Megalopolis to arcydzieło czy najgorszy gniot? Pierwsze recenzje nowego filmu Francisa Forda Coppoli

Radosław Krajewski
2024/05/17 12:10
3
0

Wielka premiera w Cannes przyniosła pierwsze recenzje Megalopolis. Czy jest na co czekać?

Wczoraj na Festiwalu Filmowym w Cannes zadebiutował Megalopolis, czyli powstający od ponad 40 lat nowa produkcja Francisa Forda Coppoli. Reżyser sam sfinansował swój projekt, który jest oryginalną historią sci-fi o futurystycznym świecie. Niedawno film otrzymał pierwszy zwiastun, a teraz mocno podzielił publikę zgromadzoną na francuskim festiwalu, zbierając mieszane opinie. Niektórzy wychwalają produkcję pod niebiosa, gdy inni wskazują, że to bezduszny produkt, który nie ma nic ciekawego do zaoferowania.

Megalopolis to arcydzieło czy najgorszy gniot? Pierwsze recenzje nowego filmu Francisa Forda Coppoli

Megalopolis – pierwsze recenzje

W serwisie Rotten Tomatoes Megalopolis ma tylko 50% pozytywnych recenzji z 22 tekstów. Średnia ocena to 5,3/10. Z kolei na Metacritic wygląda to trochę lepiej i średnia nota wynosi 65/100 z 14 recenzji. Poniżej znajdziecie wybrane opinie.

A Megalopolis – w swoim najbardziej olśniewającym i odważnym momencie – przebija się przez ekran, aby wypełnić lukę między życiem a myślą, sztuką a rzeczywistością – IndieWire.

Megalopolis to chyba najbardziej szalona rzecz, jaką kiedykolwiek widziałem. I skłamałbym, gdybym powiedział, że nie podobała mi się każda sekunda – New York Magazine.

Jasne jest, że Megalopolis – marzenie, o którym Coppola śnił od około 40 lat – nie jest zwykłym filmem. To także wielki skok, odważny formalnie i wizualnie eksperyment, który sprawia wrażenie dzieła filmowca, który zamiast powtarzać się w nieskończoność i spocząć na laurach, fascynuje się ruchomym obrazem i jego nieskończonymi możliwościami – The New York Times.

Nie jestem jeszcze przekonany, że to działa, ale mój Boże, jestem zachwycony, że to istnieje – The Playlist.

Nazywanie tego jaskrawego, przepełnionego pomysłami potwora zwykłą „bajką” oznacza rażące niedoszacowanie obszernego wglądu projektu w sztukę, życie i dziedzictwo – Variety.

Podobnie jak miasto budowane w filmie, w teorii wszystko jest bardziej interesujące niż w rzeczywistości. Teraz, gdy wszyscy będziemy mieli szansę przekonać się o tym osobiście, największym odkryciem jest to, że po prostu nie ma tam zbyt wiele do zobaczenia – Collider.

GramTV przedstawia:

Wypadek niszczy metropolię przypominającą Nowy Jork, która od lata popadała w ruinę. Idealistyczny Cezar dąży do odbudowy miasta jako zrównoważonej utopii, podczas gdy przekupny burmistrz Frank Cicero ma inne plany na zagospodarowanie zniszczonej przestrzeni. Pomiędzy mężczyznami i ich wizjami pojawia się córka Franka, Julia. Młoda kobieta, która dorastała w obliczu władzy, wciąż poszukuje sensu życia.

W obsadzie znaleźli się: Adam Driver, Nathalie Emmanuel, Giancarlo Esposito, Jon Voight, Laurence Fishburne, Aubrey Plaza, Shia LaBeouf, Jason Schwartzman, Grace VanderWaal, Kathryn Hunter, Talia Shire, Dustin Hoffman, D. B. Sweeney James Remar, Chloe Fineman, Madeleine Gardella, Isabelle Kusman, Bailey Ives oraz Balthazar Getty.

Film na razie nie ma dystrybutora. Nie wiadomo, kiedy i czy Megalopolis pojawi się w kinach.

Komentarze
3
GThoro
Gramowicz
19/05/2024 04:25

Zwiastun był mega beznadziejny.

wolff01
Gramowicz
17/05/2024 19:32

Krytycy z RT dają 50%? Ide w ciemno!

Nikt im nie posmarował, a film za którym nie ma bogatego sponsora nie ma jak się bronić, to się pewnie teraz wymądrzają.

JakiśNick
Gramowicz
17/05/2024 14:22

Zaraz, co? To ten film już istnieje? Ja myślałem, że on dopiero tym zwiastunem chce przyciągnąć inwestorów!

Ma film, a nie ma dystrybutora? Szok. Na pewno jakiś się szybciutko znajdzie, żeby na tym nieźle zarobić.
Trwa Wczytywanie