Weekend z Allods Online - Śmierć i Reinkarnacja

Patryk Purczyński
2013/03/16 11:40
0
0

Dlaczego śmierć w Allods Online nie jest taka straszna? Czym był eksperyment Tepa? Jak przebiega reinkarnacja? O tym dowiecie się w ostatnim dniu weekendu z Allods Online.

Weekend z Allods Online - Śmierć i Reinkarnacja

Choć dla ludzi wierzących śmierć oznacza - mówiąc bardzo oględnie - przejście w lepsze miejsce, nawet oni w znakomitej większości się jej boją i kojarzą przede wszystkim źle. Nieco inaczej na tę wzniosłą kwestię zapatrują się przedstawiciele poszczególnych ras w Allods Online. W świecie gry rosyjskiego studia Astrum Nival podejście do tego tematu jest bardziej... beztroskie i nie musi wcale oznaczać czegoś złego, a na pewno nie jest jednoznaczne z końcem istnienia.

Kanianie rozumieją śmierć jako odpoczynek od zmagań i trosk dnia codziennego; dla Elfów jest to najwyższa, długo wyczekiwana forma istnienia, wręcz najpiękniejsza chwila bytowania w krainie Sarnaut; rozkoszne Gibberlingi postrzegają zaś ją jako... niefortunne zdarzenie. Podobnie jest zresztą wśród przedstawicieli ras złączonych pod egidą Imperium. Oryginalnie na śmierć zapatrują się Orkowie, którzy porównują ją do porażki w finale Imperialnego Turnieju Goblinoball: - Tak czy siak, będzie jeszcze sporo meczów i sporo finałów. Xadaganianie widzą w śmierci zaledwie przeszkodę w osiągnięciu swojego celu, zaś Powstańcy, którzy śmierć mają już przecież za sobą, a po zmartwychwstaniu zyskali wieczne życie, wierzą, że ma ona większą wartość nawet niż życie.

Podejście do kwestii śmierci w Allods Online z pewnością byłoby inne, gdyby oznaczała ona trwałe pożegnanie ze światem Sarnaut. Tymczasem każdy jego mieszkaniec może się odrodzić. Po śmierci postacie przenoszą się do czyśćca, gdzie oczekują na wskrzeszenie. W zależności od tego, do jakiego poziomu rozwinięty jest dany bohater, ustalany jest czas, jaki trzeba spędzić w czyśćcu. Zasada jest prosta: im wyższy poziom, tym dłuższe czekanie. Na wszystko znajdzie się jednak sposób. Siła pieniądza sięga nawet zaświatów - gracze, zanim umrą, mogą wyposażyć swoją postać w Mirrę. Jest ona do nabycia u handlarzy (postacie niezależne). Jeśli dany bohater ma wystarczającą ilość Mirry, może ubiegać się o wstawiennictwo u Sług Tenessa i skrócić czas potrzebny do powrotu na ziemski padół. Gracz wróci do rozgrywki w tzw. punkcie wskrzeszeń. W Allods Online jest ich wiele, gra zawsze wybiera ten położony najbliżej miejsca, w którym nastąpiła śmierć danej postaci. Jest jeszcze jeden powód, dzięki któremu śmierć nie wydaje się wcale taka straszna: w jej wyniku gracze nie tracą ani elementów ekwipunku, ani tym bardziej zdobytego wcześniej doświadczenia.

Jak już wspominaliśmy, rasą, która całkowicie pokonała śmierć, są Powstańcy. Nie doszłoby do tego, gdyby nie eksperyment pewnego maga z Wyższej Szkoły Magii zwanego Tepem. Postanowił on zgłębić tajemnice życia i śmierci, co doprowadziło go do odkrycia, że istnieje jeden fundamentalny składnik: Iskra Życia, zwana potocznie duszą. Do momentu gdy dana postać żyje, dusza przebywa w jej wnętrzu; w chwili śmierci opuszcza zaś ciało. Tep wiele lat poświęcił na próby pochwycenia Iskry Życia - i po wielu nieudanych eksperymentach w końcu odniósł sukces. Postanowił jednak, że swą wiedzą na temat tego, jak osiągnąć życie wieczne, nie podzieli się z nikim.

Dusze osób umierających z powodu śmiertelnych chorób więził w skonstruowanej przez siebie budowli w kształcie piramidy. Plan Tepa nie był doskonały i w końcu tajemnica jego prac ujrzała światło dzienne. Odkryli ją Zemowie, którzy - nie zastanawiając się długo - przeprowadzili szturm na więzienie dusz. I choć oni sami umarli, doprowadzając tym samym do całkowitego unicestwienia swej rasy, razem z nimi umarł też Tep. Dusze odzyskały wolność (choć więzienie nadal funkcjonowało) i natychmiast powędrowały ku swoim ciałom. Tak dokonało się zmartwychwstanie Zemów, zwanych odtąd Powstańcami.

Na tym jednak nie koniec opowieści o śmierci w Allods Online. Trzeba bowiem jeszcze wyjaśnić, jak zapoczątkowało się wskrzeszanie pozostałych istot zamieszkałych w Sarnaut. Jest to związane ze wspomnianym już Tenessem, który za życia był Wielkim Magiem, ale poległ w walce z Astralnymi Demonami. Po śmierci jego Iskra Życia została uwięziona w stworzonej przez Tepa budowli. Siła woli Tenessa okazała się jednak silniejsza i zdołała przywołać duszki, które miały odtąd pomagać wszystkim mieszkańcom Sarnaut w odzyskiwaniu życia. To właśnie one przyjęły nazwę "Słudzy Tenessa" i to u nich można sobie zapewnić wstawiennictwo za pomocą Mirry. Sam Teness dar wskrzeszania postanowił ofiarować wszystkim rasom, gdyż pragnął ich zjednoczenia i wspólnego stawienia oporu Astralnym Demonom.

Teraz przybliżymy kwestię Reinkarnacji w Allods Online. Wbrew pozorom nie jest ona równoznaczna z opisanym wyżej wskrzeszeniem. To rytuał dostępny wyłącznie dla graczy, którzy osiągnęli co najmniej 46. poziom rozwoju postaci. Każdy kto przekroczył ten próg, może stworzyć swoje ponowne wcielenie. Nie może mieć ono tej samej rasy, klasy, sylwetki ani płci co pierwotna postać. Pozostałe rzeczy (m.in. przedmioty zakupione w Butiku, plecak, mirrę, złoto, a nawet statek astralny) oba istnienia będą ze sobą dzielić. Wszystkie własności i cechy (zarówno inkarnacji jak i postaci pierwotnej) będzie można zobaczyć już na ekranie tworzenia postaci alternatywnej.

GramTV przedstawia:

Możliwość ta nie jest jednak przyznawana automatycznie wszystkim, którzy awansowali na 46. poziom. Kreacja drugiego wcielenia wymaga bowiem wcześniejszego przejścia wielu zadań. W pierwszej kolejności trzeba udać się na wyspę Isle of Revelations w Cave of Tka Rik. Tam na gaczy czeka postać niezależna zwana Veronika Gipitskaya. Wyznacza ona szereg wymagających zadań, mających na celu przygotowanie postaci do Rytuału Reinkarnacji. Następnym przystankiem po ich wykonaniu są Mistrzowie Reinkarnacji. Gracz udaje się do jednego z nich w zależności od tego, do której frakcji (Liga czy Imperium) przynależy. To właśnie u niego następuje wybór inkarnacji - w tym momencie użytkownicy decydują o wszelkich szczegółach drugiego wcielenia swojej postaci. Wybór postaci alternatywnej nie jest na szczęście jedyny i ostateczny. W przypadku, gdy graczowi nowa postać nie przypadnie do gustu, może ją skasować i stworzyć inkarnację jeszcze raz. Raz skasowane wcielenie nie ulega jednak przywróceniu, dlatego ewentualne decyzje o pozbyciu się ich lepiej podejmować z rozwagą.

Weekend z Allods Online to akcja promocyjna firm gala-net.eu i gram.pl.

Komentarze
0Nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Napisz komentarz jako pierwszy!