Gry na wyłączność w 2022 roku – oferta Xboksa

Mateusz Mucharzewski
2022/01/06 16:40
1
1

Po bardzo udanym 2021 roku oczekiwania będą spore. Microsoft nie zamierza jednak zwalniać i w tym roku przygotuje szeroką ofertę.

Gry na wyłączność w 2022 roku – oferta Xboksa

Ostatnie 12 miesięcy było bardzo udanym okresem dla Xboksa. Prawdopodobnie najlepszym od bardzo długiego czasu. Microsoft zbiera żniwa ostatnich inwestycji, głównie w nowe studia i moce produkcyjne. Nie jest to więc jednorazowy skok formy, a nowy trend. Widać to po ofercie na 2022 rok, która już teraz zapowiada się ekscytująco. Jak postaram się zaraz udowodnić, gdzieś tam jeszcze czają się niespodzianki, które mogą zrobić różnicę w końcówce bieżącego roku. Możliwe więc, że Xbox Series X|S ponownie zaoferuje swoim graczom tonę atrakcji na najwyższym poziomie.

Jakich konkretnie? W najbliższych 12 miesiącach czeka nas sporo gier AAA, ale nie zabraknie też mniejszych produkcji i najlepiej wysmażonych indyków. Zapowiada się szalenie ciekawy rok. Szczegóły poniżej.

Sprawdź również ofertę gier na wyłączność dla PlayStation 5.

Gry AAA

Zaczynajmy od tego co zawsze najbardziej ekscytujące i dla większości graczy najważniejsze – wysokobudżetowych produkcji. W tym roku Microsoft korzysta przede wszystkim z możliwości kupionej ponad rok temu Bethesdy, która ma dostarczyć aż trzy gry. Jedna jednak (Ghostwire: Tokyo) pojawi się na razie tylko na PlayStation 5. Reszta z kolei to już pełna wyłączność dla Xboksa. Zacznijmy od najważniejszej produkcji, czyli Starfield. Na razie o nowej dużej marce RPG wiemy niewiele. Zeszłoroczny teaser był bardzo klimatyczny. To samo można powiedzieć o opublikowanych screenach. Nadal jednak zagadką pozostaje gameplay. Wiemy, że Bethesda postawiła sobie wysoko poprzeczkę i chce zaoferować eksplorację kosmosu na niespotykaną wcześniej skalę. Listopadowa premiera podobno nie jest zagrożona. W razie opóźnienia tegoroczna oferta może nie być tak okazała.

GramTV przedstawia:

Druga produkcja to Redfall od niezwykle płodnej i utalentowanej ekipy Arkane. Ponownie nie wiedzieliśmy jeszcze fragmentów rozgrywki, a więc wiele rzeczy pozostaje tajemnicą. Wiemy, że twórcy zaoferują otwarty świat pełen wampirów i broni do zebrania. Otrzymamy też cztery postacie z unikatowymi zdolnościami i możliwość zabawy w kooperacji. Trudno powiedzieć czy deweloper pójdzie bardziej w stronę Back 4 Blood czy Borderlands (bardziej prawdopodobne), ale znając jego wcześniejszy dorobek, fabuła na pewno nie zostanie zepchnięta na dalszy plan. Czekam więc do E3, aby zobaczyć konkretne materiały z rozgrywki. Arkane to jednak gwarancja jakości, a więc o Redfall powinniśmy być spokojni. Dokładna data premiery nie jest jeszcze znana, ale raczej powinniśmy nastawić się na jesień.

Tyle jeśli chodzi o gry AAA? Niekoniecznie. Microsoft przygotował jeszcze kilka produkcji z czasową wyłącznością (o nich za chwilę). Niewykluczone też, że w ofercie znajdzie się coś jeszcze. Spekulacje zostawiłem jednak na koniec tekstu.

Warto też pamiętać, że dla Microsoft szczególnie istotne jest dalsze wsparcie dla już wydanych produkcji. Ze „staroci” jedynym jeszcze rozwijanym projektem jest Sea of Thieves. Ważniejsze są jednak zeszłoroczne produkcje. W maju mamy otrzymać drugi sezon Halo Infinite, któremu towarzyszyć będzie premiera trybu kooperacji oraz Forge. To na pewno spowoduje skokowy wzrost popularności gry. Niewykluczone, że otrzymamy też jakiś dodatek fabularny. Wszystko zależy od tego jaką politykę przyjmie 343 Industries. Druga gra to Forza Horizon 5, która podobnie jak dwie poprzednie odsłony powinna otrzymać spore rozszerzenia. Czy pierwsze pojawi się już w 2022 roku? Na to osobiście liczę.

Komentarze
1
Mikołaj
Gramowicz
07/01/2022 10:27

Replaced wygląda obłędnie.