Steam zmienia zasady zwrotu pieniędzy. Koniec luki umożliwiającej granie nawet kilkadziesiąt godzin

Radosław Krajewski
2024/04/24 16:15
0
0

Aż dziwne, że Valve dopiero teraz zdecydowało się na zmianę regulaminu swojego sklepu.

Valve zaktualizowało regulamin zwrotu pieniędzy za zakup gier w sklepie Steam. Dotyczą one uszczelnienie luki związanej z grami we wczesnym dostępie, przez którą wiele osób mogło grać w dany tytuł, skutecznie ubiegając się o zwrot środków po premierze gry. Dochodziło więc do sytuacji, w której gracze mieli nabite po kilkadziesiąt godzin w tytule, który ostatecznie zwrócili po jej premierze, gdyż licznik czasu w pełnej wersji nie przekraczał dwóch godzin.

Steam zmienia zasady zwrotu pieniędzy. Koniec luki umożliwiającej granie nawet kilkadziesiąt godzin

Steam zmienia zasady zwrotu gier we wczesnym dostępie

Dotychczasowa polityka pozwalała graczom na zakup gier w przedsprzedaży, które oferowały wcześniejszy dostęp, tzw. „Early Access” lub „Advance Access”. Użytkownicy mogli wtedy uruchomić grę na kilka dni, tygodni, a nawet miesięcy przed oficjalną premierą, ukończyć ją i ubiegać się o zwrot pełnej kwoty zakupu. To nadużycie było możliwe dzięki luce, która nie uwzględniała czasu spędzonego w grze przed jej oficjalnym wydaniem i nie wliczała się do dwugodzinnego limitu, po przekroczeniu którego nie można już dokonać zwrotu.

W odpowiedzi na rosnącą liczbę graczy wykorzystujących tę lukę, Steam zdecydował się na zmianę. Od teraz, każda minuta spędzona w grze podczas wcześniejszego dostępu będzie wliczana do dwugodzinnego limitu, który jest kluczowy przy ubieganiu się o zwrot kosztów. Oznacza to, że jeżeli użytkownik spędzi więcej niż dwie godziny grając w tytuł przed jego oficjalną premierą, straci możliwość automatycznego zwrotu pieniędzy nawet po premierze danego tytułu.

ZWROTY PIENIĘDZY ZA PRODUKTY ZAKUPIONE PRZED DATĄ WYDANIA

Zazwyczaj przy zakupie produktu na Steam przed datą wydania 2-godzinne okno czasu gry będzie liczyło się na potrzeby próśb o zwrot pieniędzy, ale okres 14 dni będzie miał zastosowanie dopiero od daty wydania. Przykładowo jeśli kupisz grę, która oferuje wczesny dostęp lub dostęp z wyprzedzeniem, wszelki czas gry będzie liczył się do 2-godzinnego limitu. Jeśli zakupisz w przedsprzedaży tytuł, który nie jest grywalny przed jego datą wydania, to możesz poprosić o zwrot pieniędzy w dowolnym momencie przed wydaniem tego tytułu, a standardowy okres 14 dni/2 godzin będzie miał zastosowanie od daty wydania gry.

GramTV przedstawia:

Zmiany dotyczą wszystkich przedsprzedaży. Jeśli gracz nie spędzi w grze więcej niż 120 minut, nadal będzie mógł zwrócić tytuł zgodnie z dotychczasowymi zasadami: w ciągu 14 dni od zakupu lub w dowolnym momencie przed dniem wydania i przez dwa tygodnie po nim. Dla jasności, zmodyfikowany regulamin nie wpłynie na osoby biorące udział w przedpremierowych zamkniętych lub otwartych testach, ponieważ czas spędzony w wersjach alfa lub beta nie będzie wliczany do ogólnego czasu gry.

Komentarze
0Nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Napisz komentarz jako pierwszy!