Klasyka kina wojennego ocenzurowana w zaskakujący sposób. Amazon wywołał kontrowersje

Radosław Krajewski
2024/06/20 16:00
4
0

Niektórzy widzowie byli zaskoczeni zmianą w filmie dostępnym na platformie Prime Video.

Full Metal Jacket to jeden z najbardziej znanych filmów Stanleya Kubricka, będący klasyką kina wojennego. Niedawno produkcja powróciła w ramach kontrowersji, które zostały wywołane przez Amazona. Okazuje się, że w ostatnich dniach doszło do zmiany głównej grafiki filmu na platformie Prime Video. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że najnowsza przedstawia hełm jednego z bohaterów, z którego został usunięty napis „born to kill”. Sprawę nagłośnił aktor Matthew Modine, który wcielił się w głównego bohatera Full Metal Jacket.

Full Metal Jacket

Full Metal Jacket – grafika filmu na platformie Prime Video wywołała kontrowersje

Aktor napisał w serwisie X, że osoby odpowiedzialne za tę zmianę najwyraźniej nie zrozumiały filmu i przesłania, jakie niesie jego bohater. Dodał, że napis „born to kill” oraz przypinka z pacyfistycznym symbolem podkreśla dwoistość tej postaci. Co ciekawe, sama przypinka nie została usunięta.

Kto zdecydował się usunąć napis „BORN TO KILL?” Nie tylko zmienili kultowe dzieło Philipa Castle’a, ale całkowicie źle zrozumieli sens jego istnienia. Szeregowy Joker nosi hełm z napisem „BORN TO KILL” i przypinką ze znakiem pokoju, co stanowi podkreślenie jego „dwoistości” jako człowieka.

Wczytywanie ramki mediów.

Dwoista natura człowieka jest stały motywem w twórczości Kubricka, podobnie jak psychologia według Junga, które odnoszą się do hełmu głównego bohatera Full Metal Jacket. Zresztą w jednej ze scen w filmie zostaje to dokładnie wytłumaczone, gdy pułkownik pyta się szeregowego Jokera o kwestię przypinki i napisu na jego hełmie.

- Masz napisane „urodzony by zabijać” na swoim hełmie i nosisz przypinkę ze znakiem pokoju. Co to ma być, jakiś chory żart?

- Nie

- Co to ma znaczyć?

- Dwoistość człowieka. Rzeczy związane z Jungiem, sir.

GramTV przedstawia:

Komentarze
4
dariuszp
Gramowicz
20/06/2024 22:54
Yarod napisał:

Żyjemy w strasznych czasach, gdzie głupota i wąskie horyzonty nazywa się aktywizmem i poprawnością polityczną.

To nadal jest aktywizm. Głupi ludzie mogą to robić. Czego efekty widzimy regularnie.

Headbangerr
Gramowicz
20/06/2024 19:51

Nieważne, czy ludzie odpowiedzialni za tę decyzję w ogóle widzieli ten film. Nie za to im płacą.

MisticGohan_MODED
Gramowicz
20/06/2024 18:35

Kiedyś chorych psychicznie zamykano w zakładach nie bez powodu.
Trwa Wczytywanie