Reportaż: Jak w 10 dni prawnicy uratowali przejęcie Activision Blizzard

Mateusz Mucharzewski
2024/01/22 11:00
5
2

Prawie 2 lata trwało dopinanie największego przejęcia w historii Microsoftu. Szczęśliwego finału nie byłoby jednak gdyby nie pewne 10 dni.

Reportaż: Jak w 10 dni prawnicy uratowali przejęcie Activision Blizzard

O przejęciu Activision Blizzard przez Microsoft powiedziano już wiele, przede wszystkim od strony branży elektronicznej rozrywki, wpływu transakcji na jej przyszłość, gier czy procesu przeciwko FTC. Za tym wszystkim stoi niezwykła historia, która być może idealnie nadawałaby się na temat sezonu serialu W garniturach. Widać w niej jak w soczewce jak skomplikowana, miliardowa machina Microsoftu doprowadziła do tej historycznej transakcji. Machina, co ważne, rozpędzana już od ponad 20 lat. Bez niej do niczego by nie doszło. Swoje odegrała też jakże odmienna historia o tym, jak na kolanie trzeba było ratować wartą ponad 70 mld dolarów umowę. To wszystko na barkach jednej kobiety. W dodatku takiej, której pojęcie o branży gier było dosyć mgliste.

Od momentu ogłoszenia przejęcia w styczniu 2022 roku było wiadomo, że Microsoft ma do pokonania trzy duże przeszkody - FTC w USA, Komisję Europejską w Unii Europejskiej oraz CMA w Wielkiej Brytanii. Pierwsza z instytucji kierowana jest przez Linę Khan, urodzoną w Londynie prawniczkę znaną z wyjątkowej zaciekłości w walce z korporacjami z tzw. Big Tech. Unia Europejska z kolei mocno dba o równy dostęp do rynku, często wymuszając na technologicznych korporacjach zaprzestanie swoich monopolistycznych praktyk. Najmniejszym problemem wydawali się Brytyjczycy. Jak na złość oni też zablokowali transakcję, co w tamtym momencie było wielkim zaskoczeniem. Wydawało się, że problemem będzie tylko FTC.

Lina Khan
Lina Khan

GramTV przedstawia:

O ile z CMA można było się dogadać, tak w przypadku Federalnej Komisji Handlu trzeba było się bić w sądzie. Dla FTC był to proces historyczny. William Kovacic, który w latach 2008-2009 kierował instytucją, powiedział że sprawa Activision Blizzard to największe wyzwanie stojące przed agencją antymonopolistyczną za kadencji prezydenta Joe Bidena. Stwierdził wręcz, że proces będzie “historyczną bitwą”. FTC wyliczyło, że transakcja przełoży się na przepływ 20% użytkowników z PlayStation do ekosystemu Xboksa, a także zbuduje monopolistyczną pozycję na rodzącym się rynku streamingu. Obietnice Microsoftu o pozostawieniu Call of Duty na platformie Sony były szybko odrzucane. FTC twierdzi, że gigant z Redmond to samo deklarował kupując ZeniMax Media i nie dotrzymał słowa. Lina Khan w podobnej sprawie miała już jeden duży sukces. W 2019 roku Nvidia zrezygnowała z wartego 40 mld dolarów przejęcia producenta chipów ARM właśnie ze względu na regulatorów. Ci (w USA i Europie) nie uwierzyli w zapewnienia, że technologiczny gigant nadal będzie sprzedawać produkty nowej spółki wszystkim zainteresowanym.

Zanim przejdziemy do konkretów musimy spojrzeć na kilka dat. FTC złożyło pozew o zablokowanie transakcji w grudniu 2022 roku, prawie rok po ogłoszeniu transakcji. Dopiero jednak w czerwcu 2023 roku Federalna Komisja Handlu poprosiła sąd o czasowe wstrzymanie przejęcia. To wymusiło wrzucenie najwyższego biegu. Microsoft poprosił wtedy o przyspieszenie procesu. W przeciwnym wypadku tempo w jakim sprawą będzie się zajmować FTC i Sąd Administracyjny sprawi, że z transakcji trzeba będzie się wycofać. Prawnicy producenta Xboksa mieli wtedy dokładnie 10 dni na przygotowanie się. Mimo wszystko wygrali.

Komentarze
5
Ava Ax
Gramowicz
23/01/2024 23:56

Hm, kobieta, Liana Khan. Sama jedna na swych wątłych acz silnych ramionach, niosła i uniosla ogromny ciężar, w zdominowanym przez mężczyzn świecie.

Dodajmy jeszcze, że ci mężczyźni należą do najbardziej wrednej i podłej grupy czyli biahete

Spar1988
Gramowicz
22/01/2024 19:07

Przeczytałem , super się czytało. Fajnie dowiedzieć się czegoś od tej strony, czekam na więcej.

ManolitoPL
Redaktor
22/01/2024 13:39
Thadrion napisał:

Aż założyłem konto aby napisać komentarz. Więcej takich ciekawych artykułów! :)

Dzięki! Planuję, aby tekstów z tego formatu było więcej, chociaż są dosyć czasochłonne w realizacji. Na pewno jednak coś jeszcze się pojawi :)
Trwa Wczytywanie