Test IRDM RGB DDR4 2x8 GB 3600 MHz CL 18 - Micron E-Die w akcji

Paweł Rudy
2022/05/20 13:00
0
1

Pamięci IRDM RGB przecierają szlaki przede wszystkim pod względem stylistycznym, jako że do tej pory z egidą tej marki próżno było szukać czegoś z iluminacją.

Test IRDM RGB DDR4 2x8 GB 3600 MHz CL 18 - Micron E-Die w akcji

Dwie kości DDR4 o pojemności 8 GB każda, które po wpięciu do komputera rozświetliły się intensywną łuną, były więc dla mnie sporym zaskoczeniem, szczególnie przez pryzmat cen, jakie kiedyś przychodziło płacić za takie “uładnienia”.

W końcu propozycja od IRDM to wydatek rzędu 359 zł, przy czym dostajemy taktowanie na poziomie 3600 MHz, które najlepiej pasuje do większości nowoczesnych platform.

IRDM RGB DDR4 2x8 GB 3600 MHz CL 18 – w sam raz dla mas

Dobór i konfiguracja pamięci RAM w komputerze nie jest dziś wielkim wyzwaniem. Zawdzięczamy to “dorosłym” platformom od Intela i AMD, które na dziś nie zgłaszają kłopotów z kompatybilnościami, oraz profilom XMP, serwującym stabilne opóźnienia i nieprzesadzone napięcia do ich utrzymania.
Przy recenzowanym modelu postawiono na tytularne CL 18-22-22-42 i 1,35 V. Można powiedzieć, że producent ustalił swój profil XMP dość konserwatywnie, jednak w swoim przedziale cenowym nie ma wielu konkurentów z kolorową “grzywką” i dużo lepszą specyfikacją bazową.
Zejście do naciąganego CL 17 potrafi przynieść ok. 3-4% przyrostu wydajności przy dobrych wiatrach, co jest z perspektywy użytkownika nie do wyłapania, a może prowadzić do niestabilności na przestrzeni wielu sztuk, sprzedawanych masowo.
Podobnie jak z procesorami, pamięci DDR też podlegają loterii krzemowej, więc przy wieczystej gwarancji producenta lepiej postawić na wolniejsze, ale pewniejsze ustawienia, które posłużą bez zająknięcia przez całą kadencję PCta.
W końcu nic nie stoi na przeszkodzie, by opóźnienia pamięci ustalić ręcznie. Na moich sztukach bez zmiany napięcia udało mi się zejść do CL 17-19-19-36, czyli jest drobne pole do popisu, choć nie przekłada się na jakieś porażające zmiany w wydajności.
Dopiero sięgnięcie po coś na Samsung B-Die z ciasnym CL 14 daje odczuwalny skok FPS w grach. Dopłata do takich kości jest jednak znaczna i moim zdaniem nie ma wielkiego sensu dla większości z nas.
Tak ekstremalne konfiguracje są raczej domeną entuzjastów, którzy i tak nie korzystają z XMP, więc jego obecność ma jedynie zaznaczać klasę pamięci.

Specyfikacja i testy

Specyfikacja i testy, Test IRDM RGB DDR4 2x8 GB 3600 MHz CL 18 - Micron E-Die w akcji

Pamięci IRDM RGB DDR4 zostały oparte o kości Micron E-Die w jednostronnym układzie 8 x 1024Mb.

Dokładne ustawienia profilu XMP możesz odczytać z okienek po prawej stronie, te po lewej są sugestią do agresywniejszego podkręcania na platformie AM4, jeżeli rozważasz podnoszenie napięcia.

Podsumowanie

W realnym rozrachunku najbardziej odczuwalny jest skok z 3200 MHz na 3600 MHz i to do niego powinno się dążyć z tańszymi pamięciami. Dołożenie podświetlenia RGB to wisienka na torcie, z której polski producent do tej pory rezygnował, ale teraz dołożył ją w pełnej krasie, gwarantując kompatybilność z czołowymi producentami płyt głównych, które łuną sterują.

Podsumowanie, Test IRDM RGB DDR4 2x8 GB 3600 MHz CL 18 - Micron E-Die w akcji

GramTV przedstawia:

W grach różnica wydajności między bezpośrednimi konkurentami “pamięciowymi” jest marginalna i jeżeli miałbym dokładać pieniądze do PC w celu poprawy ilości FPS, patrzyłbym w stronę nowszego procesora z większą ilością cache no i oczywiście karty graficznej, która przeważnie idzie na pierwszy ogień.

Testowane pamięci IRDM RGB DDR4 2x8 GB 3600 MHz CL 18 dobrze wpisują się w tę filozofię, jeżeli oprócz mocy zależy Ci też na podświetleniu, bo w swoim przedziale cenowym jawią się jako jedna z sensowniejszych opcji.

Materiał powstał we współpracy z IRDM

9,5
Pamięci IRDM RGB 2x8 GB 3600 MHz CL 18 będą zgrywać się z większością popularnych obecnie platform, dodając im kurażu atrakcyjnym podświetleniem.
Plusy
  • Uniwersalnie dobre taktowanie
  • Przyjemna realizacja RGB
  • Wieczna gwarancja
Minusy
  • W teorii opóźnienia mogą być fabrycznie lepsze
Komentarze
0



Nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Napisz komentarz jako pierwszy!