Informacja zwrotna – recenzja serialu Netflixa. Polski kryminał, który koniecznie trzeba zobaczyć

Krzysztof Żołyński
2023/11/20 16:00
0
0

Infomacja zwrotna to kolejny znakomity polski serial, który dołączył do zasobów Netflixa. Arkadiusz Jakubik błyszczy i udowadnia, że może spokojnie wyjść poza krąg polskich produkcji, robiąc międzynarodową karierę.

Zostaliśmy zaprogramowani, że na hasło kryminał, otwiera się nam szufladka Skandynawia. I nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ wyrosło tam wielu znakomitych pisarzy, scenarzystów i filmowców, dzięki którym docierają do nas rozmaite produkcje spod znaku sensacji i kryminalnej zagadki.

Informacja zwrotna – recenzja serialu Netflixa. Polski kryminał, który koniecznie trzeba zobaczyć

Jednak nie możemy zapominać, że my – Polacy – także nie mamy się czego wstydzić, ponieważ także nasza kraina wydała kilku świetnych speców od kryminalnych opowieści. Jednym z nich jest z pewnością Jakub Żulczyk. Autor ten doczekał się już ekranizacji swojej poprzedniej książki-Ślepnąc od świateł, która została entuzjastycznie przyjęte przez widownię, nie tylko w Polsce, a tym razem do zasobów Netflixa trafił fenomenalny serial Informacja zwrotna.

Głównymi bohaterami, składającego się z pięciu odcinków serialu, są ojciec i syn, których po latach połączą tragiczne okoliczności. Marcin Kania to były muzyk rockowy, człowiek, który stoczył się na dno i pewnie trwałby w tym alkoholowym amoku, gdyby nie wydarzenie, które spowodowało, że wyrwał się z kleszczy obezwładniających go procentów. Kiedy jego syn, Piotr, przepada bez śladu, mężczyzna postanawia ruszyć na poszukiwania. I jest to doprawdy przedziwna podróż. Wszystko mu się miesza, nie wiadomo co jest urywkiem autentycznych wspomnień, a co ulepkiem zmasakrowanego wódą umysłu. Śledztwo nie daje rezultatów, wygląda na to, że syn zapitego gwiazdora jest w jakiś sposób zamieszany w aferę reprywatyzacyjną. Kania rozpoczyna samodzielne śledztwo, a widzowie wyruszają wraz z nim, żeby odbyć niełatwą, naszpikowaną zagadkami, intrygami i mylącymi tropami przygodę.

Informacja zwrotna to polski serial kryminalny, który zasługuje na uwagę

Można powiedzieć, że film jest dość wierną ekranizacją powieści Żulczyka, ale autor scenariusza pozostawił sobie trochę miejsca na własne pomysły, bardzo sprawnie wciągając widzów w intrygę. Przez cały czas jesteśmy wystawiani na próbę i wielokrotnie okazuje się, że niemal pewny trop prowadzi do mylnych wniosków. Fabuła pełna jest meandrów i niejasności, docierają do nas strzępki danych z kilku stron i przebłyski wspomnień Kani. I to zasługą właśnie scenariusza jest zmiana wizerunku Informacji zwrotnej, która w tym wydaniu staje się rasowym kryminałem, przyprawionym psychologicznymi jazdami.

Informacja zwrotna to polski serial kryminalny, który zasługuje na uwagę, Informacja zwrotna – recenzja serialu Netflixa. Polski kryminał, który koniecznie trzeba zobaczyć

GramTV przedstawia:

Nieco zwariowany, odjechany klimat serialu, potęgują doskonałe zdjęcia Pawła Flisa, który znakomicie wszedł w atmosferę, serwując widzom ujęcia momentami jak z pijackiego widu, pełne niejasności, niedomówień, a czasami mrocznych czy wręcz przerażających.

Arkadiusz Jakubik daje w Informacji zwrotnej popis kunsztu aktorskiego

Jakubik to aktor, który pokazał już, że nie boi się odważnych, czasami bardzo trudnych i kontrowersyjnych ról i grywał już ludzi będących na dnie, uzależnionych, czy też morderców. Zawsze były to kreacje, które zapamiętuje się na bardzo długo. Tym razem jednak dał prawdziwy koncert swoich możliwości, pokazując ogromny potencjał, talent i charyzmę. Zagrał swoją postać we własnym, rozpoznawalnym stylu. Agresywnie, bezpretensjonalnie, psychodelicznie i odważnie. I niestety przyćmił tym naprawdę dobre występy pozostałych aktorów, dominując wyraźnie w całej serii. Nie wiem, czy był to zamierzony pomysł twórców, ale z pewnością jest to rola, stawiająca go w szeregu najlepszych.

Arkadiusz Jakubik daje w Informacji zwrotnej popis kunsztu aktorskiego, Informacja zwrotna – recenzja serialu Netflixa. Polski kryminał, który koniecznie trzeba zobaczyć

Realizacyjnie, serial jest doskonały. Jest to wzór zrozumienia reżysera i scenarzysty oraz aktorów, którym udało się wykrzesać mimo wszystko obraz dość odległy od prozy. Można powiedzieć, że jest on jak główny bohater, bardzo rockandrolowy. Dzięki temu Żulczyk doczekał się kolejnej świetnej ekranizacji swojej powieści – zapadającej w pamięć, prowokującej do myślenia, angażującej widzów, poruszającej i mającej bohatera, któremu nie tylko współczujemy, ale autentycznie dopingujemy.

Informacja zwrotna to znakomity serial, będący dowodem umiejętności polskich twórców, popisem aktorskim Arkadiusza Jakubika i znakomitymi rolami pozostałych aktorów. Serial nie należy do grona łatwych, bo to nie jest klasyczny kryminał, chociaż ten wątek jest oczywiście eksponowany i bardzo mocno podnosi poprzeczkę konkurentom. Należą się gromkie brawa.

8,5
Informacja zwrotna to znakomity serial, będący dowodem umiejętności polskich twórców, popisem aktorskim Arkadiusza Jakubika i znakomitymi rolami pozostałych aktorów.
Plusy
  • Znakomity scenariusz
  • Świetna adaptacja książki
  • Zdjęcia
  • Zagadki i meandry dochodzenia
  • Kreacja Arkadiusza Jakubika
  • Klimat
  • Odważnie podjęte trudne tamaty
Minusy
  • Postać Jakubika trochę za mocno dominuje
Komentarze
0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Napisz komentarz jako pierwszy!