Co pokaże Microsoft, czyli zapowiedź największej konferencji w historii E3

Mateusz Mucharzewski
2019/06/03 17:00
3
0

Nigdy nie było takiej prezentacji jak ta, którą szykuje producent Xboksa. Czy jednak będzie ona jednocześnie najlepszą konferencją w historii?

Co pokaże Microsoft, czyli zapowiedź największej konferencji w historii E3

O tym przekonamy się już za kilka dni, kiedy to w Microsoft Theater Phil Spencer z ekipą zakończy swoją wielką prezentację. O tym, że będzie to ogromne wydarzenie mówi się od dawna. Pod nieobecność Sony gigant z Redmond będzie chciał zawłaszczyć dla siebie całe targi. Ma to być też kontynuacja polityki Microsoftu, która zakłada duże inwestycje w gaming. W zeszłym roku ogłoszono przejęcie 6 nowych studiów i stworzenie jednego od zera. Do tego doszedł projekt xCloud, który będzie miał przyszłościowo ogromne znaczenie. Najlepszym tego dowodem jest współpraca z Sony. Jak widać, producentowi PlayStation bardziej opłaca się kooperacja z odwiecznym rywalem niż nowymi na tym rynku Google czy Amazonem. W tym roku wielkich zapowiedzi ma być jeszcze więcej. Według pochodzących z dobrych źródeł informacji cała prezentacja ma trwać dwie godziny. To o 20 minut więcej niż przed rokiem. Już samo to jest wystarczającym dowodem na to, że zbliżająca się wielkimi krokami konferencja Microsoftu będzie największą w historii.

Aby nieco przybliżyć to, co możemy zobaczyć przygotowałem obszerne podsumowanie wszystkich informacji, które krążą wokół tej konferencji. Wiele z opisanych poniżej wieści to niemalże pewniaki. Na pewno jednak nie zabraknie niespodzianek. Na taką prezentację Microsoft musi mieć przygotowane jakieś asy z rękawa (podobno największe niespodzianki jeszcze nie wyciekły). Niemalże pewne jest jednak, że zaprezentowane materiały będzie można podzielić na aż 9 kategorii. Poniżej opisuję każdą z nich. Materiału jest sporo, a więc nie będę przedłużał i od razu zapraszam do czytania.

Nowe materiały z zapowiedzianych gier first party

Na ten moment Microsoft ma zapowiedzianych kilka tytułów na wyłączność dla Xboksa One i Windowsa 10. Poniżej ich lista z informacjami, co powinno zostać ogłoszone.

Gears 5

The Coalition ma przywieść do Los Angeles mnóstwo nowych materiałów z tegoroczną datą premiery na czele. To będzie najważniejszy tytuł Microsoftu w 2019 roku.

Gears 5, Co pokaże Microsoft, czyli zapowiedź największej konferencji w historii E3

Gears Tactics

Mniejsza odsłona serii przeznaczona dla fanów strategii. Spodziewam się nowych materiałów, daty premiery i zapowiedzi wersji na Xboksa One (na ten moment mówiło się głównie o PC).

Battletoads

Zapowiedziany rok temu powrót kultowej marki Rare popadł nieco w zapomnienie. Przez rok Microsoft nie pokazał nowych materiałów, a więc na zbliżającym się E3 powinniśmy zobaczyć konkretny oraz datę premiery.

Ori and the Will of the Wisps

Premiera raczej nie jest zbyt odległa. Spodziewam się nowego trailera, fragmentów rozgrywki i w miarę bliskiej daty debiutu rynkowego.

Age of Empires IV

Microsoft powinien wreszcie pokazać jak w akcji wygląda ich nowa strategia. Gigant z Redmond chce, aby marka Age of Empires wróciła do dawnej świetności. Możliwe więc, że pojawią się jakieś zaskakujące ogłoszenia. Skoro Xbox One ma wsparcie dla myszki i klawiatury, możliwe że doczekamy się zapowiedzi konsolowej wersji.

Halo Infinite

Prawdopodobnie danie główne tego segmentu. 343 Industries szykuje się do dużego pokazu nowego Halo, które ma od nowa zbudować wielką popularność tej marki i przyciągnąć tych, których ostatnie odsłony nie zachwyciły. Spodziewam się czegoś spektakularnego.

Halo Infinite, Co pokaże Microsoft, czyli zapowiedź największej konferencji w historii E3

The Last Night

Na koniec moje życzenie. The Last Night zrobiło furorę dwa lata temu, ale od tego czasu nie pojawiły się żadne nowe materiały. Liczę, że Microsoft znowu pokaże coś z indyka, którego ekskluzywność niegdyś sobie zapewnił.

Zapowiedzi nowych gier first party

Tutaj powinno być znacznie ciekawiej. Studia Microsoftu mają w produkcji wiele tytułów i część z nich powinna zostać ujawniona na konferencji. Nic oficjalnie nie zostało zapowiedziane, a więc poniższe przykłady należy traktować w kategorii spekulacji. Warto jednak pamiętać, że opisuję rzeczy z przecieków, a nie wróżę z fusów.

Nowe wyścigi

Microsoft wydaje nową grę wyścigową co roku (na zmianę Forza Horizon i Forza Motorsport), ale w tym roku prawdopodobnie cykl zostanie przerwany. Źródła nie są zgodne czy na konferencji pojawi się nowa produkcja od Turn 10 z datą premiery przewidzianą na 2020 rok. Niemalże pewny jest jednak drugi duży dodatek do Forzy Horizon 4, który oficjalnie powstaje.

Nowy projekt Ninja Theory

O tej grze mówiło się najwięcej. Bleeding Edge, bo tak ma się nazywać ten projekt, podobno powstaje od 6 lat. Będzie to więc coś więcej niż skromniejszy pod względem skali Hellblade. Źródła nie są jednak zgodne co do tego, czym będzie nowy projekt Ninja Theory. Raz mówi się o czymś na wzór Overwatch, innym razem o grze single player z rozbudowaną kooperacją dla 4 graczy.

Nowa produkcja Rare

Brytyjska ekipa na pewno tworzy kolejny dużym tytuł. Mówi się, że będzie to zupełnie nowe IP, które spodoba się fanom Sea of Thieves. Ptaszki ćwierkają również, że powstaje reboot Perfect Dark, jednego z największych hitów w historii Rare. Nie ma jednak pewności, że coś pojawi się na E3.

Nowe Fable

Tajemnicą poliszynela jest to, że drugi zespół studia Playground Games tworzy nowe Fable (podobno już powstaje trzeci team). Niektóre źródła mówią, że teaser rebootu serii ma pojawić się na sam koniec konferencji, a premiera planowana jest dopiero na nowej generacji.

GramTV przedstawia:

Nowe Fable, Co pokaże Microsoft, czyli zapowiedź największej konferencji w historii E3

Nowe MechAssault

Microsoft ma prawa do tej marki i podobno pracuje nad nową produkcją. Fani mechów będą zadowoleni. Ja jednak nie mam pewności czy rynek potrzebuje takiej gry. Z drugiej strony może właśnie brak konkurencji będzie sporym atutem tego projektu.

Na koniec warto wspomnieć o niedawnym wpisie Phila Spencera na Twitterze. Zdradził on, że na konferencji pojawi się 14 gier od studiów first party. Pewniaki to Gears 5, Gears Tactics i Halo Infinite. Możliwe, że jako produkcję wewnętrznej ekipy uznaje się Battletoads (odpowiedzialne za grę Dlala Studios nie należy do Microsoftu, ale przy projekcie pomaga Rare). Niewykluczone, że tworzące Age of Empires IV Relic Entertainment zostało już kupione, a więc to też będzie projekt first party. Trudno jednak powiedzieć jak te gry liczy Phil Spencer. Na pewno jednak czeka nas kilka zapowiedzi.

Nowe materiały z zapowiedzianych gier third party

Do tej pory duże, wysokobudżetowe produkcje prezentowane były na konferencjach Microsoftu i Sony. Pod nieobecność Japończyków wiele projektów będzie chciało się pokazać u giganta z Redmond. Liczę więc, że w tym segmencie znajdą się wyłącznie najlepsze gry. Poniżej to, co moim zdaniem zostanie zaprezentowane.

  • Cyberpunk 2077
  • Dying Light 2
  • Borderlands 3
  • Call of Duty Modern Warfare
  • Star Wars Jedi: Fallen Order
  • The Outer Worlds
  • Wasteland 3 (dwie ostatnie gry są multiplatformowe, ale Microsoft może je uznawać jako first party)

Zapowiedzi nowych gier third party

Tutaj nie będę się specjalnie rozpisywać. Na dniach na naszych łamach pojawi się osobny tekst opisujący najciekawsze gry, które mogą zostać zapowiedziane na E3. Kilka projektów może nas bardzo zaskoczyć.

Ogłoszenie nowych studiów

Kolejny segment, który opiszę dosłownie w kilku zdaniach. O tym, że Microsoft będzie kupował nowe studia wiadomo od dawna. Nie wiemy tylko ile ekip zostanie ogłoszonych na tegorocznym E3. Jakie to będą ekipy? Odsyłam do osobnego tekstu, który napisałem jakiś czas temu. Znajdziecie tam najważniejsze plotki i przecieki. Wszystko jest nadal aktualne. Po drodze nie pojawiły się również nowe potencjalne nabytki Microsoftu.

Od siebie napiszę, że najmniej zaskakujące będzie dla mnie przejęcie Relic Entertainemnt. Microsoft chce rozwijać Age of Empires, a więc potrzebuje studia obeznanego w strategiach. Będąca właścicielem kanadyjskiej ekipy Sega niedawno kupiła Two Point Studios. Być może właśnie po to, aby przejąć prace nad RTS-ami robionymi przez Relica. Liczę również na zakup Asobo Studio. W maju zachwycałem się najnowszym projektem tej ekipy, czyli A Plague Tale: Innocence. Podobno obie firmy rozmawiały o przejęciu, ale nie wiemy co z tego wyszło. Ostatnio ponownie mówiło się o IO Interactive. W styczniu duńskie ekipa otworzyła nowe biuro. Skądś muszą mieć na to pieniądze. Może właśnie od Microsoftu.

Nowości w Xbox Game Pass

Planując ten tekst chciałem zacząć od zapowiedzi debiutu usługi na PC. To już jednak zostało ogłoszone. Na E3 mamy więc poznać szczegóły oferty. Możliwe jest również ogłoszenie, że do Game Passa trafi The Outer Worlds. Na miarę tak dużej konferencji jest również ujawnienie współpracy z jakimś dużym wydawcą, dzięki czemu jego gry będą dostępne w usłudze od dnia premiery. Gdzieniegdzie pojawiała się Bethesda, ale brakowało większych dowodów. Pewne jest jednak to, że Game Pass to wielka rzecz dla Microsoftu i jakieś duże informacje powinny się pojawić. Nic innego nie pasuje lepiej niż ogłoszenie nowego, dużego partnera.

Poniżej, w ramach ciekawostki, screen jaki niedawno pojawił się na oficjalnym koncie usługi na Twitterze.

Przyszłość streamingu

Microsoft na pewno nie odmówi sobie przyjemności promowania usługi xCloud. W tym wypadku pojawia się ciekawy wątek. Gracze nie chcą streamingu. Boją się go lub po prostu mają niechęć do nowych rzeczy, które wywracają do góry nogami dotychczasowy sposób grania. Microsoft będzie więc musiał pokazać coś bardzo dużego i atrakcyjnego, aby ten segment konferencji nie był dla większości osób nudną przerwą od wielkich zapowiedzi. Moje przewidywania? Nic konkretnego nie przychodzi mi do głowy. Nie liczę jednak na premierę usługi w tym roku.

Kolejne podejście do rynku PC-towego

Microsoft bardzo chce zrobić coś dużego na PC-tach, ale niespecjalnie mu to wychodzi. Obecne plany, przynajmniej w zapowiedziach, są jednak całkiem spore. Kilka rzeczy już zostało ogłoszonych jak Xbox Game Bar, więcej gier na Steamie czy Game Pass na komputerach osobistych. Jeśli ten segment ma się pojawić na konferencji, konieczne będą duże zapowiedzi. Zdecydowanie najbardziej przydałby się nowy, lepszy sklep. Gracze bardzo narzekają na Windows Store, który obecnie jest przez nich ignorowany. Bez tego ciężko będzie przekonać do siebie graczy.

Ogłoszenie nowej generacji konsol

Na koniec konferencji możemy spodziewać się ogłoszenia nowego Xboksa. Nie liczyłbym jednak na wiele szczegółów. Prawdopodobnie Microsoft ograniczy się do powtórzenia prezentacji Project Scorpio, które później zamieniło się w Xboksa One X. Więcej więc będzie wizji i ogólników niż szczegółów. Taka prezentacja pozwoli na ogłoszenie jakiś gier, które trafią bezpośrednio na nowy sprzęt (patrz wspomniane na początku Fable).

To są najważniejsze tematy, które mają zostać poruszone na konferencji Microsoft. Podobno mamy na to przeznaczyć aż dwie godziny. Mam tylko nadzieję, że w tym roku producent Xboksa odpuści sobie wiele drobnych gier. W poprzednich latach zawsze efekt psuło poświęcanie miejsca na mniej ciekawe produkcje multiplatformowe czy pochodzące z programu ID@Xbox. Oby więc Microsoft zadbał o jakość. Ilość jest niemalże pewna.

A na co Wy najbardziej czekacie? Macie jakieś szczególne życzenia? Ja oczami wyobraźni widzę swoje łzy radości po ogłoszeniu Alan Wake 2. Mało prawdopodobne, ale marzenia nic nie kosztują.

Konferencja rozpocznie się w niedzielę o 22:00.

Komentarze
3
solid-rock
Gramowicz
04/06/2019 08:32

Jak Microsoft przejmie IO Inrteractive, to będzie smurtno :(. Bo pewnie z Hitmanem się pożegnamy, chyba, że Microsoft pójdzie w stronę gier na kilka platform. Inne ploty mówiły też, że Microsoft ma chrapkę na CDP :P. A AoE4 podobno nie będzie, bo Relic uważa, że gra jeszcze nie jest gotowa, przędzej spodziewam się pokazania odświeżone dwójkę i trójkę.

Usunięty
Usunięty
03/06/2019 20:49

Nie chcę streamingu, ponieważ chcę grać offline w gry singleplayer.

" a ogłoszenie jakiś gier" JAKICHŚ, nie jakiś.

SJP PWN: " Aby się nie pomylić i nie powiedzieć jakiś zamiast jakichś lub na odwrót, można na chwilę pominąć końcowe , wybrać właściwą formę zaimka pytajnego, a następnie dokleić , przywracając mu znów nieokreślony charakter. Na przykład: „Spotkałam jakich znajomych?” – „Jakichś!”.

Illidian_Stormrage
Gramowicz
03/06/2019 20:37

Ludzie nie boją się streamingu, nie chcą go bo łącza które oferują nam usługodawcy internetu nie sa na to gotowe poprostu. Może za dekadę...
Trwa Wczytywanie