Laptop czy komputer do gier – co wybrać?

Artykuł sponsorowany
2023/05/16 13:00

Profesjonalny sprzęt to niezbędny element wyposażenia każdego gracza. Wiele osób zastanawia się jednak, co się lepiej sprawdzi – laptop czy komputer do gier. Co wybrać?

Wybór sprzętu, który ma służyć do gier, nie jest prostym zadaniem. Zwykłe laptopy i komputery stacjonarne o standardowych parametrach nie sprawdzą się jako sprzęt dla graczy. Konieczne są bowiem wydajne podzespoły, które zapewniają sprawne działanie podczas grania i wytrzymują intensywną eksploatację. Wiele osób zastanawia się, co lepsze – komputer czy laptop do gier? Zarówno gamingowy laptop, jak i komputer stacjonarny mają swoje zalety, należy więc dostosować wybór do swoich potrzeb. O czym warto wiedzieć przed wyborem sprzętu do gier?

Laptop czy komputer do gier – co lepiej się sprawdzi?

Wybór komputera zawsze powinien być dobrze przemyślany, aby dopasować rodzaj sprzętu do tego, w jaki sposób ma on być wykorzystywany. W przypadku laptopów, które mają służyć przede wszystkim do codziennego przeglądania stron internetowych, można postawić nawet na najtańszy model. Jednak sprzęt dla graczy rządzi się swoimi prawami. Wydajność komputera jest w tym przypadku kluczowa, dlatego w grę wchodzą gamingowe laptopy i komputery stacjonarne, które zostały stworzone specjalnie dla fanów gier. Są wśród nich np. laptopy Lenovo Legion, wyposażone w wydajne podzespoły. Można je znaleźć na stronie: https://www.euro.com.pl/laptopy-i-netbooki,seria_7!lenovo-legion.bhtml.

Laptop czy komputer do gier – co wybrać?

Wiele osób zastanawia się jednak, czy lepszy sprzęt dla graczy można znaleźć wśród laptopów, czy też komputerów stacjonarnych. Jak to wygląda w praktyce? Zarówno wybór komputera stacjonarnego, jak i laptopa gamingowego będzie dobrym pomysłem, o ile dostosujemy wybór do swoich potrzeb. Komputery stacjonarne dają możliwość dalszej rozbudowy i wymiany podzespołów. Z kolei laptopy gamingowe to komputery przenośne, które zapewniają mobilność, co dla wielu osób jest kluczowe. Rozważając wybór pomiędzy laptopem a komputerem stacjonarnym, trzeba więc wziąć pod uwagę te czynniki.

Gamingowy komputer stacjonarny – kiedy się sprawdzi?

Komputer stacjonarny dla graczy to uniwersalny wybór. Jest to bowiem zakup na długi czas. Jedną z jego największych zalet jest możliwość rozbudowy i modyfikacji, aby jak najlepiej dopasować sprzęt do swoich potrzeb. Bez problemu można samodzielnie wymienić podzespoły, jeśli ulegną one uszkodzeniu. Jako że taki komputer można samodzielnie skonfigurować, komputer stacjonarny gamingowy może mieć praktycznie dowolne parametry. Jest to więc wygodne rozwiązanie, jeśli chcemy kupić sprzęt do użytku stacjonarnego i nie zamierzamy się z nim nigdzie przemieszczać.

Nie jest to jednak dobre rozwiązanie dla osób, które cenią sobie mobilność. Zabranie komputera stacjonarnego na wyjazd lub nawet do innego pokoju może być problematyczne. Taki komputer zajmuje też więcej miejsca niż laptop i wiąże się z nim obecność sporej liczby kabli. Osoby, dla których komputer przenośny to podstawa powinny więc zwrócić uwagę na laptopy, ponieważ zapewniają one większą swobodę. Ciekawym rozwiązaniem jest np. HP Victus https://www.euro.com.pl/laptopy-i-netbooki,seria_7!hp-victus.bhtml, który został stworzony do profesjonalnych rozgrywek. Wydajne podzespoły i prosta konstrukcja sprawiają, że ten sprzęt znajdzie zastosowanie w domu każdego gracza.

GramTV przedstawia:

Laptop gamingowy – czy warto?

Laptop gamingowy to wygodne urządzenie, które można wszędzie ze sobą zabrać. Nie jesteśmy więc skazani na granie w jednym miejscu. W tym przypadku ma on więc dużą przewagę nad komputerem stacjonarnym, który mocno nas w tej kwestii ogranicza. Laptopy gamingowe, np. Acer Nitro, który można znaleźć na stronie: https://www.euro.com.pl/laptopy-i-netbooki,seria_7!acer-nitro.bhtml, mają też wytrzymałą konstrukcję, dzięki czemu zdają egzamin nawet podczas intensywnej eksploatacji.

Laptop nie zajmuje też dużo miejsca, sprawdzi się więc nawet w niewielkich mieszkaniach, gdzie trudno byłoby znaleźć stałe miejsce dla komputera stacjonarnego. Nie towarzyszy mu również plątanina kabli, dzięki czemu korzystanie z niego jest bardzo komfortowe. Można bez problemu zabrać go ze sobą w dowolne miejsce i zagrać w ulubioną grę w poza domem. Dużą zaletą laptopa jest fakt, że nagła przerwa w dostawie prądu nie przerwie nam gry, ponieważ sprzęt jest wyposażony w pojemną baterię.

Laptop gamingowy zużywa też mniej energii elektrycznej niż komputer stacjonarny, pozwala więc zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Jeśli ekran lub klawiatura laptopa okażą się niewystarczające do komfortowej gry – nie ma problemu. Do laptopa można bowiem podłączyć akcesoria zewnętrzne, takie jak monitor, klawiatura, czy myszka. Akcesoria dla graczy zapewniają grę na najwyższym poziomie.

Wybierając laptop gamingowy, trzeba zwrócić uwagę, czy ma on mocny procesor, wydajny układ graficzny i odpowiednią ilość pamięci RAM. Bardzo istotne jest też dobre chłodzenie, ponieważ bez tego podzespoły szybciej się przegrzewają. Laptop gamingowy jest więc odpowiednim rozwiązaniem dla graczy, którzy cenią sobie mobilność i chcą korzystać ze sprzętu nie tylko w domu.

Komentarze
2
Niakadan
Gramowicz
17/05/2023 01:16

To zależy ale mimo to stacjonarny pc będzie lepszy od laptopa i też zależy czy dużo podrużujesz jeśli tka to laptop będzie  najlepszy 

turmalin
Gramowicz
16/05/2023 15:04

No ale jeszcze może najważniejsza sprawa do postawienia obok mobilności - PC stacjonarny będzie miał lepsze parametry za podobną cenę, bo CPU i GPU w latopach są niżej taktowane (temperatura). Czyli więcej FPS / większa rozdzielczość.

Jest to wybór między mobilnością a lepszymi parametrami zazwyczaj.

"​Bardzo istotne jest też dobre chłodzenie" - ciężko w laptopie sprawdzić, czy ma dobre chłodzenie inaczej niż kupując go i grając na nim przez wiele godzin. Sprzedawca w sklepie oczywiście powie, że ma dobre. Laptopy gamingowe bardzo się grzeją i jest to z tego co wiem nie do uniknięcia. W PC stacjonarnym można zamontować lepsze chłodzenie, można otworzyć obudowę, itp. Jest tam też po prostu więcej miejsca i ciepłe powietrze ma więcej możliwości wydostania się na zewnątrz.