Najlepsze filmy 2023 roku. 15 produkcji, które trzeba zobaczyć

Radosław Krajewski
2024/01/14 10:00
6
1

Zdecydowanie był to dla filmów jeden z najlepszych lat od dawna.

Rozpoczynamy nasze pierwsze filmowe podsumowanie 2023 roku. Dla całej branży filmowej był to rok pełen zmian, zarówno jeżeli chodzi o prawa pracownicze aktorów i scenarzystów, które zostały wywalczone na drodze strajku, jak również przemian w samych wytwórniach, szczególnie w Disneyu, które rozczarowały swoimi propozycjami w ubiegłych dwunastu miesiącach.

Najlepsze filmy 2023 roku. 15 produkcji, które trzeba zobaczyć

Mimo wszystko pod względem filmowym był to bardzo udany rok i otrzymaliśmy wiele produkcji, które aspirują do miana arcydzieł, jak Duchy Inisherin, czy Aftersun. Nie brakowało również wysokobudżetowych produkcji najwyższej jakości, żeby tylko wymienić Johna Wicka 4 i Spider-Mana: Poprzez uniwersum. W końcu był to rok Barbie i Oppenheimera, ale w poniższym zestawieniu znajdziecie tylko jedną ze wspomnianych produkcji.

Wśród najlepszych filmów nie mogło również zabraknąć mniejszych tytułów, którym udało się przebić do mainstreamu i zainteresować nimi szeroką publiczność. Jak również jednej szczególnej zagranicznej produkcji, która pod sam koniec ubiegłego roku wpłynęła na wiele topek najlepszych filmów. Zapraszamy więc do zapoznania się z naszą listę najlepszych filmów ubiegłego roku.

Wyróżnienia: Gra fortuny, Strażnicy Galaktyki 3, Reality, Mission: Impossible - Dead Reckoning - Part One, Nie jesteś zaproszona na moją bat micwę, Znachor, Niebezpieczny kochanek, Wonka, W trójkącie, Niebezpieczni dżentelmeni, Tar, How to Have Sex.

15. Saltburn

Najnowszy film Emerald Fennell, reżyserski Obiecującej. Młodej. Kobiety. ominął polskie kina i tuż przed świętami zadebiutował na należącej do Amazona platformie Prime Video. Produkcja przedstawia historię biednego chłopaka Olivera, który rozpoczyna naukę w prestiżowej szkole z internatem, w której na swej drodze spotyka zamożnego Felixa, którego rodzina posiada ogromną posiadłość. Niedługo później Oliver zaprzyjaźnia się ze szkolną gwiazdą, co prowadzi do nieoczekiwanej tragedii.

15. Saltburn, Najlepsze filmy 2023 roku. 15 produkcji, które trzeba zobaczyć

GramTV przedstawia:

Fennell w swoim filmie krytykuje światowe elity, których wyrachowanie, poczucie wyższości i fałszywy altruizm niszczy wszelkie społeczne normy. Saltburn jest niczym nieoficjalna ekranizacja Zagłady domu Usherów Edgara Allana Poego, zawierająca mnóstwo atrakcyjnych dla widza zwrotów akcji, tajemnic i nieoczekiwanego szoku. Do tego świetna warstwa techniczna i wspaniały Barry Keoghan w głównej roli.

14. Godzilla Minus One

Chyba nikt nie spodziewał się tak wielkiego sukcesu japońskiego filmu o Godzilli, który stał się wielkim hitem na całym świecie. Ale za triumfem produkcji stały konkretne czynniki, które jeszcze mocniej obnażyły współczesne wady amerykańskiego przemysłu filmowego.

14. Godzilla Minus One, Najlepsze filmy 2023 roku. 15 produkcji, które trzeba zobaczyć

Przede wszystkim Godzilla Minus One to genialne widowisko, które świetnie prowadzi zarówno dramatyczną historię głównych bohaterów, jak samą akcję, gdzie potężny potwór sieje zniszczenie w japońskim mieście, które jeszcze nie zdążyło podnieść się po porażce podczas II wojny światowej. Pomimo skromnego budżetu film wygląda lepiej od większości amerykańskich blockbusterów, a zobaczenie w kinie sceny, w której Godzilla korzysta ze swojego atomowego oddechu, jest jednym z najlepszych filmowych momentów ubiegłego roku.

13. Bo się boi

Ari Aster nie zawodzi. Reżyser Dziedzictwo. Hereditary i Midsommar. W biały dzień po czteroletniej przerwie powrócił z nowym filmem. Bo się boi nie jest jednak typowym horrorem, a dramatem psychologicznym, choć filmowiec pozostał wierny swojej poprzedniej twórczości i w tej produkcji nie brakuje elementów z kina grozy, które pogłębiają historię ogarniętego szaleństwem głównego bohatera.

13. Bo się boi, Najlepsze filmy 2023 roku. 15 produkcji, które trzeba zobaczyć

Bo się boi opowiada wyczerpującą historię o traumie, nieprzepracowanych problemach z dzieciństwa, które doprowadzają tytułowego Bo na skraj swojej poczytalności. To głębokie i poruszające stadium ludzkiej psychiki i ostra krytyka nadmiernego spożywania leków. I tylko żal, że zakończenie nie jest równie dobre, jak cała reszta filmu.

Komentarze
6
prostik
Gramowicz
15/01/2024 09:59
Mikołaj napisał:

+1 za brak barbie. To jest takie goovno że oczy i uszy krwawią. 

Zgadzam się, dla mnie filmowe rozczarowanie roku.

Mikołaj
Gramowicz
14/01/2024 22:32

+1 za brak barbie. To jest takie goovno że oczy i uszy krwawią.  

Bruce_666
Gramowicz
14/01/2024 19:13
wolff01 napisał:

Godzilla była grana na wyłączność Multikina i seansów było sporo.

U mnie z multikinem nie po drodze. Bym musiał przejechać prawie całe miasto.
Trwa Wczytywanie