InformacjeFelieton

Tydzień ze Splinter Cell: Blacklist - Sam Fisher: żołnierz, ojciec, bohater

... Piotr Bajda

To nie przypadek, że Sam Fisher jest ostatnią nadzieją na powstrzymanie Czarnej Listy. Ma za sobą bogatą karierę, w której nie raz udowadniał, że ojczyznę stawia na pierwszym miejscu, a cel uświęca środki. |UWAGA - artykuł zawiera spoilery dotyczące fabuł poprzednich gier serii|

Życie osobiste

  • 8 sierpnia 1957 - W Towson w stanie Maryland na świat przychodzi Samuel Fisher. Gdy giną jego rodzice, trafia do wojskowej szkoły z internatem. Kilka lat później kończy Akademię Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych ze stopniem licencjata politologii.
  • W latach 80-tych stacjonuje w bazie Amerykańskich Sił Powietrznych we Frankfurcie, gdzie poznaje Regan Burns, z którą staje na ślubnym kobiercu w roku 1984. Rok później (31 maja 1985) rodzi się jedyna córka Fishera, Sarah. W 1988 Regan rozwodzi się z Samem, przejmując pełnię praw do opieki na Sarą i zmieniając jej nazwisko na Burns. Około roku 2000 była żona Fishera umiera na raka jajników, a Sarah wraca pod opiekę ojca.

Przebieg służby

  • 1989 - Asystował CIA w Panamie podczas akcji przechwycenia majątku Manuela Noriegi. W tym samym roku prowadził działania wywiadowcze na Bliskim Wschodzie, gdzie jak sam tłumaczył "spędził dużo czasu w rowie między Bagdadem a Kuwejtem".
  • Przed upadkiem Związku Radzieckiego Fisher brał udział w szeregu misji we Wschodnich Niemczech, Afganistanie oraz krajach-satelitach Moskwy.
  • 1991 - Jako członek Navy Seals walczył w operacji Pustynna Burza. W Zatoce Perskiej zaprzyjaźnił się z Victorem Costem, który uratował go z rąk irackiej Gwardii Republikańskiej.
  • 1992 - Fisher uczestniczył w operacji Selva Verde w Kolumbii, której celem było rozprawienie się partyzantami oraz uratowanie pojmanego Douglasa Shetlanda.
  • Służył w Marynarce Wojennej w randze oficera, gdzie dzięki misjom w jednostce Navy Seals osiągnął stopień majora. Wystąpił ze służby w roku 1996.
  • 2000 - Po odzyskaniu praw do Sary podejmuje biurokratyczną pracę analityka w CIA.

Tom Clancy's Splinter Cell

Kwiecień 2004 - w Gruzji dochodzi do zamachu stanu, dzięki któremu władzę zdobywa miliarder Kombayn Nikoladze. Na pozór prezydent prozachodni, dążący do szerzenia demokracji i poprawy relacji dyplomatycznych z innymi krajami.

Sierpień 2004 - amerykańska NSA (Agencja Bezpieczeństwa Narodowego) powołuje do życia Trzeci Eszelon, inicjatywę mającą zapewnić wywiadowi przewagę w wojnie XXI wieku, wojnie opierającej się na informacji. Podstawową komórką Trzeciego Eszelonu jest Splinter Cell, czyli wysyłany w zapalne rejony, działający w całkowitej tajemnicy agent polowy. Pierwszym Splinter Cellem zostaje były członek Navy Seals i weteran wojny w Zatoce Perskiej, zaprawiony w działaniach wywiadowczych Sam Fisher. Po krótkim szkoleniu i ewaluacji w jednostce treningowej Camp Peary Fisher dołącza do zespołu, w którym współpracować ma z jego szefem Irvingiem Lambertem, główną programistką Anną Grimsdottir i asystentem Vernonem "Juniorem" Wilkesem.

W październiku tego samego roku Fisher zostaje wysłany do gruzińskiego Tbilisi, by zbadać tajemnicze zaginięcie dwojga agentów CIA. Na miejscu okazuje się, że agenci wpadli na trop ogromnego spisku. Odkrycie przypłacili życiem, a jedyna poszlaka w sprawie ich zabójstwa - były komandos Specnazu Vyacheslav Grinko - prowadzi do Ministerstwa Obrony Gruzji. W ministerstwie Grinko spotyka się z kanadyjskim hakerem Phillipem Massem, dzięki czemu Fisher dowiaduje się o tajnej operacji prezydenta Nikoladze w sąsiednim Azerbejdżanie. Dalsze śledztwo prowadzi do odkrycia etnicznych czystek zleconych przez Nikoladze gruzińskim komandosom.

W rezultacie interwencji sił NATO w Azerbejdżanie Fisher trafia na platformę wiertniczą na Morzu Kaspijskim. Niemal przypłaca misję życiem wskutek ataku rakietowego na instalacje, ale zdobywa kluczowe informacje na temat tajemniczej "Arki" oraz współpracującego z Nikoladze informatora w szeregach CIA. W momencie odkrycia Ameryką Północną wstrząsa cyberatak hakerów. Odpowiedzialność bierze na siebie Nikoladze, wypowiadając Stanom Zjednoczonym wojnę.

Gdy Ameryka podnosi się z kolan po ataku, Fisher wkracza do siedziby CIA w Langley z misją odnalezienia "kreta". Z powodzeniem. Okazuje się, że wyciek pochodzi z niezabezpieczonego komputera jednego z nieświadomych pracowników agencji. Nieuwagę wykorzystano łącząc się z laptopem z pobliskiego biurowca korporacji Kalinatek. Gdy Fisher dociera do siedziby firmy, zastaje oddział rosyjskich komandosów zacierających jakiekolwiek powiązania z prezydentem Nikoladze. Dzięki pomocy jednego z pracowników Fisher zdobywa (niestety zostaje przypłacony życiem Wilkesa) ślad prowadzący do chińskiej ambasady w Birmie, co sugeruje zaangażowanie Chin w atak na USA. Świat staje na skraju trzeciej wojny światowej.

W Birmie okazuje się, że rząd chiński nie ma żadnych powiązań z Nikoladze. Po stronie Gruzinów opowiada się jednak zbuntowany generał Kong Feirong. Na drodze do pojmania Feironga staje Grinko, który ginie z ręki Fishera. Generał z kolei próbuje popełnić samobójstwo, ale Samowi udaje się wyciągnąć z niego informacje na temat "Arki", która okazuje się bronią masowego rażenia.

Fisher wraca do Gruzji, by pokrzyżować plany zdalnego zdetonowania jej na terenie Stanów Zjednoczonych. Przedostaje się do Pałacu Prezydenckiego, gdzie ściera się z siłami nowego prezydenta Gruzji, współpracującego z CIA Varlama Cristaviego. Ostatecznie udaje się wyeliminować Nikoladze, neutralizując wiszące nad Waszyngtonem (tam ukryto bombę) zagrożenie nuklearne. Kryzys zostaje zażegnany, choć nieświadomą wydarzeń opinię publiczną oburzają okoliczności śmierci Nikoladze.

Fisher wraca do domu i córki Sary, choć nie jest mu dane długo rozkoszować się rodzinną atmosferą. Nasz świat nie jest spokojnym miejscem.

Tom Clancy's Splinter Cell: Pandora Tomorrow

Rok 2006, od kryzysu w Gruzji minęły niemal dwa lata. Rząd Stanów Zjednoczonych podejmuje decyzję o wzmożeniu obecności swoich wojsk w nowopowstałym, niepodległym państwie Timoru Wschodniego. Decyzja ta - z oczywistych względów - nie przypadła do gustu dowodzonym przez Suhadiego Sadono indonezyjskim antyseparatystom z grupy Darah Dan Doa (Krew i Modlitwa). Bojówki Sadono (byłego współpracownika CIA) organizują serię samobójczych zamachów bombowych oraz atak na amerykańską ambasadę w stolicy Wschodniego Timoru, Dili. Wśród pojmanego personelu dyplomatycznego jest przyjaciel Fishera, Douglas Shetland. Sam zostaje wysłany na miejsce, by zapobiec wpadnięciu ważnych informacji w ręce bojowników.

Na miejscu Fisher zdobywa trop łączący Sadono z laboratorium kriogenicznym pod Paryżem. Po wykonaniu zadania i ułatwieniu odbicia placówki siłom sojuszniczym wyrusza do Francji zbadać wskazówki. W międzyczasie Stany Zjednoczone wypowiadają wojnę Indonezji, wkraczając na jej teren w poszukiwaniu Sadono.

W paryskim kompleksie badawczym zastaje oddziały francuskich i syryjskich najemników kradnących pojemniki do przechowywania mózgów w warunkach kriogenicznych. Przy okazji wychodzi na jaw zaangażowanie w sprawę byłego agenta CIA, Normana Sotha. Kolejnym, naturalnym krokiem jest namierzenie Sotha i zweryfikowanie intencji. W konfrontacji na pokładzie pociągu z Paryża do Nicei Soth zapewnia Fishera, że jest podwójnym agentem pracującym dla CIA, co szybko okazuje się kłamstwem. Następny przystanek to Jerozolima.

W stolicy Izreala Soth kupuje broń biologiczną od syryjskich najemników, którą zamierza przewieźć w zdobytych we Francji pojemnikach. Wirus ospy wietrznej okazuje się polisą ubezpieczeniową Sodano. Zbiorniki z bakterią zostały zainstalowane na terenie Stanów Zjednoczonych, a wykonany co 24 godziny telefon od Sadono powstrzymuje pandemię. Bezradna armia amerykańska wycofuje się z Indonezji, a Sam zostaje wysłany do obozu Darah Dan Boa z misją podłączenia się do telefonu dowódcy bojówki. W zadaniu pomaga pracujący z ramienia prywatnej firmy Displace International Shetland. Po ciężkiej przeprawie przez umocnienia wroga Fisher przechwytuje rozmowę, dowiadując się, że odkładającą detonację frazą bezpieczeństwa jest "Pandora Tomorrow". Udaje się ponadto namierzyć miejsce, do którego dzwoni codziennie Sadono - zacumowaną u wybrzeży Komodo łódź podwodną. Infiltracja jednostki skutkuje poznaniem lokalizacji zbiorników na terenie USA, pozwalając wszystkim odetchnąć z ulgą. Do zamknięcia został tylko jeden wątek - Sadono.

Po skandalu jaki wywołało zabicie Nikoladze, Fisher dostaje rozkaz schwytania watażki żywcem. Sztuka ta udaje się w siedzibie indonezyjskiej telewizji. Gdy wszystko wskazuje na to, że zagrożenie zostało wyeliminowane, Trzeci Eszelon dociera do niepokojącej informacji. Norman Soth jest w posiadaniu ostatniego pojemnika z wirusem ospy i zamierza uwolnić go na lotnisku w Los Angeles.

Motywacja Sotha okazuje się mieć czysto osobiste podłoże. CIA zostawiła go na pastwę losu w Indonezji, a teraz nadszedł czas zemsty na kraju, który zdradził swojego wiernego sługę. Fisher dociera na opanowane przez ludzi Sotha lotnisko. Pokonując drogę usianą przez przebranych za personel zbirów, eliminuje ich dowódcę w ostatniej chwili. Niestety zostaje zbyt mało czasu na wywiezienie zbiornika na bezpieczną odległość. Przebrany za woźnego Fisher zostawia pojemnik z wirusem na hali lotniska, gdzie zostaje bezpiecznie zdetonowany przez saperów.

Nieświadomi czyhającego zagrożenia amerykańscy obywatele mogą dalej cieszyć się wolnym od ospy powietrzem. Sam zasłużył na krótki urlop.

Tom Clancy's Splinter Cell: Chaos Theory

Czerwiec 2007. W Azji nie dzieje się najlepiej. Region rozgrzewa do czerwoności powołanie przez Japonię agencji wywiadowczej I-SDF, która łamie postanowienia podpisane po zakończeniu drugiej wojny światowej, zostając posądzona o ataki informatyczne na Chiny oraz Koreę Północną. Połączone floty tych dwóch krajów blokują ruch japońskich statków na Morzu Żółtym. Sojusznicze Japonii Stany Zjednoczone wysyłają w rejon konfliktu okręt USS Clarence E. Walsh. Sytuacja pogarsza się z minuty na minutę.

W międzyczasie Fisher jest u wybrzeży Peru, gdzie rewolucjoniści uprowadzili Bruce'a Morgenholta - hakera zaznajomionego z algorytmami odpowiedzialnymi za gruziński cyberatak na Amerykę Północną z roku 2004. Na miejscu okazuje się, ze dowodzona przez Hugo Lacerdę bojówka Głos Ludu działa na zlecenie osób trzecich. Aby dowiedzieć się o kogo chodzi, Fisher dostaje się na pokład Marii Narcissy, statku na którym przebywa przywódca rebeliantów. Na miejscu udaje się upiec trzy pieczenie na jednym ogniu: Sam podkłada nadajniki w wysyłanych do innych komórek skrzyniach z bronią, znajduje list przewozowy wiążący transporty z bankiem w Panamie oraz eliminuje Lacerdę. Czas ruszyć do Panamy.

Dzięki upozorowanemu rabunkowi udaje się ustalić zaangażowanie w sprawę dwóch postaci: partnera Morgenholta, Abrahima Zherkezhiego oraz tajemniczego Dvoraka.

Japonia oraz wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych zostają pozbawione prądu na skutek ataku hakerów. Zamach zbiega się w czasie z wizytą Fishera w nowojorskim apartamencie Zherkezhiego. Na miejscu Sam natrafia na najemników, których spotkał wcześniej na pokładzie Marii Narcissy. Po przesłuchaniu jednego z nich wychodzi na jaw, że pracują dla Displace International, firmy przyjaciela Fishera - Douga Shetlanda. Zlecenie wydał im jednak jej inny pracownik - Milan Nedich. W Nowym Jorku dochodzi do jeszcze jednego niespodziewanego odkrycia - Dvorak to nie osoba, a komputer pracujący nad ulepszeniem algorytmów wykorzystanych trzy lata temu przez Nikoladze. Fisher kieruje kroki do pobliskiej siedziby Displace International. Czas na odpowiedzi.

Na miejscu okazuje się, że Milan Nedich usunął kluczowe dane z bazy firmy. a jego prawdziwe nazwisko to Milos Nowak. Nowak zasłynął jako zbrodniarz zwany "Bośniackim Fryzjerem". Ślad prowadzi na półwysep Hokkaido, gdzie przetrzymywany jest Zherkezhi.

Sam konfrontuje Shetlanda z poczynaniami Nedicha/Nowaka, lecz ten żąda twardych dowodów. Rozmowę przerywa wiadomość o zatopieniu stacjonującego na Morzu Żółtym okrętu USS Clarence E. Walsh. Nie mając czasu do stracenia Fisher rusza odbić Zherkezhiego, eliminując przy okazji Nedicha. Ten drugi zdradza pod presją, że za wszystkim stoi Shetland. Przyparty do muru przyjaciel Fishera zabija Zherkezhiego i ucieka.

Ale pościg za Shetlandem musi zaczekać. Fisher zostaje oddelegowany do północnokoreańskiej instalacji rakietowej, z której zatopiono amerykańską jednostkę. Na miejscu okazuje się, że rakieta została odpalona zdalnie z Seulu, zajętej właśnie przez Północ stolicy Korei Południowej. Sparaliżowane strachem dowództwo Korei Płn. atakuje kolejny okręt floty USA, ale Fisher udaremnia atak. Następny przystanek: centrum Seulu. W rozdartym walkami mieście udaje się przechwycić informacje o odpaleniu rakiet na USS Clarence E. Walsh, a akcja przenosi się z powrotem do Japonii.

Gdzie Fisher poluje na Shetlanda. Udaje się go namierzyć w łaźni, w której ma spotkać się z tajemniczą, kluczową dla spisku, postacią. Okazuje się nią biurokrata I-SDF, Kaneda. W zwrocie akcji Fisher dowiaduje się, że Shetland współpracuje z japońską agencją i jej szefem, Admirałem Otomo. Gdy Kaneda próbuje oszukać Shetlanda przy zakupie algorytmów, dochodzi do wymiany ognia, z której z życiem uchodzi tylko ten drugi. Niebawem dochodzi do konfrontacji. Shetland tłumaczy swoją "Teorię Chaosu". Jego intencją jest wywołanie trzeciej wojny światowej w nadziei, że na gruzach obecnego świata narodzi się nowy, lepszy. Sam nie chce zabijać starego przyjaciela, który wykorzystuje zawahanie przypuszczając atak. Fisher nie ma wyboru i pozbawia Shetlanda życia. Przed Trzecim Eszelonem ostatnie zadanie - powstrzymanie Admirała Otomo przed wykorzystaniem zdobytych algorytmów.

W tym celu Fisher udaje się do siedziby I-SDF, gdzie odkrywa plan Otomo. Admirał zamierza odpalić zdalnie północnokoreańskie pociski balistyczne wykierowane w japońskie miasta, by zmusić kraj do remilitaryzacji. Samowi udaje się w ostatniej chwili pokrzyżować szyki zbuntowanego dowódcy i przeszkodzić mu w seppuku. Otomo trafia przed trybunał ONZ-u, kryzys w Azji zostaje zażegnany, a pracownicy Trzeciego Eszelonu po raz kolejny zostają cichymi bohaterami.

Tom Clancy's Splinter Cell: Double Agent

We wrześniu 2007 roku Trzeci Eszelon przeprowadza misję na Islandii, by zbadać niepokojące doniesienia z elektrowni geotermalnej. Na miejscu Fisher i świeży narybek programu Splinter Cell - John Hodge - odkrywają przygotowujących atak rakietowy islamskich terrorystów. Zadanie kończy się połowicznym sukcesem - pocisk nie zostaje odpalony, ale w akcji ginie Hodge. W trakcie powrotu do bazy na Fishera czeka jednak znacznie gorsza wiadomość - jego jedyna córka, Sarah, zginęła pod kołami pijanego kierowcy. Sam przechodzi załamanie nerwowe i zostaje odsunięty od czynnej służby.

Lambert zamierza jednak skorzystać z jego usług w mniej oficjalny sposób. Sam zostaje podwójnym agentem, infiltrującym organizację terrorystyczną John Brown Army. Aby przeniknąć w jej szeregi zostaje osadzony w zakładzie karnym Ellsworth w Kansas, gdzie przebywa jeden z członków JBA, Jamie Washington. Fisher zyskuje zaufanie Washingtona w trakcie ucieczki z więzienia. W lutym 2008 zostaje przyjęty do grona zaufanych ludzi Emile'a Dufraisne'a, lidera bojówki.

Jako podwójny agent Fisher musi balansować na cienkim lodzie. Każda decyzja wiąże się z utratą zaufania jednej ze stron i wzrostem ufności drugiej. Pierwszy dylemat dotyczy losu Cole'a Yeagera, pilota helikoptera, dzięki któremu udała się ucieczka z więzienia. Yeager zginie tak czy owak, ale jeśli za spust nie pociągnie Fisher, JBA zacznie na niego patrzeć mniej przychylnym okiem.

Okazja do rehabilitacji pojawia się, gdy Dufraisne każe Fisherowi porwać rosyjski tankowiec na Morzu Ochockim. Przechwycona jednostka ma posłużyć do transportu bomb JBA.

Następnie Sam rusza z Dufraisnem do Szanghaju, gdzie ma dojść do spotkania z pakistańskim naukowcem nuklearnym, doktorem Aswatem. Na zlecenie agenta CIA, Hishama Hamzy Fisher nagrywa przebieg spotkania, na którym Aswat sprzedaje Emile'owi kilka kilogramów materiału wybuchowego zwanego Czerwoną Rtęcią. Fisher działając dla JBA kradnie notatki naukowca, z ramienia Trzeciego Eszelonu natomiast kradnie próbkę Czerwonej Rtęci i eliminuje Aswata. Generalną próbą skonstruowanej dzięki materiałowi bomby jest atak na wycieczkowy statek Cozumel. Fisher ma do wyboru trzy opcje: zapobiec wybuchowi, zdetonować bombę lub wrobić w jej rozbrojenie współpracowniczkę z JBA.

Po wydarzeniach z Cozumela akcja przenosi się do Kinszasy, gdzie Dufraisne spotyka się z dwoma sojusznikami JBA. Założony przez Fishera podsłuch zdradza, że terroryści planują podłożenie bomb w Nowym Jorku, Meksyku i Los Angeles. W trakcie spotkania zostaje spalona przykrywka Hamzy, a Samowi zostaje zlecona jego eliminacja. Niezależnie od decyzji w sprawie agenta CIA ostatni akt historii rozgrywa się w siedzibie JBA w Nowym Jorku.

Po powrocie Fisher zostaje postawiony przed najtrudniejszym z dotychczasowych wyborów. Dufraisne schwytał dowódcę Trzeciego Eszelonu, Irvinga Lamberta, rozkazując Samowi pociągnięcie za spust. Pojawiają się dwie opcje - oszczędzenie Lamberta i zabicie Washingtona lub na odwrót. Oba rozwiązania prowadzą do ostatecznej konfrontacji z Dufraisnem i rozbrojenia bomby. Dalsze losy Fishera zależą od jego dotychczasowych poczynań. Jeśli utrzymał zaufanie NSA, historia kończy się epilogiem, w którym udaremnia eksplozję ostatniego ładunku. Jeśli jego wierność zostaje poddana w wątpliwość, zostaje uznany za zdrajcę i zapada się pod ziemię.

Tom Clancy's Splinter Cell: Essentials

W styczniu 2009 roku uciekający przed organami ścigania Fisher zakrada się na waszyngtoński cmentarz, by odwiedzić grób córki. Zostaje schwytany, aresztowany i poddany przesłuchaniu, na którym wspomina swoją wojskową karierę. Zeznania rzucają nowe światło na wydarzenia z gruzińskiego kryzysu informatycznego, konfliktu w Azji, zagrożenie ze strony Sadono, pracę pod przykrywką przy infiltracji JBA czy relacje łączące Sama z Douglasem Shetlandem. Fisherowi udaje się przechytrzyć byłych współpracowników i uciec, raz jeszcze znikając z pola widzenia agencji rządowych.

Tom Clancy's Splinter Cell: Conviction

Rok 2011. Od misji w JBA, która zakończyła związki Fishera z Trzecim Eszelonem minęły trzy lata. Prywatna firma wojskowa Black Arrow przesłuchuje Victora Coste'a, długoletniego przyjaciela Sama. Interesują ich poczynania zbuntowanego agenta, które przybliża w retrospektywie Coste.

Do Fishera docierają nowe, prowadzące na Maltę informacje w sprawie śmierci jego córki. W Valletcie nieoczekiwanie nawiązuje kontakt z Anną Grimsdottir, która ostrzega go przed czyhającymi uzbrojonymi przeciwnikami. Przesłuchanie dowodzącego grupą zbira wyjawia, że za śmiercią Sary stoi miejscowy handlarz narkotykami Andriy Kobin. Sam kieruje kroki do posiadłości Kobina, lecz przesłuchanie przerywa atak agentów Splinter Cell.

Nieprzytomny Fisher zostaje przewieziony na lotnisko w Virginii. Tam spotyka Annę Grimsdottir, która wyjawia, że pracuje jako wtyczka prezydent Caldwell w Trzecim Eszelonie i prosi o pomoc w rozpracowaniu Black Arrow. Sam początkowo odmawia, lecz Grim obiecuje, że śledztwo wyjawi nowe informacje w sprawie jego córki. Na jaw wychodzi, że śmierć Sary została sfingowana. W jakim celu? To póki co pozostaje tajemnicą.

Po upozorowanej uciecze z lotniska Fisher spotyka się z przyjacielem z czasów Pustynnej Burzy Victorem Costem. Ten przekazuje potrzebne wyposażenie i wskazówkę, łączącą Black Arrow z nietypowymi działaniami w zajmującej się technologią impulsów elektromagnetycznych firmie White Box Technologies.

W jej siedzibie jest świadkiem czystek personelu z ręki współpracującego z Black Arrow dyrektora Trzeciego Eszelonu, Toma Reeda. Fisher zdobywa informacje na temat związków Reeda z szefem White Box, Luciusem Galliardem. Następnie kieruje się do centrum Waszyngtonu, gdzie w okolicy Pomniku Lincolna przesłuchuje Galliarda, który ginie z ręki zamachowca. Pościg za strzelcem prowadzi do starcia z agentami Trzeciego Eszelonu, z którego Sama ratują wysłannicy Secret Service.

Kolejnym ruchem jest przeniknięcie do siedziby Trzeciego Eszelonu z planem zdobycia sprzętu (nieodzowne gogle) oraz informacji z komputera Reeda. Po drodze spotyka raz jeszcze Kobina, który wyjawia nowe fakty. Reed współpracuje w tajemniczą grupą Meggido przy zamachu na prezydent Caldwell, dzięki któremu władzę przejąłby "siedzący w kieszeni" Meggido wiceprezydent Samson. Nagrodą dla Reeda byłby awans i status bohatera, który uprzątnął bałagan w kraju po przewrocie. Kobin zdradza też kulisy sfingowanej śmierci Sary. Do jego obowiązków należało jedynie dostarczenie fałszywego ciała. Po więcej informacji odsyła do Grim. Fisher konfrontuje ją z faktami, w odpowiedzi dostając nagranie, na którym intrygę tłumaczy Lambert. Okazuje się, że za upozorowanie wypadku odpowiadał były szef Trzeciego Eszelonu. W organizacji pojawił się wówczas zdrajca, który planował wykorzystać Sarę do wywarcia presji na Samie. Lambert wytrącił mu w ten sposób broń z ręki, lecz bezowocnie - nie udało się namierzyć "kreta".

W międzyczasie terroryści szykują się do pierwszego z trzech ataków bronią elektromagnetyczną. Fisher udaremnia detonację, której zasięg objąłby miejsce pobytu Sary. Z pomocą Coste'a transportuje córkę w bezpieczne miejsce. Grim z kolei zmierza z Reedem do Białego Domu, by przeszkodzić w zabójstwie Caldwell.

Fisher jest w helikopterze kierującym się do siedziby prezydenckiej, gdy miastem wstrząsają dwa impulsy elektromagnetyczne. Awaryjne lądowanie w okolicy 1600 Pennsylvania Avenue ułatwia przedostanie się do najpilniej strzeżonego budynku na świecie, gdzie - po starciach z Trzecim Eszelonem i Black Arrow - Sam spotyka Grim. Dwójka pozoruje schwytanie Sama jako zakładnika przez postrzelenie w ramię. Kierują kroki do Gabinetu Owalnego, w którym Reed szykuje się do zabójstwa prezydent Caldwell. Winą za pucz miał zostać obarczony Fisher, brawurowo zatrzymany potem przez Reeda, co pokazałoby opinii publicznej jak ważną instytucją jest Trzeci Eszelon. Fisher rozbraja Reeda, a w trakcie przesłuchania dowiaduje się, że to on był poszukiwaną przez Lamberta wtyczką. Reed ginie potem z ręki Fishera lub Grim. Po wydarzeniach ostatnich dni Sam nie jest w stanie dłużej ufać długoletniej współpracowniczce i rozstaje się z nią oraz pracą dla rządu na dobre.

Ostatnią pozycją na liście Fishera jest odbicie Victora z rąk Black Arrow.

Ciąg dalszy nastąpi w Splinter Cell: Blacklist.

Tydzień ze Splinter Cell: Blacklist jest akcją promocyjną firm Ubisoft Polska oraz gram.pl

Najnowsze
Lubisz nas?