Najlepsze filmy 2022 roku – TOP 15 produkcji, których nie możecie pominąć

Radosław Krajewski
2023/01/03 16:00
2
1

Największe filmowe hity nie zawiodły, ale to był udany rok również dla mniejszych produkcji.

Czas na nasze drugie filmowe podsumowanie, tym razem z listą najlepszych produkcji minionych już dwunastu miesięcy. W 2022 roku otrzymaliśmy wiele najwyższej jakości hitów, na czele z Top Gun: Maverick, Batmanem, czy wciąż święcącym triumfy Avatarem: Istotą wody. Bardzo dobrze sprawdziło się również kino niezależne, na czele z Córką, czy Red Rocket. Wśród najlepszych filmów 2022 roku nie mogło również zabraknąć dwóch propozycji z polski, a do zestawienia załapał się nawet film Marvela. Zapraszamy więc do zapoznania się z naszą listą filmów, które w ubiegłym roku okazały się najlepsze.

Najlepsze filmy 2022 roku – TOP 15 produkcji, których nie możecie pominąć

Przypominamy również o liście najgorszych filmów 2022 roku, którą znajdziecie w tym miejscu.

Wyróżnienia: Taniec młodości, Chip i Dale: Brygada RR, Krzyk, Wilkołak nocą, Belfast, Następstwa, Apollo 10 1/2: Kosmiczne dzieciństwo, Wszystko wszędzie naraz, Czarny telefon, Paryż, 13. Dzielnica, Buzz Astral, Elvis, Nie!, Bodies Bodies Bodies, Terrifier 2. Masakra w święta, Rosaline, Bilet do raju, Barbarzyńcy, Pearl, Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu, Menu, Na zachodzie bez zmian, Dzika noc, Guillermo del Toro: Pinokio.

15. Tragedia Makbeta

Ekranizacji słynnej sztuki Williama Szekspira jest bez liku, a raptem kilka lat temu mogliśmy obejrzeć wierną adaptację z Michaelem Fassbenderem. Jednak Joel Coen w swoim pierwszym od dawna projekcie bez udziału brata, wybrał właśnie to klasyczne i niezapomniane dzieło wielkiego mistrza, przedstawiając kolejną interpretację historii szkockiego króla Makbeta. I gdy w warstwie fabularnej nikt nie będzie zaskoczony, tak Tragedia Makbeta to przede wszystkim wizualne arcydzieło, dopieszczone w najmniejszych szczegółach.

15. Tragedia Makbeta, Najlepsze filmy 2022 roku – TOP 15 produkcji, których nie możecie pominąć
Foto: Apple TV+

Filmy Coenów zawsze cechowały się silną stylistyką, która idealnie współgrała z historią, narracją i bohaterami. Nie inaczej jest w Tragedii Makbeta, której czarno-biała estetyka pogłębia skomplikowany charakter tytułowego bohatera, który popada w coraz większy obłęd i szaleństwo. Ogląda się to jak najwyższej jakości teatr, ze świetną rolą Denzela Washingtona, a postawienie nacisku na grę światła i cienia dopełnia fatalistycznego obrazu całości. Zdecydowanie jedna z najlepszych ekranizacji sztuki Szekspira, jaka kiedykolwiek powstała.

14. Doktor Strange w multiwersum obłędu

Marvel nie miał za sobą zbytnio udanego roku. Thor: miłość i grom okazał się porażką, a druga część Czarna Pantery nie była tak dobra i świeża, jak pierwsza odsłona. Z trzech kinowych filmów jedynie Doktor Strange w multiwersum obłędu pozytywnie zaskoczył, udowadniając, że gdyby studio pozwoliło reżyserom na nieco więcej kreatywnej wolności i zabawy formą, otrzymywalibyśmy więcej takich autorskich filmów z mocną i charakterystyczną stylistyką.

14. Doktor Strange w multiwersum obłędu, Najlepsze filmy 2022 roku – TOP 15 produkcji, których nie możecie pominąć
Foto: Marvel Studios

GramTV przedstawia:

Horrorowe wpływy Sama Raimiego widać w drugiej części Doktora Strange’a bardzo wyraźnie. Film niespodziewanie zawiera wiele elementów kina grozy, których po superbohaterskiej produkcji raczej nie należałoby oczekiwać. Doktor Strange w multiwersum obłędu nie jest także wolny od wielu niespodzianek dla fanów, zaskakując zwrotami fabularnymi i świetną antagonistkę, jak również doskonałymi scenami akcji, w tym niezapomnianą sekwencją bitwy między Strange’ami. Oby więcej takiego kina od Marvela.

13. Trzynastu

Tymi dramatycznymi wydarzeniami z Tajlandii żył cały świat w 2018 roku. Dwunastu nastoletnich chłopców i ich opiekun zostali uwięzieni w jednej z jaskiń podczas ulewy, nie mogąc wydostać się przez 18 dni. Na ratunek ruszyli tajlandzcy nurkowie, którzy przy pomocy ekspertów z Wielkiej Brytanii, USA i Australii, zdołali wszystkich uratować. Na hollywoodzką ekranizację tych wydarzeń nie musieliśmy długo czekać i Ron Howard przedstawił opowieść o dzielnych nurkach w swoim najnowszym filmie.

13. Trzynastu, Najlepsze filmy 2022 roku – TOP 15 produkcji, których nie możecie pominąć
Foto: Amazon Prime Video

Choć zdarzenie otrzymało swoje prawie szczęśliwe zakończenie, które poznał cały świat, to reżyser zafundował w swoim filmie prawdziwie emocjonalną przejażdżkę. Trzynastu trzymają w napięciu od pierwszej do ostatniej minuty, a świetne role Viggo Mortensena i Colin Farrell jedynie pogłębiają poczucie, że otrzymaliśmy doskonale skrojoną historię, która nie zawiera tanich i sztucznych emocjonalnych szantaży.

Komentarze
2
Mikołaj
Gramowicz
06/01/2023 22:26

Za dużo holiłudu na liście 

MisticGohan_MODED
Gramowicz
03/01/2023 17:18

Druga część Top Gun miłym zaskoczeniem.