Microsoft zwolnił 1900 osób z Activision i działu Xbox. Szef Blizzarda odszedł

Wincenty Wawrzyniak
2024/01/25 17:40
1
1

Sieć obiegła przykra wiadomość o dużych zwolnieniach w Microsofcie w dziale gier – pracę straciło aż 1900 osób z Activision Blizzard, ZeniMax, Bethesdy oraz działu Xboksa.

Jak podaje serwis The Verge, Microsoft zdecydował się na zwolnienie całkiem sporej części pracowników. Phil Spencer, szef działu gamingu w amerykańskiej korporacji, wysłał list, w którym poinformował o zwolnieniach oraz stwierdził, iż jest to część planu koncentrującego się na „zrównoważonej strukturze kosztów”.

Microsoft zwolnił 1900 osób z Activision i działu Xbox. Szef Blizzarda odszedł

Duże zwolnienia w Microsofcie w dziale gier

Dowiedzieliśmy się, że w sumie pracę straciło aż 1900 osób z Activision Blizzard, Bethesdy, ZeniMax oraz działu Xboksa. W oświadczeniu Phila Spencera czytamy:

Minęły nieco ponad trzy miesiące, odkąd zespoły Activision, Blizzard i King dołączyły do Microsoftu. W 2024 roku kierownictwo Microsoft Gaming i Activision Blizzard zobowiązało się do uzgodnienia strategii i planu realizacji ze zrównoważoną strukturą kosztów, która będzie wspierać całą naszą rozwijającą się działalność. Wspólnie ustaliliśmy priorytety, zidentyfikowaliśmy obszary pokrywające się i upewniliśmy się, że wszyscy jesteśmy zgodni co do najlepszych możliwości rozwoju.

W ramach tego procesu podjęliśmy bolesną decyzję o zmniejszeniu zatrudnienia w branży gier o około 1900 ról z 22 000 osób w naszym zespole. Wraz z zespołem Gaming Leadership Team jesteśmy zobowiązani do przeprowadzenia tego procesu w sposób jak najbardziej przemyślany. Osoby, na które redukcje te mają bezpośredni wpływ, odegrały ważną rolę w sukcesie Activision Blizzard, ZeniMax i zespołów Xbox i powinny być dumne ze wszystkiego, co tutaj osiągnęły. Jesteśmy wdzięczni za kreatywność, pasję i poświęcenie, które wnieśli do naszych gier, naszych graczy i naszych kolegów. Zapewnimy pełne wsparcie tym, którzy ucierpią podczas transformacji, w tym odprawy zgodnie z lokalnymi przepisami prawa pracy. Osoby, których role zostaną zmienione, zostaną o tym powiadomione i prosimy o traktowanie odchodzących kolegów z szacunkiem i współczuciem, które są zgodne z naszymi wartościami.

Równocześnie jednak Microsoft zamierza oczywiście skupiać się na rozwoju i przede wszystkim przygotowywaniu kolejnych produkcji, aczkolwiek sytuacja nie jest kolorowa:

Patrząc w przyszłość, będziemy nadal inwestować w obszary, które będą rozwijać naszą działalność i wspierać naszą strategię dostarczania większej liczby gier większej liczbie graczy na całym świecie. Chociaż jest to trudny moment dla naszego zespołu, jestem jak zawsze przekonany o waszej zdolności do tworzenia i pielęgnowania gier, historii i światów, które łączą graczy.

GramTV przedstawia:

Warto również dodać, że Mike Ybarra, szef Blizzarda, sam zdecydował się odejść z firmy. Poinformował o tym na swoim Twitterze/X, zaś Microsoft planuje mianować nowego prezesa już w przyszłym tygodniu.

Chcę podziękować wszystkim osobom, które ucierpiały w wyniku dzisiejszej sytuacji, za ich znaczący wkład w pracę zespołów, Blizzarda i życie graczy. To niewiarygodnie ciężki dzień, a moja energia i wsparcie będą skoncentrowane na wszystkich tych niesamowitych osobach, które ucierpiały - w żaden sposób nie odbija się to na waszej niesamowitej pracy. Jeśli mogę w czymś pomóc, skontaktować się, polecić itp., proszę o kontakt przez DM.

Do społeczności Blizzarda: Chciałbym również poinformować wszystkich, że dziś jest mój ostatni dzień w Blizzardzie. Prowadzenie Blizzarda przez niesamowity czas i bycie częścią zespołu, kształtowanie go na przyszłość, było absolutnym zaszczytem. Spędziwszy już ponad 20 lat w Microsofcie i mając za sobą przejęcie Activision Blizzard, nadszedł czas, abym (ponownie) stał się największym fanem Blizzarda z zewnątrz.

Dziękuję niesamowitym zespołom Blizzarda. Słowa nie są w stanie wyrazić tego, co czuję do was wszystkich. Jesteście niesamowici. Róbcie dalej niesamowite rzeczy i zawsze stawiajcie Blizzard Blue i graczy na pierwszym miejscu przy podejmowaniu każdej decyzji.

Do wszystkich, których dzisiejsza wiadomość dotknęła - zawsze jestem do waszej dyspozycji i rozumiem, jak trudne są dzisiejsze wiadomości. Moje serce jest z każdym z was.

Komentarze
1
Silverburg
Gramowicz
26/01/2024 10:28

Wspaniała decyzja, transakcja tysiąclecia. Gracze i pracownicy tylko na tym skorzystają!