James Bond mógł nazywać się inaczej. Imię inspirowane było prawdziwą postacią

Radosław Krajewski
2023/11/04 14:30
1
0

Ian Fleming początkowo chciał inaczej nazwać swojego bohatera.

W niedawno wydanej książki „Ian Fleming: The Complete Man” ujawniono, że autor powieści o Jamesie Bondzie pierwotnie planował zupełnie inne imię dla swojego bohatera. Agent MI6 mógł nazywa się Rodney Bond. Imię nie zostało wybrane przez Fleminga przypadkowo, gdyż tak właśnie nazywała się prawdziwa osoba, która w 1941 roku uratowała życie Petera Fleminga, brata Iana.

James Bond mógł nazywać się inaczej. Imię inspirowane było prawdziwą postacią

James Bond – Ian Fleming planował inne imię dla postaci

Pierwotne imię agenta 007 zostało odnalezione w starych dokumentach należących do pisarza. Dowiadujemy się z nich, że Peter Flaming był podpułkownikiem armii brytyjskiej, który w czasie II wojny światowej przebywał na misji szkoleniowej w Grecji. Kiedy Niemcy zaatakowały Ateny, Flaming próbował uciec wraz ze swoimi przyjaciółmi oraz 70 osobami z ambasady brytyjskiej. Został jednak ciężko ranny w wyniku eksplozji spowodowanej jedną z bomb. Udało im się wysłać wiadomość Morsem na Kretę, aby sprawdzić, czy ktoś może po nich przybyć. Wiadomość odebrał oficer Tajnej Służby Wywiadowczej, porucznik Rodney Clarence Mortimer Bond.

Mężczyzna uratował uwięzionych Brytyjczyków łodzią rybacką. Wiele lat później jeden z ocalałych opowiedział swojej córce o rozmowie Iana i Petera z 1957 roku, kiedy Fleming skończył powieść „Dr. Nie”. Narzekał, że nie potrafił wymyślić żadnego imienia dla swojego bohatera. Wtedy brat mu podpowiedział, aby użył nazwiska Bond.

GramTV przedstawia:

Fleming przez lata zarzekał się, że pseudonim swojego bohatera został zaczerpnięty od amerykańskiego eksperta od ptaków.

Naprawdę istnieje James Bond, ale to amerykański ornitolog, a nie tajny agent. Czytałem jego książkę i kiedy zastanawiałem się nad naturalnie brzmiącym imieniem dla mojego bohatera, przypomniałem sobie tę książkę i od razu wziąłem nazwisko tego autora – powiedział Fleming.

Komentarze
1
Campino
Gramowicz
05/11/2023 22:21

„Agent MI6 mógł nazywa się” Co takiego?