: 1-4 graczy

Strona 1/11
Komentarze
1
Veridiana
Gość
01/04/2023 16:41

Absolutnie rewelacyjna gra! Od momentu zakupu nie schodzi ze stołu. Strategia, taktyka i przygoda w jednym, a do tego tona klimatu. Rozrywka warta swojej ceny. Gorąco polecam! Aczkolwiek nie dla nowicjuszy ze względu na złożoność zasad.